Karanlığa Meydan Okuyanlar 1 Mayıs Şenliği’nde buluştu

Ct, 27/04/2013 - 13:12
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ege Mahallesi’nde “Karanlığa Meydan Okuyanlar”  1 Mayıs Şenliği’nde buluştu.

Etkinlik 25 Nisan Perşembe günü saat 19.30'da başladı. Etkinliğe mahalle halkından yaklaşık 450 kişi katıldı.Şenlik ilk olarak sunucuların açılış konuşmasıyla başladı. Yapılan açılış konuşmasında; "81. yaşını kutlayan Halkevleri, insanca yaşam, demokrasi ve özgürlük mücadelesini

işçilerle, emeklilerle, engellilerle, gençlerle, kadınlarla sürdürüyor. Bu günde 81 yıllık halk örgütü olan Halkevleri’nin 1 Mayıs

etkinliğinde bir araya geldik. Hepiniz hoşgeldiniz." denildi ve şenlik büyük bir coşkuyla başladı. Açılış konuşmasının ardından Halkevleri’nin 1 Mayıs'a çağrısı slayt gösterimiyle izlendi. Ardından sevilen türküleriyle bilinen Gökhan Kılıç sahne aldı. Gökhan Kılıç ve türküleri eşliğinde şenlikte ki coşkunun artmasının ardından 1 Mayıs'a çağrı yapılarak otobüslerin kalkacağı yerler ve bölgeler anons edildi.

 Şenliğin devamında Halkevleri'nin pek çok farklı mücadele alanında özverili çalışmalarıyla bilinen Mamak Belediyesi Meclis üyesi ve Halkevleri GYK üyesi Yusuf Sağlık konuşmasını yapmak üzere davet edildi. Yusuf Sağlık konuşmasında Mamak Belediyesi'nin Mamak çevresinde yapmaya çalıştığı çevre katliamından, rantçılıktan ve talandan söz ederek Ege Mahallesi halkının ulaşım eylemlerindeki başarılarından söz etti. Yusuf Sağlık'ın ardından Halkevci Kadınlar Korosu sahne aldı. Salondakiler Kadın Korosu’nun orkestra eşliğindeki türküleriyle keyifli dakikalar geçirdiler. Devam eden şenlikte Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay Halkevleri'nin önemini vurgulayan ve 1 Mayıs’a çağrı yapan bir konuşma yaptı. Coşku ve keyifli tempodaki etkinlik Şirintepe Halkevi Çocuk Korosu sahne aldı. Şirintepe Halkevi Çocuk Korosu'nun şarkılarından sonra kendi elleriyle hazırladığı "Umut Sahnede Halkevleriyle 1 Mayısa" yazan pankart mahalle halkına yarınları için hala umutlarının olduğunu gösterdi. 

Etkinliğin son saatlerine girmeye başladığında liselerinde “AKP Karanlığına Karşı İsyan Et” diyen Liseli Genç Umut'çular “para ile eğitim olmaz derhal eşitlik diyerek” 1 Mayıs çağrılarını yaptılar. Niteliksiz ulaşıma ve ulaşım zamlarına, ulaşım eylemleriyle karşı duran Ege Mahallesi otobüsü yolcuları için Halkevleri Kadın Tiyatro Topluluğu’nun hazırladığı oyun sahnelendi. Şenlik sadeliği ve içtenliğiyle sevilen halk sanatçısı Caner Gülsüm'ün türküleriyle sona erdi.