Kocaeli Halkevleri: "Uyarıyoruz, ulaşıma zam istemiyoruz"

Çar, 18/06/2014 - 12:56
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kocaeli Halkevleri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yapmayı düşündüğü ulaşım zamlarına karşı eylem gerçekleştirdi

Kocaeli'de yapılması planlanan ulaşım zamlarına karşı Halkevleri Belediye İş Hanı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Otobüs kooperatiflerinin verdiği zam önergesi 1,90 olan tam ücretin 2,50 liraya yükselmesi yani ulaşıma yüzde 30 zam yapılması isteniyor.

Konuyla ilgili basın açıklamasını okuyan İzmit Halkevi Başkanı Yaşar Seğmen “Yerel seçimler öncesinde halkın tepkisini çekmemek için zam haberlerini ortalarda dolaştırmayan AKP’li büyükşehir belediyeleri tarafından son bir haftada Ankara, İstanbul, Bursa başka olmak üzere toplu taşıma ücretlerine yüzde 20 ile 25’lere varan zam yapıldı” dedi.

Sözlerine devam eden Seğmen, “2004 yılından beri Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun toplu taşıma sorunu konusunda en ufak bir adım atmadığını 10 yılda ulaşımı otobüs kooperatiflerinin tekeline bıraktığını söyledi. Son 10 yılda tam 75 kuruştan 1,90’a, öğrenci ise 50 kuruştan 1,25 liraya yükselmiştir. Bunların yanında seçim öncesi Başbakan’ın 65 yaş ve üstü için ücretsiz ulaşım kararı kooperatiflerin kabul etmemesinden kaynaklı hala kentimizde uygulanamamıştır. Ulaşım bir haktır. Halkevleri olarak ulaşımın bir hak olduğunu, zamların kabul edilemez olduğunu, işe ve okula gidiş dönüş saatleri olan sabah 06.00-09.00, akşam 17.00-21.00 saatleri arasında ulaşımın parasız olması gerektiğini söylemeye ve bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu zamlar da gayri meşrudur ve hiçbir haklı gerekçesi yoktur” dedi.