Sarıyer Büyükdere Forumu: Suyuma, ormanıma, yaşam alanlarıma dokunma!

Pt, 01/07/2013 - 20:07
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Büyükdere Forumu 3. Köprü, Kanal İstanbul ve çılgın projelerle orman alanlarının ranta açılmasını protesto etmek amacıyla  “Suyuma, ormanıma, yaşam alanlarıma dokunma” sloganıyla 30.06.13 Pazar günü bir eylem ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Belgrad Ormanı Neşet Suyu mevkiinde buluşan forum katılımcıları ve İstanbullular, basın açıklaması öncesinde yanlarında getirdikleri bezler ve boyalarla pankartlarını hazırladıktan sonra burada küçük bir forum gerçekleştirdi.

Forumun ana gündemlerinden birisi 3. Köprü, kuzey ormanlarını talan projeleri ve su havzaları iken diğer bir gündemi de ormanların özelleştirilme yoluyla parası olmayana kapatılması konuları oldu. Bunun üzerine 1 Temmuz Pazartesi  günü 3. Köprü ve orman alanlarının yağmalanması konusunda gerçekleştirilecek olan foruma çağrı yapılarak, eylem programı çıkarılması kararlaştırıldı. Her yaştan insanın, bisikletçilerin, orman mühendislerinin, çevrecilerin, 3. Köprü yerine yaşam platformu bileşenlerinin söz alarak konuştuğu forumun ardından basın açıklamasına geçildi.

Büyükdere Forumu adına basın açıklamasını okuyan Romina Özipekçi; AKP hükümetinin halkın yaşam alanlarının ve doğanın yağmalanmasına karşı gelişen direnişini görmezden geldiğini belirterek kuzey ormanları, tarım alanları ve yaban hayatın tahrip edilmesini seyretmeyeceklerini buna karşı harekete geçtiklerini ve başta Gezi Parkı, 3. Boğaz Köprüsü ve 3. Havalimanı gibi halkın sağlığı ve geleceğini doğrudan ilgilendiren, bilimdışı projelere ve diğer rant projelerinin getireceği yıkıma karşı mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek basın açıklamasını sonlandırdı. Basın açıklamasının ardından üzerinde “Suyuma, ormanıma,yaşamıma dokunma” yazan pankartlarıyla, ormanlık alanın içine doğru yürümeye başladılar.

Belgrad Ormanı için büyük adım koşucularının organize ettiği yürüyüşün başlangıç noktasında doğa ve çevre sevgisini simgelemek açısından bir grup gösterici ağaçlara sarılarak “ormanıma, suyuma, yaşamıma dokunma” sloganı atan grup pankartıyla önceden belirlenen parkurda yürümeye başladı. Grup parkuru tamamlamak üzereyken denk geldikleri özel işletmenin güvenlikleri bu piknik alanına giremeyeceklerini belirterek grubu engellemeye çalıştı. Grubun parkuru tamamlama ısrarı üzerine yaşanan arbede esnasında işletme sahibinin oğlu olduğu söylenen bir çocuk içeriden bıçak alarak ve tehditler savurarak grubun üzerine yürüdü. Bıçaklı saldırgan etkisiz hale getirildikten sonra her iki taraf da birbirinden şikayetçi oldu.

 

 


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: [email protected]
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap