Sarıyer’de AKP’nin seçim yürüyüşüne Gezi barikatı

Pa, 03/11/2013 - 21:30
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Direnişçiler AKP’den hesap soruyor. AKP seçim çalışması için çıktığı sokaklarda karşısına Gezi Direnişi’nde katlettiği gençlerin fotoğraflarıyla direnişçiler çıkıyor. İkitelli’nin ardından Sarıyer’de de direnişçiler AKP’nin seçim yürüyüşünü protesto etti. AKP’lileri korumaya gelen çevik kuvvet ekiplerini mahalleden kovan Sarıyerliler adaleti sağlayana kadar sokaklarda AKP’ye yer yok dedi

 


AKP’nin Sarıyer’de gerçekleştirdiği seçim irtibat bürosu açılış etkinliği yapmasına Büyükdere halkı sessiz kalmadı. Daha önce gerçekleştirdiği forumlarda karar alan Büyükdere Forumu “AKP’lilerin yalanlarını mahallemizde anlatmasına izin vermeyeceğiz” diyerek bir araya geldi. Büyükdere’de AKP’nin yürüyüş güzergahı üzerine Haziran İsyanında ölen gençlerin resimlerinin olduğu bir stant kuran forum bileşenleri, Büyükdere halkına AKP’nin bu gençlerin katili olduğunu ve seçim dönemi hiç bir şey olmamış gibi mahallelerimize gelip demokrasicilik oynayamayacaklarını anlattı. Açılan stant kısa sürede Büyükdere halkı tarafından sahiplenildi. Standın etrafında biriken halk ölen gençlerin resimleriyle AKP arabalarının önünü kesip, arabaların üzerindeki Tayyip Erdoğan resimlerini yırttı. Yoldan geçen AKP’lilere “Başbakan hesap vermeden AKP’ye bu sokaklar kapalı” diye seslendi.

Kısa süre içinde AKP’yi korumak için gelen çevik kuvvet polisleri, AKP’lilerin yürüyüşünün başlayacağı sırada stantta biriken halkın karşısına geçip “Burada durmanıza izin vermiyoruz. Dağılmazsanız süpüreceğiz” dedi. Bunun üzerine Büyükdereliler Ali İsmail’in, Ethem’in, Abdocan’ın, Ahmet’in, Hasan Ferit’in, Medeni’nin, Mehmet’in resimlerini yukarı kaldırarak polise cevap verdi. AKP’nin yürüyüşe geçmesiyle polis de kalkanlarla ve coplarla Haziran İsyanı direnişçilerinin fotoğraflarının başında bekleyenlere saldırdı. Bunun üzerine çay bahçelerinde oturan insanlar da desteğe geldi.

Bu sırada AKP’lilerin yürüyüşünün başladığını duyan gençler AKP’lileri yumurtalayarak, mahallelerini terk etmelerini söyledi. Çevik sayısının artmasıyla birlikte Büyükdere’de bekleyenlere desteğe gelenlerin sayısı da arttı. Ardından çevik kuvvet sloganlarla mahalleden kovalandı. Büyükdere forumu polisin çekilmesinin ardından  “Adaleti sağlayana kadar bu sokaklarda AKP’ye yer yok” diyerek eylemlerini sonlandırdı.

Çevik kuvvet korumasında yürüyüşüne devam eden AKP’lileri Sarıyer Merkez mahallesi halkı da protesto etti. AKP’nin yürüyüşü için Sarıyer’in tüm sokaklarını çevik kuvvet ekipleriyle ablukaya alınmasıyla mahallede zaten yoğun olan trafik felç oldu. Trafikte sıkışan ve çevik kuvvet ablukası nedeniyle mağdur olan esnaf ve merkez mahallesi halkı AKP’lilerin araçlarını yumruklayarak tepkisini gösterdi.

Kaynak: Sendika.org


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: [email protected]
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap