Ankara’da kadınlar, şiddete, kadın katliamlarına ve savaşa karşı sokaktaydı

Per, 27/11/2014 - 16:53
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla 22 Kasım’da Kolej Meydanı’nda bir araya gelen binden fazla kadın, şiddete, kadın katliamlarına ve savaşa karşı sesini ve mücadeleyi yükseltti. “Savaşa, IŞİD vahşetine, erkek egemenliğine, kadın katliamlarına, nefret cinayetlerine karşı yürüyoruz. Kadın dayanışmasında sınır yok” diyen kadınlar Toros Sokak’ta buluşarak Kolej Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Eylem boyunca, Yırca’da zeytinlerini savunan kadınlardan Kobanê’de asker kurşunuyla katledilen Kader Ortakkaya’ya, İran’da tecavüzcüsünü öldürdüğü için idam edilen Reyhaneh Jabbari’ye kadar direnen kadınlar unutulmadı.

Ankara Kadın Platformu adına okunan açıklamada, Isparta Yalvaç’ta iş cinayetiyle katledilen mevsimlik tarım işçisi kadınlar da, Yırca’da zentin ağaçlarının katledilmesine karşı mücadeleden vazgeçmeyen Yırcalı kadınlar da unutulmadı. Kürsüden sık sık direniş mesajları verilirken “Biz buradayız, fabrikalardayız, fındık ağacının altında, pamuğun başındayız. Meydanlarda, olduğumuz her yerden örgütlü ya da tek tek güvencesizliğe, iş cinayetlerine ucuz iş gücü olma dayatmalarına karşı mücadelemiz sürüyor. Emeğimize ve ekmeğimize sahip çıkıyoruz” ifadeleri sloganlarla karşılık buldu.

Halkevci Kadınlar mitinge bölgesel katılım sergilerken kortejin hareketliliği dikkat çekti. “Kadın katliamlarını ve savaşı durduracağız, gerici kuşatmayı dağıtacağız” diyen halkevci kadınlar dövizlerde kadınların pek çok yerde doğanın talanına ve savaşa karşı verdiği mücadeleler unutmadı.