Ankara’da Kadınlar Hayır Meclisleri Kuruyor

Sa, 17/01/2017 - 12:03
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

14 Ocak Cumartesi saat 14.00’da “Mamaklı kadınlar Başkanlık sistemine HAYIR diyor umudu örgütlüyor” diyerek Ethem Sarısülük Kütüphanesi'nde toplantıda buluştu.

 

15 Ocak Pazar saat 11.00’da ise “Batıkentli-Eryamanlı kadınlar HAYIR diyor, kadın meclislerinde buluşuyor” diyerek Henry Jones Cafe’de toplantıda biraraya geldi.

 

15 Ocak Pazar sabahı Seyranbağları'nda Seyran Umut Halkevi öncülüğünde gerçekleşen toplantıda, “Seyranbağları Hayır Meclisi” kuruldu ve kadın düşmanı gerici saldırıları bertaraf etmek üzere "Kadın Komitesi"  oluşturuldu.

 

"Başkanlık Sistemi, Başkanlık Sistemi'nde kadınlar,  kadınların Başkanlık Sistemi'ne karşı HAYIR mücadelesi" başlıklarıyla gerçekleştirilen toplantılarda; kadınlar "Hayır Meclisleri"ni kurdular. Kurulan meclisler, sosyal medya, etkinlik ve eylem planları, mahalle ve sokak ağları ile örgütlenme haritasını hayata geçirme kararı verdi. Hayırcı kadınlarla kahvaltılarda, çaylarda, etkinliklerde, atölyelerde, sokaklarda bir araya gelerek, hayır meclislerini genişletmek ise ilk hedef olarak belirlendi. Otobüslerde, dolmuşlarda, köy derneklerinde, evlerde, işyerlerinde “hayır” konuşmaları yapmak, daha önce gidilmeyen sokaklara, mahallelere giderek çalışmayı büyütme hazırlıkları başladı. Mahallelerde en geniş kadın kitlelerine ulaşılması için kadınların “Hayır Günleri” örgütlemesi kararlaştırıldı.

 

Güçlü bir mücadele ile her yerde bu süreci gericiliğe, şiddete, tacize, tecavüze, kadın katliamına, faşizme ve diktatörlüğe/başkanlığa karşı "Kadınların HAYIR Meclislerinde” mücadele ederek kazanılacağı söylendi.