Ankara’da kadınlar renk renk “Hayır”ları ile buluştu: 8 Mart Grevi’ne selam!

Per, 09/03/2017 - 01:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara’da “Hayır! Kadınlar Var” diyerek bir araya gelen kadınlar, 8 Mart’ta Kurtuluş Parkı’nda buluştu. Eşitsizliğe, erkek egemenliğine, kadın düşmanlığına, şiddete, tacize, tecavüze, homofobiye, savaşa ve Tek Adam’a karşı kadınlar, bütün “Hayır”larını alıp coşkuyla bir araya geldi.

Alanın girişinde arama noktalarında “Tek Adam, diktatör” yazılı dövizlere polis engel olmaya çalıştı. Miting, dün 8 Mart etkinliği için Bursa’dan Ankara’ya gelirken kaza geçirerek yaşamını yitiren 7 kadın işçinin anılmasıyla başladı. 7 kadın işçinin isimleri tek tek okunurken, alan kadın özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren bütün kadınlar için saygı duruşu gerçekleştirdi.

“Kadın düşmanlığına Hayır demeye devam ediyoruz”

Mitingde Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce basın açıklaması okundu. Kadınlar birçok dilde “Hayır” diyerek açıklamalara karşılık verdi. Kadınlar, “Yine meydanları doldurduk, sessiz kalmadık. Yaşadığımız coğrafyada siyasi iktidarın git gide şiddetlenen kadın düşmanı politikalarını biliyor ve HAYIR demeye devam ediyoruz. Taciz, tecavüz, kadın cinayetleri, çocuk istismarı ve kadının çalışma yaşamına yönelik saldırılar artarak devam ederken biz kadınlar erkek devletin bütün yasalarına ve yasaklarına HAYIR diyoruz. Bütün şiddetiyle devam eden ve kadın bedeni üzerinden de saldırılarını sürdüren savaşın şiddetine karşı çıkıyor ve HAYIR diyoruz. Bir gecede çıkan KHK’lara karşı işimiz, ekmeğimiz için direnişi ve dayanışmayı büyüttük, HAYIR dedik. Başka bir dünyanın, başka bir yaşamın mümkün olduğunu biliyoruz. Biz kadınlar tüm renklerimizle, ‘Hayır’larımızla dünyayı değiştireceğiz. Yaşam bizimle güzelleşecek çünkü yaşamın öznesi biziz. Bahar bizimle gelecek” dedi.

“Kadın Grevi’ne selam olsun”

Uluslararası Kadın Grevi’nin selamlandığı mitingde, “Bu 8 Mart’ta grev çağrısıyla alanlara çıkan dünya kadınlarını ve grev kararı alan birçok ülkedeki kız kardeşlerimizin sesine ses oluyoruz. Biz Türkiyeli kadınlar da, dünyadan yükselen bu sese ses veriyoruz. Biz kadınlar yeni yaşam kurma iradesinin öncüleri olma iddiamızı sürdürüyoruz. Biliyoruz ki; tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bu saldırıları yine kadınların mücadelesi ile engelleyeceğiz. 8 Mart 2017 Kadın Grevi’ne selam olsun” dedi.

Açıklamaların okunmasının ardından, tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın kadınlara gönderdiği mesaj okundu:

“Bugün kadınlar olarak yapacağımız şey direnme, reddetme ve kendi alternatifini inşa etme iradesini herkese yaymaktır. Bu 8 Mart’ta reddetme gücümüzü alanlarda, sokaklarda egemenlerin yüzüne bir kez daha, milyonlarca kez haykıracağız. Hayır, biz başka bir dünya inşa edeceğiz.”

Kadınlar yasağı “Hayır”lar ile aştı

Mitingin ardından alandan çıkarak Kızılay’a doğru yürüyen kadınlara polis engel olmaya çalıştı. Kadınlar, polise rağmen yürüyüşüne “Hayır”lı şarkı ve sloganlarla devam etti.