Ankara Katliamı’nın ikinci ayı: Sokakta olmaya devam edeceğiz

Cu, 11/12/2015 - 16:51
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İstanbul

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrsıyla Kadıköy Boğa’da bir araya gelenler Süreyya Operası’na yürüdü. Ankara Katliamı’nın hesabının sorulacağını söyleyen binlerce kişi  “Ankara katliamını unutmadık! Unutturmayacağız. Katili tanıyoruz katliamların hesabını soracağız” yazılı pankartı taşıdı. “Hırsız katil AKP”  sloganlarının atıldığı eylemde Kürt coğrafyasında abluka altındaki ilçelerin adının yazılı olduğu dövizler taşındı. Süreyya Opera binası önünde katliamda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Anmada, ilk sözü alan HDP Milletvekili Hüda Kaya “Türk, Kürt, Arap, Alevi, Sünni hepimizin önünde tarihi bir fırsat vardı. Barış ve halkların kardeşliğini haykırmak için tıpkı Kerbela gibi yollara düştü barış elçileri. Ama bu barış talebine kanla karşılık verenler, Keçiören Adlı Tıp önünde dostlarımızın cenazelerini teşhis etmemize bile izin vermediler. Üzerimize gaz atıp, provokasyona devam ettiler” dedi.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına açıklamayı Ekim Çiftçi okudu. Çiftçi, Ortadoğu’yu kan deryasına çevirmek için her türlü barbarlığı yapmaktan geri durmayan IŞİD çetelerine açıkça destek sunmakta beis görmeyenlerin, Reyhanlı’da, Roboski’de, Amed ve Suruç saldırılarının katilleri hakkında hiçbir somut adım atmayanların, Ankara Katliamı’nın ilk elden sorumluları olduğunu vurguladı. Katliamların Ankara ile son bulmadığını hatırlatan Çiftçi, aylardan beri Kürt coğrafyasında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarıyla iktidarın, Kürt halkının en meşru demokratik haklarının ve özyönetime dair taleplerinin karşısında açık katliamlara giriştiğini belirtti. Anma, Ankara katliamında hayatını kaybeden barış şehitlerinin isminin teker teker sayılmasıyla son buldu.

Esenyurt

Esenyurt Halkevi çağrısı ile Ankara Katliamı’nın ikinci ayında yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş Halkevi önünden Esenyurt Depo Durağına gelindi. Caddeyi trafiğe kapatan Halkevciler, burada yaptığı konuşmalarla Ankara Katliamı’nın hesabını sorana kadar sokakta olacaklarını belirtti.

Mersin

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Mersin Forum AVM Havuzbaşı’nda basın açıklaması yaptı. Anma etkinliğinde mumlarla “101 Can” yazılırken, “10 Ekim 2015 saat:10.04 Ankara Katliamını Unutmayacağız, Hesabını Soracağız” pankartı açıldı. Platform adına açıklama yapan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Kenan Hazar, “Biz emekçiler olarak Ankara’da barışı, demokrasi, kardeşliği haykırmaya gittik. Ancak, bizim barış çığlığımız ortasında alçakça patlatılan bombalar 102 canımız, yoldaşımızı bizden aldı” dedi.

Ülkenin her geçen gün bir savaş girdabına doğru ilerlediğini kaydeden Hazar, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin faillerinin de Ankara katliamını yapanlarla aynı olduğunu belirtti.

Kocaeli

Kocaeli’de Halkevleri’nin çağrısıyla düzenlenen anmada Belediye İş Hanı önünde basın açıklaması yapıldı. Yürüyüş Yolu üzerinde bir araya gelenler katliamında yaşamını yitirenleri andı. Kocaeli Halkevleri Başkanı Yaşar Seğmen, “Ankara Katliamı’nın ikinci ayında Tüm Türkiye’de program yapılıyor. Biz de burada yoldaşlarımızı anmak için toplandık. Bu katliamı unutturmayacağız. Her ayın 10’unda sokaktayız, sokakta olmaya devam edeceğiz” dedi.

Antalya

Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Kolektifi Edebiyat Fakültesi’nde düzenlediği anmada katliamda yaşamını yitirenler için şarkılar söyledi, şiirler okudu. Etkinlikte Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan, Roboski, Reyhanlı ve Suruç’ta yaşamını yitirenler de anıldı. Etkinlik sonunda “Ankara için sen de yaz” söylemiyle üniversiteliler düşüncelerini yazdı.

Antalya Halkevleri çağrısıyla Attalos Meydanı’nda 101 mum yakılarak “Ankara” yazıldı. Attalos Meydanın’da katliamın ardından yazılan ağıtlar dinlendi, şiirler okundu. Yapılan anmada AKP’nin barış söylemlerini katletmesinin halkı yıldıramayacağını vurgulayan Halkevleri üyesi Nevzat Onur Bardakçı,”Ankara Garı’nda düşen canlara sözümüzdür, korkutamayacaklar bizi sinmeyeceğiz” dedi. Her ayın onunda sokağa çıkma çağrısı yapıldı.

İzmir

İzmir’de emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla Alsancak Garı önünde yapılan anmaya binlerce kişi katıldı. “Katillerden hesap sormak için sokaktayız” diyenler katliamda yaşamını yitirenlerin anısına Yenikapı Tiyatrosu bir oyun gerçekleştirdi.

Samsun

Samsun’da KESK’in çağrısıyla biraraya gelen emek ve demokrasi güçleri Ankara katliamının 2. ayı ve İnsan Hakları Günü dolayısıyla yürüyüş düzenledi.

Öğretmenevi önünde bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri Çiftlik Caddesi’nden Süleymaniye Geçidi’ne geldi. Burada yapılan açıklamayı Dönem Sözcüsü Suat Yıldız yaptı. Katliamlarda yaşamını yitirenleri anan Yıldız, şehitlerin mücadelelerini devam ettirecekleri sözünü verdi. Yıldız, “Suruç’da yaşanan katliamın failleri kimse Ankara’da katledilen barış savunucularının da katilleri aynıdır. İnsan Hakları Haftası dolayısıyla, insan hakları mücadelesinde yitirdiklerimizin katillerinden mutlaka hesap soracağız” diye konuştu.