Baz istasyonları ile ilgili mahkeme kararları uygulansın

Pa, 11/11/2012 - 21:49
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mamak'ta halkın tüm tepkilerine ve direnişlerine karşın kurulmak istenen baz istasyonlarına mahkemeler dur dese de belediye durmadı. Halkevleri Çevre Hakkı Meclisi, mahkeme kararlarını uygulamaya çağırdı Mamak Belediye Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunduMamak Belediyesi, bölge imar uygulamalarında vatandaşların hisselerinden ayrılarak park yapılan alanları ihaleler yoluyla 16 bin 500 liraya GSM şirketlerine devretmiş ve halk sağlığını halkın kamusal alanlarını satarak tehlikeye atmıştı. Baz istasyonlarına direnişlerle yanıt veren Mamak halkı, karşısında polis şiddetini bulmuş, pek çok parkta polis baz istasyonunu sökmek isteyen halka saldırmıştı.

Mamaklılar, direnişlerini bir yandan da Halkevleri Çevre Hakkı Meclisi çatısı altında yürütmüş ve hukuki bir süreç başlatmıştı. Baz istasyonlarına karşı açılan çok sayıda dava sonucunda projelere iptal kararları verilmişti.

Mamak halkının tepkilerine ve mahkeme kararlarına karşın Mamak Kaymakamlığı ve Mamak Belediyesi, mahkeme kararlarına duyarsız kaldı. Halkın sağlığını tehlikeye atan bu uygulama karşısında Halkevleri Çevre Hakkı Meclisi, Ankara Adliyesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi ve Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül hakkında suç duyurusunda bulundu.

Meclis tarafından yapılan açıklamada baz istasyonlarından doğacak her türlü sağlık sorunundan Mesut Akgül’ün sorumlu olacağı ifade edildi. Mahkeme kararlarını uygulamaya çağıran meclis, mücadelelerini sürdüreceklerini de açıkladı.