Kocaeli'de kadınlar 8 Mart'ta sokakları inletti

Pt, 10/03/2014 - 15:59
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kocaeli Kadın Platformu'nun çağrısıyla Merkez Bankası önünde toplanan yüzlerce kadın sokakları şarkılarıyla, sloganlarıyla inletti. Merkez Bankası önünden başlayan coşkulu yürüyüş Dafne Kültür Merkezi'nde sonlandı. Dafne Kültür Merkezi'nde toplanan kadınlar orada etkinliklerine devam etti.

Öncelikle Kadın Platformu adına basın açıklaması okundu.

“Yoksulluğa, yolsuzluğa, savaşa karşı emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir!” diyerek başlayan basın açıklamasında kadına yönelik şiddetten, AKP'nin kadınlar üzerindeki baskıcı ve gerici politikalarından söz edildi. AKP'nin kadın emeğini yolsuzluk, rant ve yağma için kullandığının belirtildiği açıklamanın devamında:

“Kadınlara sürekli geleneksel toplumsal cinsiyet rollerini hatırlatarak 'en az üç çocuk, üç de yetmez beş çocuk' baskısı yapan AKP iktidarı sermaye için gerekli ucuz iş gücünü kadınların karşılıksız olarak sağlamasını hedeflemektedir. Kürtaj hakkımızın elimizden alınmasına, nasıl doğuracağımıza, kaç tane doğuracağımıza ya da doğurmayacağımıza kadar atılan bütün adımlar bedenlerimiz üzerindeki denetim arttırılmaktadır. Aile içerisinde annelik rolüne yapılan vurgu ile biz kadınların daha fazla eve kapatılması istenmektedir. Kadın emeğini esnek, güvencesiz, sendikasız ve düşük ücretli olarak değerlendirmek isteyen sermaye ile AKP iktidarı ortaklaşmıştır. Bu kapsamda hazırlanan kadın istihdam paketleri ile kadınlar için öncelik ev içinde harcanan emek olarak belirlenmektedir.

Kocaeli Kadın Platformu olarak kadın emeğine dönük saldırılara karşı susmuyor, taleplerimizi haykırıyoruz. Bizler güvenceli, tam zamanlı, sendikalı ve insan onuruna yakışır bir ücretle çalışmak istiyoruz. Sosyal devletin sorumluluklarını yerine getirerek kapatılan kamu kreşlerini yeniden açmasını, en az 50 çalışanın olduğu her işyerinde kreş açılmasını talep ediyoruz” denildi.

Etkinlik ilk olarak sahneye çıkan üniversiteli kadınların tiyatrosu ile başladı. Tiyatro gösteriminin ardından Kadın Korosu sahne alarak şarkılarını seslendirdi. Kadın Korosu kadınların özgürlük şarkılarını hep bir ağızdan söyledi. Ayrıca koroda her dilden ağıtlar seslendirildi. Korodan sonra Anadolu Müzik Topluluğu sahne aldı. Etkinlik halaylarla sona erdi.