Kemalpaşa festivale hazırlanıyor

Cu, 23/07/2010 - 12:39
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Bu yıl 7. si düzenlenecek olan Halkevleri Kemalpaşa Halk Festivali’nin hazırlıkları sürüyor. 6-7-8 Ağustos tarihlerinde yapılacak festivalde sahne almak üzere müzik, tiyatro, şiir ve halkoyunları gruplarının çalışmaları sürüyor

7. Kemalpaşa Halk Festivali bu sene de bölgede müzik yapan yerel gruplara ağırlık veriyor. Festivalde bu sene Samsun'dan Osman Yeşil, Çayeli'nden Selçuk Balcı, Borçka'dan Grup Üç Kuşak, Şavşat'tan Halkevi Müzik Topluluğu, Hopa'dan Grup Melüses, Pazar'dan Orubaşinena, Kemalpaşa'dan Tanju Topal, Grup Ardetsuk ve Yaşar Kabaosmanoğlu sahne alacak. İstanbul'dan grup Samsara ve Hilmi Yarayıcı da festivalde sahne alacak diğer müzisyenler.

Festivalde Şavşat, Fındıklı ve Hopa'dan gelen halkoyunları grupları da gösterilerini sergileyecek. Hopa ve Kemalpaşa Liseli Genç Umut tarafından oluşturulan ekipler tarafından sokak tiyatroları sergilenecek. Bu sene festival kapsamında Kemalpaşa Halkevi Çocuk Korosu da yer alacak.

“Doğu Karadeniz Su Hakkı Forumu” düzenleniyor
“Su yaşamdır” diyerek ülkenin farklı bölgelerinde derelerini, vadilerini savunanlarla suyun ticarileştirilmesine karşı mücadelenin parçası olan bilim insanları bu sene Kemalpaşa Halk Festivali kapsamında düzenlenen forumda bir araya gelecekler.

İki gün sürecek “Doğu Karadeniz Su Hakkı Forumu” boyunca, HES'lere karşı vadilerde suyu ve yaşamı savunanlar hep birlikte su-enerji politikalarını, HES'lerin kurulma amaçlarını ve yarattıkları sonuçları tartışacaklar. “Doğu Karadeniz Su Hakkı Forumu”nda önümüzdeki dönem HES'lere karşı su hakkını savunurken ortak bir mücadele çizgisi oluşturmanın yöntemleri tartışılacak.Foruma Ardanuç, Borçka, Çanakcı, Fındıklı, Giresun, Hopa, Kemalpaşa, Loç, Munzur, Murgul, Senoz, Şavşat ve Tonya'dan HES'lere karşı vadilerini savunanlar katılıyor.