Kadınlar Eşitliği ve Özgürlüğü Seçecek

Cu, 22/06/2018 - 12:46
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Hayatımızı OHAL ile denetim altına almaya çalışırken giderek daha çok yönetemez hale gelen Tek Adam, şimdi de baskın seçimle karşımızda. Zaten eşitsiz bir hayatın içerisinde hayatımıza ve haklarımıza sıkı sıkıya sarılmaya çalışırken, antidemokratik uygulamalarla zayıflatılmaya çalışıldığımızı, erkeklerle aramızdaki eşitsizliğin derinleştiğini, suç işleyen erkeklerin mahkemelerce dahi korunurken, şiddete uğrayan kadınlarda nasıl suç arandığını gördük. Zaten bu yüzden referandumda en çok biz “Hayır” dedik. Şimdi önümüze yeniden bir seçimle geldiler. Bu seçimde kadın erkek eşitliğine inanmayan, her fırsatta kadınlara düşmanca politikalarla saldıran bir adamın, tek başına her şeye karar verme yetkisine sahip olması için önümüze bir seçim koyuldu.

Her seçim döneminde kadınlara vaatlerde bulunup, kadınları oy toplamanın bir aracı olarak görenler, seçim geçtikten sonra kadınların sesini bastırmak için her şeyi yapabiliyor, yaşadık, gördük. O yüzden kadın düşmanı bir adamın iktidarını kurtarmak için vaat edilen sözleri dinlerken ve oy verirken o adam ve iktidarının 16 yıldır kadınlara etmediğini bırakmadığını unutmayalım.

OHAL ve KHK bahaneleriyle, yüzlerce seçilmiş kadın belediye başkanlarının yerine kayyumlar atandı, seçilmiş kadın vekillerin vekilliği düşürüldü, pek çok siyasetçi kadın hapse atıldı, kadın dernekleri hukuksuz bir biçimde kapatıldı. Akp’nin Meclis’i kazanamaması için, kadın adayların desteklenmesi ve daha fazla kadının meclise girmesi için kadınlar eşitliği ve özgürlüğü seçecek!

Mecliste eylem yapmak isteyen bir kadın vekil, bu eylemi engellemek isteyen Akpli vekiller tarafından şiddete uğradı. Kadınların her türlü sokak eylemi ve etkinliğine polis şiddeti ile saldırıldı, kadınların kendi hayatlarına dair söz söyleme hakkı gasp edildi.  Kendi sözümüzü en yüksek sesle haykırmak, hayatımıza ve haklarımıza yönelik kararlar vermek için, kadınlar eşitliği ve özgürlüğü seçecek!

Kadınlara ve kadın örgütlerine hiç sormadan yasalar hazırlandı, gece yarısı meclisten geçirilmeye çalışıldı. Kazanılmış haklarımızı korumak için kadınlar eşitliği ve özgürlüğü seçecek!

Ensar Vakfı gibi çocukların istismar edildiği gerici vakıflar ve tarikatlar sahiplenildi, açıkça bir tecavüz kültürünü sahiplenenler “Hepimiz Ensarız” diyebilme pişkinliğini gösterdi. Çocuklar tecavüzcülerle evlendirilmek istendi. Çürümüş bir iktidarın kokuşmuş düzenini alaşağı edip, herkes için yaşanabilir bir ülkeyi kendi ellerimizle yeniden kurmak için kadınlar eşitliği ve özgürlüğü seçecek!                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

Müftülere nikah yetkisi vererek, fıtrat deyip eşitsizliği meşrulaştırarak, Diyanet fetvalarıyla tüm toplumsal hayatı yönetmeye çalışarak gerici politikalarla etrafımızı saranların karşısında laiklik için kadınlar eşitlik ve özgürlüğü seçecek!

Kısacası Akp’nin kadın düşmanlığı karnesi kabarık, Tek Adam’ın kadın düşmanı politikaları gün gibi ortada. Tek Adam’ın iki dudağı arasından çıkacak söze bakarak ömür geçmez. Daha önce yüzlerce kez suratlarına çarptığımız gerçeği bir kez daha yüksek sesle dile getirelim: Kadınlar eşitliği ve özgürlüğü seçecek!

Halkevci Kadınlar