Eğitim Hakkı Anasayfa

Ankara Eğitim Hakkı Meclisleri okul önlerindeydi

Pt, 17/09/2012 - 15:15
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Okulların açılmasının ilk günü Ankara'da Eğitim Hakkı Meclisleri yine okul önlerindeydi. 4+4+4'e karşı imza toplamaya, şikayet masası açmaya, veli bilgilendirmeleri yapmaya ve okullardaki eksiklikleri teşhir etmeye devam ettiler.

 

Tuzluçayır

Ankara’nın Mamak İlçesi'ne bağlı Mehmet Çekiç Ortaokulu ve Süleyman Nazif İlkokulu'nda sabah okula giriş saatlerinde Mamak Halkevi Eğitim Hakkı Meclisi üyeleri standlar açıp velileri 4+4+4 karanlığına karşı dik durmaya çağırdı.

 

Eğitim Hakkı Meclisi üyeleri açtıkları “kriz masasında” velilerin eğitimle ilgili sorunlarını dinledi. Ayrıca Eğitim Hakkı Meclisi üyeleri velilere 72 aydan önce çocuklarının okula göndermelerinin zorunlu olmadığını, seçmeli din derslerinin zorla verilemeyeceğini ve tüm velilerin eğitim hakkı meclislerine üye olması gerektiğini anlattı.

 

Eğitim Hakkı Meclisi üyeleri ders zili çalıp okul başladıktan sonra ertesi gün aynı saatte orada buluşmak üzere okul önlerinden ayrıldılar.

 

Keçiören

 

Keçiören Halkevi Eğitim Hakkı Meclisi okul önündeydi. Bugün Eğitim Hakkı Meclisi üyeleri Faik Erbağ İlk ve Ortaokulu’nun önündeydi.

 

4+4+4’ e karşı imza toplandı ve seçmeli ders hakkında veliler bilgilendirildi. Velilere mücadele ve örgütlenme çağrısı yapıldı. Okulda sınıf yetersizliğinden dolayı sabahçı ve öğlenci uygulamasına geçilmesi dolayısıyla, sabah derslerin 7’de başlayacak olması ayrıca ortaokul sınıf mevcutlarının 48’e kadar çıkmış olması velilerin ve öğrencilerin en çok tepki gösterdikleri konular olurken Milli Eğitim Bakanlığı'nın güllük gülistanlık göstermeye çalıştığı 4+4+4 eğitim sisteminin içler acısı durumda olduğunu ortaya koydu.

 

4+4+4 Battalgazi Mahallesi’ni ilkokulsuz bıraktı. Velilerse bu duruma tepkili

Battalgazi İlköğretim Okulu’nun 4+4+4 ile Battalgazi İmam Hatip Ortaokulu’na ve Battalgazi Ortaokulu olmak üzere dönüştürülüp bölünmesine tepkiler sürüyor. Daha önceden Battalgazi İlköğretime kayıtlı bulunan ve şu an kayıtları Battalgazi Ortaokulu’nda bulunan iki, üç ve dördüncü sınıftaki öğrenciler ise okul müdürünün zoruyla diğer okullara kaydırılmaya çalışıyor.

Ortaöğretime geçtiği için birinci sınıf kaydı almayan okul, var olan ilkokul seviyesindeki öğrencileri 3 yılda eritmek yerine veliler üzerinde baskı kurarak şimdiden dağıtmaya çalışıyor. Mahallelerinde okulları dağıtılarak imam hatip ortaokuluna ve normal ortaokula dönüştürülmesine tepkili olan aileler bu durumla ilgili okul müdürüyle görüşmeye gitti. İçlerin de Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay’ın da bulunduğu bir heyetle, okula giden velilere okul müdürü görüşmek istemedi. Bunun üzerine kapıda açıklama yapan heyet ilkokullarını mahallelerine geri istediklerini söylediler.

Daha önce okullarının imam hatip olmasını istemedikleri için evleri kurşunlanan Atilla Yılmaz da okul önünde bir açıklama yaparak protesto etti. Mahallelerinin ilkokulsuz bırakıldığını söyleyen Yılmaz, okullarını geri istediklerini söyledi. Yılmaz, bu uygulamadan dolayı insanların çocukları okula gönderebilmek için evlerinden taşındığını kaydetti.

Halkevleri Genel Sekreteri Nuri Günay da bir konuşma yaparak bu yasanın uygulanmasındaki sıkıntılara dikkat çekti. Halkın bu işin peşini bırakmayacağını söyleyen bu durumu durdurmakta kararlı olduklarını söyledi. Açıklamada TKP temsilcisi ve Yılmaz ailesinin avukatı da birer konuşma yaptı.


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: [email protected]
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap