6. Kemalpaşa Halk Festivali başladı

Pa, 16/08/2009 - 01:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Bu sene 6.'sı düzenlenen Halkevleri Kemalpaşa Halk Festivali dün yapılan festival yürüyüşüyle başladı. Geleneksel hale gelen Kemalpaşa Halk Festivali her yıl Kemalpaşa halkının kendi imkanlarıyla düzenleniyor. Sponsor kabul edilmeyen festivalin tek sponsoru halk. Kemalpaşa ve Hopa esnafı, gençleri, kadınları, çocukları el ele vererek festivalin gerçekleşmesi için emek harcıyor. 

Festival her yıl olduğu gibi bu yılda festival yürüyüşüyle başladı. Tulum eşliğinde Kemalpaşa sokaklarını dolaşan festival bileşenleri halkı festivale davet etti. Yürüyüş sırasında şarkılar söylendi, horon tepildi, festivalin temasını anlatan sloganlar atıldı. Festival yürüyüşünün ardından ilk gün etkinliği olan “Kadın emeği ve yoksulluk” paneli yapıldı. Panele katılan çoğunluğu çay üreticisi kadınlar, çayda kadın emeğini tartıştı. 

Festivalin ilk gecesinde ise Artvin'in diğer ilçelerinde gelerek festivale katılan grupların gösterileri vardı. Saat 19.30'da başlayan programda ilk olarak, geçmişte hayatını kaybeden devrimciler için saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından festival komitesi tarafından konuşmalar yapıldı. Konuşmaların ardından Artvin'in diğer ilçelerinden gelerek festivale katılan gruplar sahne aldı. Halk müzik gruplarının çaldığı parçalara çoşkuyla eşlik etti. Kemalpaşa Halkevi Folklor ekibinin gösterisinin ardından tüm festival katılımcıları beraber horona durdu. Yaklaşık 4 saat süren gece ertesi gün tekrar buluşmak üzere sona erdirildi.