Samsun Halkevi suya yapılan zammı SASKİ önünde protesto etti

Çar, 29/05/2019 - 10:52
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Samsun Halkevleri içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapılmasını SASKİ Genel Müdürlüğü önünde protesto etti

 AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi geçtiğimiz günlerdeki SASKİ genel kurulunda içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapılmasına, ayrıca TEFE ve TÜFE’ye göre su faturalarında her ay artış yapılmasına karar vermişti.

Samsun Halkevi, 27 Mayıs Pazartesi günü SASKİ Genel Müdürlüğü önünde toplanarak kararla ilgili bir basın açıklaması düzenledi. Halkevleri adına açıklamayı okuyan Emine Kandemir seçimlerden önce suya yapılan yüzde 15’lik indirimi seçim malzemesi yapan AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin seçim sonrası yaptığı bu zamlarla “Gönül Belediyeciliği” söyleminin bir aldatmacadan ibaret olduğunu bir kez gösterdiğine dikkat çekti. Kandemir, “SASKİ’nin 4,5 milyon liralık zararını seçimden önceki yüzde 15’lik indirime bağlayan AKP’li belediye, bu zararı halka ödetmek istiyor. Bugün yaşadığımız ekonomik  krizle birlikte milyonlarca insan evini geçindirememekte, artan işsizlikle birlikte bunalıma giren yurttaşlar kendini yakmakta, intihar etmektedir. Bu zamlar, zaten işsiz olan ya da zar zor geçinen, her geçen gün cebindeki paranın değeri azalan Samsun halkının faturaları ödeyemez hale gelmesine neden olacaktır” dedi.

Suyun temel bir ihtiyaç maddesi ve hak olduğunu vurgulayan Kandemir, “Bu karar derhal geri çekilmelidir! Zamlar geri alınmalıdır!” dedi.

Açıklamanın ardından “Zam, zulüm işkence; işte AKP!”, “Su haktır, satılamaz!”, “AKP elini cebimizden çek!”, “Susma haykır, zamlara hayır!” sloganları atılarak eylem sonlandırdı.