Mersinli Halkevci Kadınlar Tiyatroda Buluştu

Sa, 30/01/2007 - 09:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mersin Halkevinde kadınlar, Merhaba Sanat Tiyatrosu’nun “Hayata ve Umuda Dair” adlı oyununu izleyerek ilk etkinliklerini gerçekleştirdiler. Yaklaşık 70 kişinin katıldığı oyun 27.01.2007 tarihinde saat 19.00’da Nevin Kodallı Salonunda izlendi. Merhaba Sanat Tiyatrosu’nun “yaşanan olaylar karşısında toplumun duyarsızlaşması, insanların düşüncelerini dile getirememesini yani suskun toplumu ve yaşamların günlük ihtiyaçları karşılamaktan ibaret olmaya başladığını anlatan” oyunu  ‘toplumun ülkede gelişen olaylar karşısındaki tepkisizliğine’ vurgusunu içeriyordu.

Mersinli halkevci kadınlarla oyun sonunda oyuncuların da katıldığı bir değerlendirme yapıldı. Verilen mesajlar üzerine sohbet edildi.

Binlerce yıllık ezilmişliğin, aşağılanmanın, toplum içindeki eşitsizliğin getirdiği sebeplerle sosyal yaşam ve üretimden yoksun bırakılan kadınların, toplumun ülkede gelişen duyarsızlığına karşı bir kadın hareketinin temellerini atmaları gerektiği fikrinde ortaklaşıldı. İlk adım olarak da tiyatro konuşuldu.

Mersinli halkevci kadınlar 8 Mart ve diğer ülke gündemlerine dair çalmalarını sürdüreceklerini, kadın haklarına dair seminer, panel ve çeşitli etkinlikler yapacaklarını belirttiler.