Halkevleri Kemalpaşa Halk Festivali Yapıldı

Çar, 31/08/2005 - 08:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Artvin’in şirin sahil kasabası Kemalpaşa’da üç günlük bir şölen yasandı. Geçen yıl birincisi yapılan Festival’in ana gündemini Halkevlerinin “parasız eğitim parasız sağlık” kampanyası oluşturdu. Ayrıca Karadeniz Halkevlerinin kansere dair başlatacağı çalışmanın duyurusu ciddi bir ilgi gördü.

 

Halkevleri bayrakları ile donatılan alana ‘Emeğine Ülkene Onuruna Sahip Çık’, ‘Karadeniz Uşağı Amerikan Uşağı Olmayacak’ pankartlarının yani sıra Kazım Koyuncu’nun  da  posteri asıldı

 

Üç gün süren festivalde Hopa ve Kemalpaşa Halkevlerinin tiyatro grupları, müzik grupları, halkoyunları grupları ürünlerini sergilediler. Belgesel film gösterimi, tavla, satranç turnuvalarının da yapıldığı festival boyunca misafirleri ağırlamak için evler ayarlandı, çadırlar kuruldu ve üç gün boyunca yemek çıkaran bir mutfak kuruldu. Tüm masrafları halk tarafından karşılanan festivale katılan konuk sanatçı Ekrem Ataer, Kemalpaşa Halkevi çocuk korosu ile birlikte “eftelya” sarkısını söyledi.

 

Bölgede gerçekleştirilen diğer festivallerin aksine kavga olmaması halkta devrimcilerin düzenlediği etkinliklere güveni giderek arttırıyor. Bu yıl katılan insan sayısının geçen yıla göre artmış olması bunun açık göstergesi idi. Belediye başkanının ses düzenini ayarlayacağına dair sözünden festivalin başlamasından bir gün önce vazgeçmesi de devrimcilerin kendi gücünden ve halkın gücünden başka kimseye güvenmemesi gerektiğini bir kez daha gösterdi.

 

13 Ağustosta başlayıp üç gün süren festivale ilk iki gün 1500’ü aşan, son gün ise 2000’ i aşan bir kitle katıldı. GAM Müzik ve şiir topluluğunun konseri ile festival sona erdi.