1 Mayıs'ta halk kent meydanlarını zaptetti-İl il 1 Mayıs

Cu, 02/05/2014 - 13:52
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

ARTVİN

DİSK, KESK, TÜRK-İŞ, 78'liler Derneği, ÖDP ve Artvin Halkevi'nin organize ettiği 1 Mayıs'a Liseli Genç Umut,Öğrenci Dayanışması, Eğitim-İş ve CHP de katıldı.

Emekçiler, toplanma yeri olan Atapark'ta erken saatlerde toplanmaya başladı. Emekçilerin Atapark'ta toplanmaya başladığı esnada Halkevciler, Halkevi binası önünden kortej oluşturup 1 Mayıs yürüyüş güzergahı dışında kalan İnönü Caddesi boyunca yürüyerek toplanma yerine geçti. Halkevi'nin toplanma yerine gelmesi ile birlikte 1 Mayıs yürüyüşü başladı. Cumhuriyet Caddesi’nden, 1 Mayıs meydanı olan İl Özel İdaresi önündeki alana kadar yüründü  "AKP'yi reddediyoruz, AKP’siz yarınlara yürüyoruz" pankartı ile yürüyüşe  katılan Liseli Genç Umut 1 Mayıs'ın en dikkat çeken kortejiydi. Taksim’i, Kızılay'ı ve Haziran Direnişi’ni selamlayan 1 Mayıs meydanına AKP ve maden karşıtı sloganlar hakimdi 

KESK ve Türk İş adına yapılan  konuşmaların ardından kürsü müzik gruplarına bırakıldı. Grup Üç Kuşak ve üniversitelilerin sahne almasıyla 1 Mayıs alanı halaya ve horona durdu. 

SAMSUN

Samsun'da 1 Mayıs coşkulu bir şekilde kutlandı. Saat 12.00'da Ray Apartmanları önünde toplanan kitle, buradan Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Geçen seneye göre sayının arttığı görülürken, yürüyüş sırasında kortejlerde sık sık Gezi direnişine ilişkin sloganlar atıldı. Komite adına yapılan konuşmanın ardından miting halaylarla devam etti.

KOCAELİ

Kocaeli' de öğlen saatlerinde tüm sendikalar, partiler ve örgütler Merkez Bankası önünde toplanmaya başladı. Buradan Gezi Direnişi eylemlerinin yapıldığı meydan olan Cumhuriyet Parkı'na yürüyüşe geçildi. 

Bu yıl AKP'nin, polisin baskısına karşı hayatına, sokağına, mekanına sahip çıkan Bar Çalışanları da 1 Mayıs’a katıldı. Esnek ve güvencesiz çalışmayı protesto eden matbaa işçileri ve grafikerler de alandaydı.

Cumhuriyet Meydanı’na girildikten sonra DİSK, KESK ve TTB konuşmalarının ardından sahneyi Halkevci Kadınlar Korosu aldı. Halkevci Kadınlar Korosu kadınların özgürlük şarkılarını seslendirdi. Daha sonra sahneye çıkan Karmate ile miting sona erdi.

ANTAKYA

Antakya 1 Mayıs'ına "güneyin üç fidanı" ve "barış" talebi damgasını vurdu.

Hatay’da 1 Mayıs programı saat 14.00’da Doğuş Okulları önünden yapılan yürüyüş ile başladı, Uğur Mumcu alanında yapılan mitingle son buldu. 

Haziran isyanında yitirdiğimiz Ahmet Atakan,  Ali İsmail Korkmaz ve Abdullah Cömert'in ailelerinin en önde yürüdüğü mitingde barış ve direniş şehitleri için adalet talebi mitinge damgasını vurdu. Geçtiğimiz senelere oranla daha kitlesel katılımın olduğu mitingde, Kızılay ve Taksim’de direnen halka sık sık selamlar gönderildi. 

Halkevleri Ahmet Atakan Kütüphanesi'nin taşıdığı "Güneyin üç fidanına sözümüz devrim olacak" pankartı ise alanın en ilgi çeken pankartı idi.  Haziran İsyanı’nda Armutlu direnişinin simgesi olan  çamaşır makinesi de 1 Mayıs alanında yerini aldı. 

Haziran İsyanı boyunca Antakya sokaklarında direnen, polis saldırısına sapanla karşılık veren, barikatları güçlendiren kadınlar ile Berkin Elvan’ın yaşamını yitirmesi ardından günlerce sokaklara çıkan, ders boykotları yapan liseliler de 1 Mayıs alanında idi. 

"Berkin yürekte, yürek isyanda, isyan her yerde" diyen Liseli Genç Umut ise en önde taşınan Berkin'in ekmeği ile alana geldi. 

Türkiye'deki hukuksuzluğa dikkat çeken ve adalet isteyen Hatay Barosu Avukatları ise bu yıl ilk kez 1 Mayıs’ta pankart açmış oldu. 

Miting alanı girişinde kurulan arama noktalarında zaman zaman gerginlikler de yaşandı. Emperyalizme direnen Suriye Platformu üyelerinin taşıdığı Hz.Ali posterinin arama noktasında bulunan bir polis tarafından yırtılması üzerine platform üyeleri polislere tepki gösterdi ve burada kısa süren bir arbede yaşandı. 

Uğur Mumcu alanında yapılan mitingde, tertip komitesi adına Disk Genel İş Şube Başkanı Yusuf Belbilek ile KESK Dönem Sözcüsü Ayhan Erkal yaptıkları konuşmalar ile tüm Türkiye’de "AKP'ye ve  polis şiddetine karşı direnen halklara selam gönderdi. Ahmet Atakan ve Abdullah Cömert'in annesi ile Ali İsmail Kormaz'ın ağabeyi de kürsüden Hatay halkını selamladı. Güneyin Üç Fidanı’nın aileleri Hatay halkı tarafından uzun süre alkışlandı.

Epik Sanat'ın direniş şehitlerini konu alan tiyatro oyunun ardından Grup Nisan Güneşi’nin söylediği marşlar ile miting sonlandırıldı.  

GİRESUN

Giresun’da 11.00′ da başlayan yürüyüşe Belediye-İş, Yol-İş- Tez Koop-İş, Eğitim-Sen, Tüm Bel-Sen, SES, BES, Fındık-Sen, Eğitim-İş, Halkevleri,Liseli Genç Umut, ÖDP,Gençlik Muhalefeti, CHP, SYKP, LGBTİ örgütleri katıldı. Yürüyüşte Her Yer Taksim Her Yer Direniş, Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam, Sizin Yolunuz Yolsuzluk Olmuş, Faşizme Karşı Omuz Omuza, Tek Yol Sokak Tek Yol Devrim, Gezi Şehitleri Ölümsüzdür sloganları en çok atılan sloganlar oldu. Kadınların ve liselilerin yoğun olması dikkat çekti. Hava muhalefeti nedeniyle miting kısa sürdü.Yapılan konuşmalar ve halay-horonlardan sonra miting sonlandırıldı.

ADANA

Adana da 1 Mayıs öncesi İstanbul ve Ankara yaşanan polis saldırılarını protesto etmek için İnönü Parkı’nda bir basın açıklaması yapıldı.

HOPA

Hopa’da coşkulu yürüyüş Metin Lokumcu Meydanı’nda yapılan konuşmalarla sona erdi.

ESKİŞEHİR

1 Mayıs öncesi yapılan görüşmelerde, Türk-İş yine ayrılıkçı bir tavır sergilemiş ve Eskişehir’de 1 Mayıs, geçen yıl olduğu gibi ikiye bölünmüştü. Türk-İş, Sıhhiye Meydanı’na çağrı yaparken DİSK, KESK, TMOBB ve TTB, 1 Mayıs için Odunpazarı meydanını seçmişti.

1 Mayıs’ı Odunpazarı’nda kutlamak isteyenler, 12 sularında Adalar’da buluştu. Aralarında Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Genç Umut, ÖDP, EMEP, HDP, LGBTİ ve Eskişehir Anarşist İnsiyatifi’nin de bulunduğu bir çok örgüt, Odunpazarı Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Miting alanı girişine polis bu yıl ilk defa arama noktası koymadı. Haziran direnişinin ön plana çıktığı konuşmalarla başlayan miting, devrim şehitleri adına yapılan saygı duruşuyla devam etti. 1 Mayıs öncesinde darlığı sebebiyle eleştirilen Odunpazarı Meydanı, bu yıl çok daha kitlesel bir miting yaşadı. Miting, İlkay Akkaya konseri ve binlerce insanın slogan ve halayları eşliğinde sonlandırıldı.

KONYA

1 Mayıs alanına ” İsyan koşusu”yla giriş yapmak isteyen Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut’a daha önceki kortejlere hiçbir arama yapılmamasına rağmen polis arama yapmak istedi. Üstlerinin aranmasını istemeyen öğrenciler ve polis arasında çıkan tartışma büyüdü. Çıkan arbede sonucunda Halkevi üyelerine ve öğrencilere saldıran polis, parça parça insanları kenara çekerek yerde tekmeledi, cop kullandı, kadınların saçlarından sürükledi. Gözaltına almak isteyen polise “Faşist polis hesap verecek !” sloganları eşliğinde karşı konuldu.

Öğrencilerden birisi kafasına aldığı tekme darbelerinden dolayı bayıldı, flama ve megafonlara el koyuldu. Meydana arama yapılmaksızın giriş yapıldı, yaralananlar sağlık gözetimden geçirildi.​

MERSİN

Mersin’de binlerce kişinin katıldığı 1 Mayıs alanında İstanbul ve Ankara’daki polis müdahaleleri protesto edildi. İstasyondan başlayıp Cumhuriyet Meydanında sona eren yürüyüşte hayatını kaybeden direnişçiler de pek çok kortejde isimleriyle ya da resimleriyle unutulmadı.

Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan arama noktasında polis, direnişçilerin tişörtlerini giyenleri aramak istedi. Aramaya karşı direnen Halkevciler ve Öğrenci Kolektifleri arasında gerginlik yaşandı. Polis saldırısı protesto edilerek arama noktaları ve barikatlar yıkıldı. Gerginliğin ardından alana girildi ve polis şiddeti bir kez daha gerek kürsü konuşmalarıyla gerekse sloganlarla kınandı.

Etkinlik Kardeş Türküler konserinin ardından halaylarla sona erdi.

MERSİN-TARSUS

Tarsus’ta 1 Mayıs binlerce emekçinin katılımıyla alanlarda coşkuyla kutlandı. Kleopatra Kapısı’nın önünde toplanan halk Yarenlik Alanı’ndan geçerek miting alanı olan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. STK’ların, sendikaların, derneklerin, siyasi partilerin ve halkın katıldığı 1Mayıs’ta emekçiler taleplerini haykırdılar. 7′den 70′e her yaştan insanın katıldığı 1Mayıs’ta kendi pankartlarını açan Minik Halkevciler 1 Mayıs’a renk kattı. Coşkuyla kutlanan 1Mayıs halaylarla, türkülerle sonlandırıldı.

SİVAS

Sivas’ta 1 Mayıs kutlamaları, Mevlana Meydanı’nda gerçekleştirildi. Ethem Bey Parkı’ndan yürüyüşe geçen kortejler 12.00′da miting alanına ulaştı. Sivas’ta da 1 Mayıs’ın vurgusu direnişçileri sahiplenme, yolsuzluk karşıtlığı ve demokrasi oldu.

ANTALYA

Halkevleri Bölge Temsilcisi Kutay Meriç’in anlatımıyla 1 Mayıs:

“Olaysız 1 Mayıs sözü çoğumuza itici gelir. Bir halk eylemini “olaysız bitti” diye tanımlamak karalayıcı bir tanımlamadır. Ama Antalya 1 Mayıs’ı olaysız bitti. Çünkü 1 tane dahi resmi polis ortada yoktu. Arama noktası kurulmadı. TOMA görmedik. Polis ortada görünmeyince baskısız yasaksız bir ortamda hiçbir “olay”da yaşanmadı.

Antalya 1 Mayıs’ının kutlandığı Cumhuriyet meydanının emekçilere ve ilerici sol güçlere 20 yıllık yasağı, Gezi direnişi sırasında ortadan kaldırılmıştı. Artık fiilen ileri halk muhalefetinin her etkinliğinde kullanılıyordu.

DİSK, KESK ve TMMOB’un bölge örgütlenmeleri tarafından organize edilen yürüyüş saat 13.00’da Güllük kavşağından başladı. İki kilometreyi ancak bulan yürüyüş güzergahı katılımın yoğunluğundan 2 saatte ancak tamamlandı ve alana tam anlamıyla girilebildi.

Yürüyüş boyunca oldukça coşkulu ve neşeli olan kortejlerin heyecanının miting alanında sürdüğü ise söylenemez. Miting alanına giren kortejlerin alanda uzun süre kalmadığı gözlendi.

Geçen yılı iki katlayarak yaklaşık yirmi bini bulan kitle Antalya toplumsal muhalefetinin hemen hemen her unsurunu temsil ediyordu. Mahalle ve yöre dernekleri, halk örgütleri, Alevi örgütleri, Kürtler, işçi ve kamu çalışanı sendikaları, mimar mühendis odaları temsilcileri, gençlik örgütleri, atık işçileri, Antalya’da Pembe Caretta diye bilinen gay ve lezbiyenlerin örgütlenmesi, GS, FB, Beşiktaş taraftar grupları, siyasi parti ve platformlar mitingin bileşenlerini oluşturdu.

Miting kürsüsünden yapılan konuşmaların ruhsuzluğu, Antalya’da artık gelenek haline gelmiş olduğunu söyleyebileceğimiz alçak platform ve yetersiz ses düzeni alandaki bütün coşkuyu öldürdü. Kitle üzerinde hakimiyet kurulamadı.

Antalya’da bir kutlama daha vardı. Türk-İş, Birleşik Kamu İş’in düzenlediği İP-TGB’nin destek verdiği kendi tabirleriyle İstiklal marşlı ve Türk bayraklı 1 Mayıs garabeti 700 kişi ile Yavuz Özcan parkında yapıldı. Düzenleyiciler kendi ayrımlarını bayrak ve ulusal marş üzerinden kurdular. Oysa diğer mitinge de dileyen herkes Türk bayrağını getirebildi.

CHP yalpalasa da 600-700 kişilik kortejiyle tercihini DİSK, KESK ve TMMOB’un düzenlediği mitingden yana koydu. CHP Sol Cephe adlı oluşumun bu tavırda katkısı önemli oldu.

Antalya solunun Gezi direnişindeki bütün hatalarına rağmen bir yıldır sokakları etkin şekilde tutması Antalya’da solun güçlü bir 1 Mayıs örgütleyebilmesinin de zeminini oluşturdu.”

İZMİR

İzmir’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla 1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından Gündoğdu Meydanı’nda yapılan çağrıya binlerce kişi katıldı

1 Mayıs mitingine katılmak için İzmir’liler Basmane Meydanı, Konak YKM önünde ve Alsancak Sevinç Pastanesi önünde olmak üzere 3 bölgede buluştular. Saatlerce süren yürüyüş sonunda alana giren binlerce kişi taleplerini dile getirdiler ve Taksim’de süren saldırıları protesto ettiler.

Gündoğdu Meydanı’na yürüyüş saatler sürdü. Halkevleri, Gündoğdu Meydanı’na Basmane kolundan yürüdü. DİSK, Türk-İş’e bağlı sendikalar, Kafesan İşçileri, Bornova Belediyesi Taşeron İşçileri, Karşıyaka Belediyesi Taşeron İşçileri, Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, Liseli Genç Umut, Dev-Lis HDP, BDP, EMEP, SDP, ESP, BDSP, Mücadele Birliği, DİP, SYKP, TÖPG, Emek Gençliği, Partizan, YDG, DSİP, Ekim Gençliği, Devrimci Liseliler Birliği Basmane Meydanı’nda bir araya geldi. KESK, İzmir Halk Forumları, Gençlik Muhalefeti, Taraftar Grupları, Diş Hekimliği Öğrencileri, ÖDP, DHF, İzmir Feminist Kolektif, Karşı Bisiklet ise Konak Meydanı’nda buluştu.

Alana girişteki kontrol noktalarında polis alana girmek isteyenlere biber gazı ve copla sert müdahale etti. Polisin saldırısı sonrası alana giren kitle taleplerini dile getirdi. 1 Mayıs Tertip Komitesi adına DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı bir konuşma yaptı.

Praksis ve Ahura kürsüye çıkarak müziklerini emekçiler için seslendirdiler. Müzik dinletisi sonrası, 1 Mayıs mitingi sona erdi. Miting sonunda Taksim’deki polis saldırılarının protesto edilmesi için Basmane Meydanı’na yürüyüş yapılacağı ve katılım çağrısı yapıldı.

Basmane Meydanı’na yapılan yürüyüşe binlerce kişi katıldı. Meydana çıkan tüm yollar TOMA ve çevik tarafından kapatılması nedeniyle Çankaya’dan meydana çıkmaya çalışan kitleye polis tazyikli su saldırısı başladı. TOMA’lardan tazyikli su saldırısı devam ederken çevik saldırısı ve gözaltıları başladı. Daha sonra çevik kuvvet ve sivil polisler Kemeraltı’nda bulunan dükkanlara sığınan direnişçileri gözaltına almak istedi. Direnişçileri teslim etmek istemeyen dükkan sahiplerini tehdit eden ve arama kararı olmadan dükkana girmek isteyen polise halk tepki gösterdi. İzmir halkı, ÇHD’li avukatlar ve KESK yöneticilerinin araya girmesiyle gözaltı engellendi. Çok sayıda kişiyi gözaltına alan polis, kafede oturan 8 kişiyi de gözaltına aldı. Polis saldırısı sonrası gözaltıların serbest bırakılması için DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı başkanlığında bir heyet İzmir Valisi Mustafa Toprak ile görüştü. Görüşme sırasında Konak Meydanı’nda yüzlerce kişi oturma eylemi yaptı. Görüşme sonrasında gözaltına alınanların gerekli işlemlerden sonra serbest bırakılacağı açıklaması yapıldı.

Aziz Kocaoğlu Gündoğdu Meydanı’ndaydı

Berkin Elvan’ın ölümü üzerine başlayan protesto gösterileri ve polis şiddeti üzerine TOMA’lara su verilmeyeceğini açıklayan Aziz Kocaoğlu, gözaltılar için belediye araçlarını tahsis etmişti. Kocaoğlu, Gezi direnişine destek olmak için greve çıkan işçilerinin 3 günlük yevmiyelerini kesmişti. Bugün Kocaoğlu, yevmiyelerini kestiği işçilerle birlikte 1 Mayıs’ı kutlamak için alandaydı. Ancak bugün bile birlikte meydana çıktığı işçilerin gözaltı araçları olarak belediyeye ait otobüslerini tahsis etmişti.

BURSA

Bursa 1 Mayıs’ı bu yılda geçmiş yıllarda olduğu gibi Kent Meydanı’nda kutlamalarla sona erdi. Ancak geçmiş yıllardan farklı olarak Bursa’da Halkevleri’nin çağrısıyla Heykel’den yürüyenler, AKP’nin yasaklı meydanlarından birini daha açtı. Binlerce emekçi Kent Meydanı’nda  “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!” sloganlarıyla alanları doldurdu.

Bursa 1 Mayıs’ı Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut’un çağrısını yaptığı Heykel Meydanı’nda buluşma erken saatlerde başladı.1 Mayısı örgütleyen emek ve demokrasi güçleri Bursa Heykel Meydanı’na 1 Mayıs için başvuru yapmış ancak  reddedilmişti. AKP’nin Taksim ve Kızılay ile birlikte Heykel’i de yasaklı meydan ilan etmesi üzerine Bursa Halkevleri bir açıklama yaparak yasakları tanımadıklarını, 1 Mayıs’ta Heykel’de olacakların duyurmuştu. Heykel haziran İsyanı’nın merkeziydi. Bu çağrıyla bir araya gelen binler Heykel’de buluştu. Heykel AVP Tiyatrosu önünde,  Gezi’de ve 1977’de kaybedilenler için bir anma programı gerçekleştirildi.  Heykel kolu olarak ilerleyen kortejler Cumhuriyet Caddesi üzerinden Stadyum’daki ortak buluşma alanına geldi.

Sendikaların, odaların, derneklerin ve demokratik kitle örgütlerinin kortejlerini oluşturduğu stadyum önünden başlayan yürüyüş sloganlarla Kent Meydanı’nda son buldu. Alana girişte arama noktalarında kendilerini aratmak istemeyen Halkevleri üyeleri ile polis arasında arbede yaşandı. Polisin barikat kurarak alana kimseyi almaması üzerine içeriden ve dışarıdan müdahalelerle barikat kaldırıldı. Halkın kurduğu güvenlik koridorundan gelen kortejler polis aramasından geçmeyerek alana giriş yaptı.

Daha sonra tekrar Bağımsız Devrimci Sınıf Platform üyeleri ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi ile Gençlik Muhalefeti üyelerini aramaya çalışan polisle yine gerginlik yaşandı. Ancak yapılan müdahaleler sonucunda polis arama noktaları kaldırıldı. Ayrıca Gençlik Muhalefeti üyelerine alana girmeden yapılan faşist provakasyonda saldırganlar hızla bertaraf edildi.

Alana gelen binlerce insanı 1 Mayıs tertip komitesi selamladı ve komite adına KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Güney Özkılınç bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında emeğin, direnişin, mücadelenin bayramı 1 Mayıs’ta alanları dolduranları selamlayan Özkılınç’ın ardından yitirilen devrimciler için saygı duruşunda bulunuldu. Konuşmaların sonrasında Moğollar grubu sahneye çıktı. Şarkılarıyla alanı coşturan Moğollar’ın ardından Kent Meydanı’ndaki program sona erdi.