Barış içinde yaşadığımız eşit, demokratik bir ülke için yaşasın Newroz

Sa, 21/03/2017 - 11:29
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ortadoğu halklarının kadim bayramını; halklarımızın barışa, kardeşliğe, eşitliğe, demokrasiye olan bitmeyen özlemleriyle ve  savaşın, baskı ve faşizmin, anayasal güvenceye kavuşturulmak istenen tek adam rejiminin gölgesinde kutluyoruz.

Her türlü hak arama eyleminin baskıyla karşılaştığı, ülkemizin iktidar politikasıyla Ortadoğu bataklığına saplandığı, seçilmiş siyasetçilerin,  belediye başkanlarının, milletvekillerin cezaevlerine atıldığı, belediyelere atanan  kayyumlarla halkın iradesinin yok sayıldığı, barış istemenin en büyük suç sayıldığı günlerden geçiyoruz.

Savaş, ölüm, düşmanlık, yoksulluk ve baskıdan başka bir vaadi olmayan iktidar, kurumsallaştırmak istediği tek adam rejimini “Büyük Türkiye” yalanıyla kabul ettirmeye çalışıyor. 15 yıldır Kürt sorunu başta olmak üzere ülkemizin her sorununu kronik hale getirenler, bütün ülkeyi korku ve baskıyla yönetmek istiyor.

Ancak bu defa ülkenin büyük çoğunluğu “tek adam” rejimine “hayır” diyor. Ülke içinde ve dışında barışın tesis edilebilmesi için, demokratik bir ülke için adım atılmasının önünün açılabilmesi için, ülkenin daha fazla kutuplaşmasının önüne geçebilmek için referandumda “hayır” sonucunun çıkması büyük önem taşıyor.

2017  Newroz’unu ülkenin her yerinde yükselen umutlu “hayır” sesleriyle karşılıyoruz. Zalim Dehak’lara karşı direnen bütün halklarımızın bayramı kutlu olsun.

Newroz piroz be!, Yaşasın Newroz!

Oya Ersoy

Halkevleri Genel Başkanı