Antakya'da Halkevi üyelerine polis tacizi

Çar, 11/09/2013 - 17:20
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ahmet Atakan’ın yaşamını yitirmesi üzerine destek amacıyla Antakya’ya giden Mersin ve Adana Halkevi üyelerini polis taciz etti

Hatay Halkevi üyesi Ahmet Atakan’ın yaşamını yitirmesi üzerine Adana ve Mersin Halkevi üyeleri destek amacıyla Antakya’ya gitti. Adana ve Mersin Halkevi üyeleri burada polis tacizine maruz kaldı.

Adana Halkevi üyesi Mert Kaya’nın aktardıklarına göre, bu sabah Hatay Halkevi’nden dışarı çıkan 3 Halkevi üyesi Halkevi’nin karşısında bekleyen sivil polisler tarafından takip edildi ve bir süre sonra durduruldu. Polisler “burayı karıştırmaya mı geldiniz Mersin’den?” diyerek Halkevcileri keyfi olarak alıkoydu ve GBT (Genel Bilgi Tarama) işlemi yaptı.

Dün gece de Armutlu’da evlerinden çıkarak yemek yemeye giden Adana ve Mersinli Halkevcilerin önü çevik kuvvet ekipleri ve sivil polisler tarafından kesildi. Polisler durdurdukları Halkevi üyelerini darp ederek kimliklerini vermelerini istedi. Hayatını kaybeden Ahmet Atakan ile ilgili olarak alaysı bir ifadeyle “Hanginiz attı lan çocuğu?” diyen polisler, Halkevcilere anmaya katılıp katılmadıklarını sordu. “Evet” cevabını alan polisler Halkevcileri bir kez daha darp etti.

Savaş ve direniş gündemlerinin yoğun olduğu Antakya’da uzun süredir olağanüstü hal durumu yaratmaya çalışan polisin Halkevcilere dönük ilk tacizi bu değil. Polis, Hatay Halkevi üyelerini evlerine, iş yerlerine kadar takip ediyor. Hatay Halkevi’nin çevresinde nöbet tutarak Halkevi’ne giriş çıkışları izliyor.