Halkevciler NATO’nun Türkiye ziyaretini Güvenpark’ta protesto etti: 7 gözaltı

Pt, 06/05/2019 - 19:19
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara'da Halkevciler, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in ziyaretini protesto ederek, Deniz Gezmişlerin yolunda emperyalizmi ve yerli işbirlikçilerini Türkiye'den kovacaklarını söyledi. Polis, 7 Halkevciyi darp ederek gözaltına aldı


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bugün Akdeniz Diyaloğu (AD) 25’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle AD ortak temsilcileriyle birlikte temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Ankara’da Halkevciler, NATO temsilcilerinin Türkiye’ye gelmesini protesto etmek için Güvenpark’ta eylem yaptı.

Halkevciler adına yapılan konuşmada “Bugün 6 Mayıs onlara bundan 47 yıl önce göstermiştik. Emperyalizme karşı 6. Filo’yu denize dökenlerin yolunda ilerliyoruz. Bugün 6 Mayıs’ta Denizlerin yolunda mücadele edeceğimize söz veriyoruz. Emperyalizmi ve yerli işbirlikçilerini ülkemizden kovacağız “denildi.

Konuşmanın ardından Halkevciler basın metnini okudu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“NATO Genel Sekreteri bugün ülkemize geldi. Emperyalist savaş politikalarının uygulayıcısı NATO ne zaman bir yeri ziyaret etse orada yeni savaş ve çatışma planları yapılmaktadır.

Daha önce Ortadoğu’da, Doğu Avrupa’da ve Ukrayna’da, bugünlerde Venezüella’da ortaya konan emperyalist savaş planlarına Türkiye halkları da ortak edilmek istenmektedir. Emperyalizm yerli işbirlikçiler AKP iktidarı kendisini ABD’ye NATO yoluyla kendisini tek seçenek olarak sunmak istemektedir. Bir yandan S-400 satın almakta ancak bir yandan da NATO’ya güvence vermeye çalışmaktadırlar.

Bu düzen böyle gitmez. ABD işbirlikçilerinden ne memlekete, ne halklara ne de bölgemize bir hayır gelmez.

Tek yol ülkemizin bağımsızlığı ve Ortadoğu halklarının kendi kaderine karar verecek barış içinde bir ortamdır.

Halkların katili emperyalist örgüt NATO dağıtılmalıdır.

ABD elini Venezüella’dan, Pasifik’ten, Doğu Avrupa’dan, Ukrayna’dan ve Ortadoğu’dan çekmelidir. Yaşasın tam bağımsız Türkiye!”

Açıklamanın sonlanmasıyla alana gelen sivil polisler Halkevcilerin elinden pankartı aldı. Daha sonra ise 7 Halkevciyi darp ederek gözaltına aldı. Gözaltına alınan Halkevcilerin Öveçler Karakolu’nda olduğu öğrenildi.