Halk Tuzluçayır ve ODTÜ'ye destek için sokakta

Pt, 09/09/2013 - 12:08
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Dün Ankara Tuzluçayır’da saatlerce, ODTÜ’de 3 gündür süren polis saldırısı üzerine pek çok kentte halk sokağa çıktı. Yapılan eylemlerle Tuzluçayır ve ODTÜ direnişleri selamlandı

ANKARA

Ankara Tuzluçayır’da 2 gün süren direniş tüm Ankara’yı sardı. Dikmen, Keçiören, Seyranbağları, Batıkent ve Eryaman’da yürüyüşler düzenlendi. Dikmen’deki yürüyüşe polis müdahale etti.

İSTANBUL

Fethullah Gülen-İzzettin Doğan işbirliğinde tasarlanan cami-cemevi projesi inşaatının Ankara Mamak Tuzluçayır’daki temel atma töreni öncesinde başlayan polis saldırıları İstanbul’da eylemlerle protesto edildi.

Kadıköy‘de Yoğurtçu Parkı Forumu ile Alevi örgütleri Altıyol’daki Boğa Heykeli önünde buluştu. Boğa Heykeli’nde oturma eylemi yapıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşte Tuzluçayır’daki polis saldırıları protesto edilirken ODTÜ’ye de selam gönderildi.

Kartal Dayanışması’nın çağrısıyla Kartal Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi Kartal merkezde yürüyüş yaptı.

Maltepe Dayanışması da kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Okmeydanı‘nda Cemevi önünde buluşan halk mahallede bir yürüyüş yaptıktan sonra cemevi önünde bir basın açıklaması yaptı ve Berkin Elvan için yarın yapılacak Adalet Zinciri eylemine çağrı yapıldı.

Atakent-İkitelli‘de de bölge halkı “Diren Ankara” diyerek bir yürüyüş düzenledi.

Gazi Mahallesi‘nde karakola yürüyen halka polis saldırdı ve çatışmalar yaşandı.

Avcılar’da Avcılar Dayanışması forumda aldığı kararla ODTÜ ve Tuzluçayır için yürüyüş gerçekleştirdi. Marmara Caddesi boyunca yüründükten sonra tekrar forum alanına dönüldü.  

İZMİR

Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri ve Halkevleri’nin çağrısıyla yüzlerce kişi Sevinç Meydanı’nda biraraya geldi ve AKP Konak İlçe binasına yürüdü. Burada bir oturma eylemi yaparak Ankara Tuzluçayır’daki saldırıları protesto eden eylemciler İzmir Fuarı’na doğru yürüyüşe geçti.

Eylemciler, fuara yaklaştığı sırada polisin gaz bombalı saldırısına uğradı. Polis saldırısına rağmen eylemciler turnikelerden atlayarak İzmir Enternasyonel Fuarı’na parasız girdi. Polisin gazlı saldırısından fuardaki binlerce kişi etkilendi ve polise büyük tepki gösterdi. Polislerin, tepki gösterenlere “Yanlışlıkla attık” dediği öğrenildi. Lozan Kapısı’ndan fuara giren eylemciler Basmane Kapısı’ndan çıkış yaptı. Basmane Kapısı önünde polis saldırıları protesto edildi. Açıklamaların ardından eylem sona erdi.

Polisin kullandığı biber gazından etkilenenlerse hastaneye kaldırıldı.

  

BURSA

Diren Bursa’nın Kent Müzesi (Bursa merkez forumu) Forumu’nda aldığı “diren ODTÜ” eylemi için Bursalılar Setbaşı’nda yolu kapatıp Heykel Meydanı’na yürüdü. Haziran İsyanı boyunca hemen her gün trafiğe kapatılarak kitlesel eylemlere sahne olan Heykel Meydanı Bursa’da Valinin değişmesi ile birlikte basın açıklamaları ve mitinglere yasaklanmıştı. “Diren ODTÜ” diyen Bursalılar, Heykel Meydanı’na çıkarak yeni Valinin yasağına ilk yanıtı verdi ve Heykel Meydanı’nı özgürleştirdi.

Yürüyüş boyunca ” Her yer Odtü, her yer direniş” ve ” Heykel bizim” sloganları ile süren eylem yapılan basın açıklamasının ardından sona erdi. Basın açıklamasında ODTÜ direnişine selam yollandı.

İZMİT

İzmitliler Cumhuriyet Parkı’nda biraraya geldi ve burada bir eylem yaparak ODTÜ ile Tuzluçayır’a selam yolladı. Eylemde, İzmit’te merdivenleri gökkuşağı renklerine boyayanlara kesilen 30 liralık cezalar da protesto edildi.

  

ADANA

Adana’da AKP’nin savaş politikalarını protesto etmek ve ODTÜ ile Tuzluçayır’a destek vermek amacıyla yapılan yürüyüşe polis saldırdı. Ziyapaşa Bulvarı’na barikatlar kurulurken çatışmalar 3 saat boyunca devam etti.

Adanalılar dün 19.00′da yürüyüşe başlamak üzere Atatürk Parkı’na toplandı. Parkta barış halayları çekildikten sonra şehir merkezine yürümek amacıyla parktan çıkan Adanalılara polis saldırdı. Polis saldırısıyla kitlenin parka çekilmesi üzerine polis parka girdi. Parkın yanındaki Ziya Paşa Bulvarı’nda polis yolu kesti, çatışmalar burada devam etti.

Ziyapaşa Bulvarı’na barikat kuran Adanalılara polis plastik mermi ve ses bombaları attı. Barikatlar ateşe verilirken, saldırı sonucu çok sayıda kişi yaralandı. Yoğun polis saldırıları sonucu eylem sona ererken Adanalılar 9 Eylül günü yine Atatürk Parkı’nda 17.00′dan itibaren toplanmaya karar verdi.

    

(Sendika.org'den derlenmiştir.)


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: [email protected]
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap