Ankaralılar kayıp-kaçak bedelleri için Enerji-SA’ya gitti

Cu, 06/02/2015 - 14:38
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Bugün, Mamak, Çankaya, Yenimahalle ve Keçiören’den gelen mahalleliler ve Halkevi üyeleri, yıllardır halktan haksız yere tahsil edilen kayıp-kaçak bedellerinin hesabını sormak için Enerji-SA müşteri hizmetleri merkezine gittiler.

Enerji-Sa önünde kayıp-kaçak bedelleri ile ilgili yapılan açıklamada: "AKP eliyle hızla piyasalaştırılan ve kamu hizmeti olmaktan çıkarılan enerji alanında özelleştirme uygulamaları sona doğru yaklaşırken, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2011 yılından beri herhangi bir yasal mevzuatta yer almamasına rağmen ‘maliyet unsuru’ olarak faturalara yansıtılan kayıp kaçak bedellerinin halktan alınamayacağına karar verdi. AKP'nin hukuk tanımazlığı bir kere daha karşımıza çıktı. Bu parayı geri ödememek için apar topar yasa çıkartmak için kolları sıvadılar. AKP ve enerji şirketleri bilmelidir ki  ne kaçak sarayın aydınlatmasına destek olmaya, ne de şirketlerinizi  zengin etmeye niyetimiz yok. Halktan haksız yere alınan bedellerin hesabını soracağız" denildi.

Açıklamanın ardından etraftaki insanlar da dilekçe vermeye davet edilerek içeri girildi. Fatura sahipleri, dilekçelerini vererek 1 yıllık ödedikleri bedeller hakkında bilgi verilemesini istediler. İçeride bulunan insanları da bu hukuksuzluğa karşı haklarını aramaya çağırdılar. Kaymakamlıkların  Tüketici Hakem Heyetlerine  fatura dökümleri ile başvuracaklarını belirterek ayrıldılar.