Gezi dayanışması Yoğurtçu Parkı’nda

Cu, 28/06/2013 - 13:30
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

20 günlük Gezi Parkı direnişinin ardından tüm Türkiye’ye yayılan forumların Kadıköy’deki adresi Yoğurtçu Parkı… Kadıköy halkı yaklaşık bir haftadır Yoğurtçu Parkı’nda forumlarla bir araya geliyor. Forumlar her akşam 21.00 da başlıyor.

Kadıköy Halkı Yoğurtçu Parkı’na bir halk kürsüsü kurarak konuşmak isteyen herkesin söz alıp konuştuğu bir biçimle bir araya geliyor. 

Parka Gezi Parkı’ndaki dayanışma ruhuyla sağlık masası, Devrim Kantini ve kütüphane kuruldu. Forum alanında kurulan sosyal medya masasında forumda konuşulanlar facebook ve twitter’dan ‘direnkadikoy’ hesabında dakika dakika paylaşılıyor.

Her akşam saat 20.20’de direnişte ölen Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş için beş dakika sessiz kalınarak anma yapılıyor. Ethem Sarısülük’ün katilinin serbest bırakıldığı gün tüm Türkiye’de olduğu gibi Kadıköy’de de on binlerce kişi Yoğurtçu Parkı’nda buluşarak eylem yaptı. Ayrıca her gün saat 21.00 da park alanında tüm Türkiye’de yapılan ses çıkarma eylemi yapılıyor.

Forumun ilk günleri daha çok Gezi Parkı direnişi, ülke gündemi ve 12 yıllık AKP iktidarına duyulan öfke konuşuldu. Daha sonra forumda konuşulan ve paylaşılan fikirler üzerine somut adımlar atılması gerektiği ve bunun için önerilen bazı atölye ve komisyonların kurulması kararı alındı. Yaklaşık 30’a yakın atölye faaliyete girdi. Bu atölyeler arasında tiyatro, drama, politika, felsefe, stencil gibi daha birçok atölye bulunuyor.

Forumda alınan kararların ve Taksim Dayanışması’nın tüm ülkede ortak olarak çıkan 4 talebin hayata geçmesi için neler yapılacağını belirlemek ve foruma sunmak için oluşturulan sekiz komisyon ise şöyle:

1) Sağlık Komisyonu ( acil durumlara müdahale etmek )

2) Çevre ve Güvenlik Komisyonu ( forum alanının güvenliğini, temizliğini ve olası eylemlerde, kitlenin güvenliğini sağlamak)

3) Mahalle Temsilcilikleri Komisyonu ( mahallelerden gelen taleplerin foruma iletilmesi, forumda alınan kararların mahallelere duyurulması ve Taksim Dayanışması’nın belirlediği 4 talebi mehallelere yaymak )

4) Ekinlik-Organizasyon Komisyonu ( forumun işleyişi ve organizasyonundan sorumlu, ayrıca olası eylemlerin pratik işlerini üstlenmek)

5) Dış İlişkiler Komisyonu ( forum yapılan diğer parklar ve Taksim Dayanışması’yla iletişimi sağlamak)

6) Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu (sosyal medyayı etkin kullanmak ve forumula ilgili diğer basın organlarıyla iletişimde olmak)

7) Atölyeler Komisyonu ( atölyeler arası koordinasyonu sağlayarak, işleyişini ve üretimlerini kontrol etmek)


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: [email protected]
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap