Akhisar'da Tarım Üreticileri Halkevleri Beslenme Ve Gıda Atölyesi Tüketim Kooperatifi İle Buluştu

Cu, 14/04/2017 - 06:52
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Manisa Akhisar'da tarım üreticileri, Halkevleri Ege Tarım Hakkı Meclisinin çağrısıyla, tarım ve gıda terörüne karşı Çatalca'da alternatif bir tarım örneği oluşturan Halkevleri Beslenme ve Gıda Atölyesi Tüketim Kooperatifi (Halk-Bes-Koop) ile buluştu.

Buluşmada İsmail Demirtaş Halk-Bes-Koop adına sunum yaparak, sağlıklı üretim ve insan için tarım oluşturabilmek için neden ve nasıl bir kooperatifçilik anlayışın gerekli olduğunu anlattı, Çatalca'da oluşturulan alternatif tarım köyünü tanıttı. Sunumda doğal tarım, sulama ve ilaçlamanın mümkün olduğu, üreticilerin yan yana gelerek endüstriyel tarıma karşı kendi üretim alanlarını oluşturabilecekleri ve bunun büyük bir dayanışma ağı için ilk adım olduğu üzerine duruldu. Dayanışma ile yeni bir üretim ve tüketim kültürü oluşturmak gerektiği ve bunun için Halk-Bes-Koop'un üretim, ürün yaygınlığı ve ürün çeşitliliği için sorumluluk aldığının altı çizildi.

Akhisar'ın Beyoba, Sazoba, Akselendi köyleri ve merkezden gelen üreticilerle, bölgenin tarım sorunları üzerinde sohbet edildi. Bölgenin tarım üretimi için yeterli suya sahip olmaması, zirai tarımın yaygınlığı, doğal tohuma ulaşmanın zorluğu bölgenin başlıca sorunları olarak belirlenirken, bölge suyunun kanalizasyonlarla İzmir'e aktarılması 10 yıl içerisinde bölgenin tarımını öldüreceği söylendi.

Ortak sorunlara karşı ortak mücadele etmek gerektiği fikrinde buluşan üreticiler, en kısa sürede Akhisar'da neler yapılabilir, konuşmak üzere Halk-Bes-Koop ile bir toplantı kararı ile buluşma sona erdi.