Mamaklı ve İlkerli Kadınlar: “Berkin’e sözümüz var”

Ct, 22/03/2014 - 20:24
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mamaklı ve İlkerli Halkevci kadınlar AKP seçim bürosu önünde “Berkin Elvan onurumuzdur, katiller hesap verecek” dedi.

AKP’nin 22 Mart’ta Ankara’da gerçekleştireceği mitingi öncesi kadınlar AKP’nin huzurunu kaçırmaya devam ediyor. 20 Mart Perşembe günü Mamaklı Halkevci kadınlar AKP seçim bürosu önünde Berkin Elvan ve annesi Gülsüm Elvan’ın fotoğrafları ile oturma eylemi gerçekleştirdi. Ellerinde dövizleri ve ekmekleri ile eylemlerini gerçekleştiren kadınlar: “Mahallemizde katilleri, hırsızları istemiyoruz. Bu mahalleden de bu ülkeden de defolun gidin. Berkin Elvan’ın katili AKP ve onun polisidir. Katillerden hesabı biz kadınlar soracağız. AKP’ye, başta emri ben verdim diyen Recep Tayyip Erdoğan’a Berkin’i, Haziran direnişinde öldürülenleri asla unutturmayacağız. Bizler Berkin’in anneleri, kardeşleri olarak biliyoruz Berkin sen rahat uyu, Recep Tayyip Erdoğan’ın yatacak yeri yok” dediler.

Bu sırada seçim bürosunda bulunan AKP’liler bürodan çıkamadılar. Yarım saatlik oturma eyleminin sonunda kadınlar ellerindeki ekmekleri, Berkin ve Gülsüm Elvan’ın fotoğrafları unutmasınlar diye büroya bırakmak istediler. Polisler ile kısa süreli bir gerilim yaşansa da Berkin Elvan’ın fotoğrafı büroya bırakıldı. Mamaklı Halkevci Kadınlar “Bu son gelişimiz olmayacak, iki elimiz katil AKP’nin yakasındadır” diyerek eylemlerini bitirdiler.

22 Mart Cumartesi günü ise İlkerli Halkevci Kadınlar Sinan Cadddesi’nde bulunan AKP seçim bürosunu ziyaret etti. ”Artık yeter evlatlarımıza dokunma” diyen kadınlar, Haziran direnişinde kaybettiğimiz gezi şehitlerinin fotoğraflarıyla oturma eylemi başlattılar. Polisin tacizine rağmen “nerede oturacağımıza biz karar veririz diyen” kadınlar oturma eylemlerini sürdürdü. Yoldan geçen kadınlar çocuklarıyla beraber gelip  Berkin’in katillerini mahallemizde istemiyoruz diyerek destekte bulundular. Yaklaşık yarım saat sonra güvenlik şubeden gelen sivil polisler kadınları kalkmaları konusunda taciz etmeye devam ettiler.

Bir saat oturma eylemi yapan kadınlar ellerindeki Melih Gökçek çıkartmalarını seçim bürosunun camlarına yapıştırdılar. Ayakkabı kutularını dolduran hırsızlardan, Ethemlerin, Berkinlerin katillerinden hesabını sormaya devam edeceklerini ve seçim bürosu kapanana kadar gelmeye devam edeceklerini söyleyerek eylemlerine son verdiler.