Buca Ethem Sarısülük (Çevik Bir) Forumu - 15 Temmuz 2013

Pt, 15/07/2013 - 18:50
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

15 Temmuz Pazartesi günü yapılan forumun gündem maddelerinden biri, AKP’nin TMMOB’ye saldırısı idi. Konuyla ilgili Mimarlar Odası’ndan H. İbrahim Alparslan bir sunum yaptı. AKP’nin meslek odalarını hedef göstermesi ve odaların maddi kaynaklarını gasp etmesi üzerine gelişen forumda, forum katılımcıları sürece dair sorularını sordu ve TMMOB’nin yanında olacaklarını belirtti. Özellikle vurgulanan konu, "geniş kesimlerin bu meselelerden haberdar edilmesi gerektiği" oldu. Kentsel dönüşüm, EXPO gibi konularda mimarların-mühendislerin sürecin yakın takipçisi olduklarının altını çizen Alparslan, verdikleri mücadelenin hukuk alanında olduğunu da vurguladı.

Forum sonunda 19 Temmuz Cuma günü saat: 21.00’da yapılacak olan diğer forumun gündem maddesi belirlendi: Kadın cinayetleri ve kadınların direnişteki varlığı. Diğer öneriler; sağlıkta dönüşüm ve "direnişin tıbbı", direniş sürecince yaşanan gözaltı ve tutuklamalar-avukatların tutumu, bilinç kazanma-farkındalık yaratmanın yolları, katılımcı demokrasiyi anlamının yollarının tartışılması... Bu önerilerin sonraki forumların konuları olması kararlaştırıldı.

Meydanın araç gürültüsü nedeniyle forum için elverişli olmadığı söylendi ve Ethem Sarısülük Forumu için başka alanlar, parklar bakılmasına karar verildi.

Forumun kendi Facebook sayfasının açılması kararlaştırıldı. Duyuruların daha sağlıklı ve yaygın yapılabilmesi için ayrı bir hesap açılacak.  

Duyurular: Gezi Direnişi'ne katılan Dokuz Eylül Üniversitesi çalışanı özel güvenlik memuruna açılan soruşturma için dayanışma çağrısı yapıldı. 19 Temmuz Cuma günü savunma verecek çalışan için Eğitim-Sen 3 No'lu Şube destek olacağını açıkladı. İzelman çalışanı şoförler 16 Temmuz Salı günü İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yapacaklar. Talepleri kabul edilmezse 26 Temmuz’da greve gidecekler.

 


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: [email protected]
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap