Ankara Katliamı 3. ayında Mersin’de anıldı, Halkevleri'ne yönelik saldırılar kınandı

Pt, 11/01/2016 - 18:58
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Ankara katliamının 3. ayında katledilenleri anmak ve hesap sormak için alandaydı. Anmada Okmeydanı’nda ve İkitelli’de Halkevleri şubelerine yönelik gerçekleştirilen saldırılar kınandı.

Ankara Katliamının 3. Ayında Mersin Emek ve Demokrasi Platformunun çağrısıyla Mersin Forum Havuzbaşı Meydanında toplanan halk katledilenlerin resimlerinin bulunduğu pankart açtı. Basın açıklamasının yapıldığı anmaya Ankara katliamında hayatını kaybeden Ali Deniz Uzatmaz’ın babası ve Gazi Giray’ın eşi de katıldı.

Ölenler için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan anma da “Barış Şehitleri Ölümsüzdür” sloganı atıldı. Basın açıklamasını Emek ve Demokrasi Platformu dönem sözcüsü Kenan Hazar okudu. Sorumluları hesap verene kadar bu davanın peşini bırakmayacağız diyen Hazar: “Bu katliamı yapanlardan buna ortak olanlardan bugüne kadar ne bir hesap soruldu ne de adaletin önüne çıkarıldı. Biz kaybettiğimiz tüm yoldaşlarımıza söz veriyoruz, bu katliamın sorumluları hesap verene kadar takipçisi olacağız. Saldırganların hedefi emektir, barıştır, demokrasidir. 10 Ekim Ankara Katliamı’nın üzerinin örtülmesine Anlara’nın kirli ve karanlık dehlizlere hapsedilmesine izin vermeyeceğiz, her zaman faşizme karşı omuz omuza olacağız.” dedi.  

Ardından Mersin CHP Gençlik Kolları Başkanı Serdar Çelik konuşma yaparak “ülkenin güneydoğusunda barış diyenler katlediliyor, barışın kardeşliğin sevginin kurulması için kimsenin ötekileştirilmediği bir ülke için mücadelemiz sürecek” diyerek konuşmasını tamamladı.

Anmada İstanbul’da Okmeydanı ve İkitelli Halkevlerine yönelik yapılan faşist saldırılar kınandı, kurşunlanan “Savaşın Katliamın İktidarı Yenilecek, Halk Kazanacak” yazılı afişler açıklamanın yapıldığı alanda yer aldı. Durumla ilgili bilgilendirme yapan Mersin Halkevi Şube Yöneticilerinden Ayşegül Başar afişlere dikkat çekerek “Saldırının hedefini, faillerini kurşunlanan ‘Halk Kazanacak’ afişlerimiz gösteriyor bizlere, aslında olayla ilgili en büyük delildir bu afişler” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Geçtiğimiz günlerde yandaş medyada hedef gösterilen örgütümüze yönelik her türlü saldırının birinci dereceden sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu belirtmiştik. Halkevleri olarak bu saldırılarla ilk kez karşılaşmıyoruz, saldıranlar bilsinler ki bizler faşizme karşı demokrasiyi gericiliğe karşı özgürlüğü savunmaya devam edeceğiz. Mücadelemizin hedefi saldırıların sorumlusu AKP hükümetidir.”. Konuşmalar sırasında “faşizme karşı omuz omuza”, “faşizme ölüm tek yol devrim” sloganları atıldı. Yapılan açıklamaların ardından anma etkinliği sona erdi.