Eğitim Hakkı Anasayfa

Derbentliler okullarını geri istiyor

Per, 20/09/2012 - 08:12
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mamak Derbent Mahallesi halkı, Derbent İlköğretim Okulu’nun imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesine dönüştürülmesine karşı okul önünde eylemdeydi. Okulsuz bırakılmalarına karşı eğitim haklarına sahip çıkan veliler, okul önüne kendi sıralarını koyacak ve kendi okullarını kuracak


4+4+4 ile dönüştürülen okullar ile ilgili sorunlar bitmek bilmiyor. Ankara’nın Mamak İlçesi’ndeki Derbent Mahallesi’nde bulunan Derbent İlköğretim Okulu, 4+4+4 eğitim sisteminin yasalaşmasının ardından önce ortaokula dönüştürüldü, ardından ortaokulun bir bölümü imam hatip ortaokulu haline getirildi.

İmam hatip ortaokulu ve lisesi olarak ikiye bölünen Derbent İlköğretim Okulu’nda okulsuz bırakılan öğrenciler tepkilerini dile getirirken, imam hatip öğrencilerine Fatih Projesi kapsamında kamyonla kitap getirilmesi, 4+4+4’ün yarattığı çelişkiyi gözler önüne serdi

Milli Eğitim Bakanlığı, okul üzerindeki düzenlemeleri bununla da sınırlamadı. Eğitim-öğretim yılının başlamasına bir haftadan az bir süre kala yarısı düz, yarısı imam hatip olan Derbent Ortaokulu’nun düz ortaokul bölümü de imam hatip lisesine dönüştürüldü. Böylece okulun yarısı imam hatip ortaokulu, diğer yarısı da imam hatip lisesi haline getirildi.

’Siz 2-3 ay bekleyin, bir hal çaresine bakarız’
Çocuklarını imam hatibe göndermek istemeyen ve çocuklarının okulsuz bırakılmalarına sessiz kalmayacaklarını söyleyen veliler, Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi ile iletişime geçti. Okul müdürü ile yaptıkları görüşmeden hiçbir sonuç elde edemeyen veliler, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gitti. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, velilere “Çocuklarınızı çevredeki okullara nakletmek istedik. Ama oralarda da yer kalmamış. Siz 2-3 ay bekleyin, bir hal çaresine bakarız” yanıtı verildi.

’Ya okulumuzu geri versinler ya da servis ayarlasınlar’
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden verilen yanıt karşısında şaşkınlık içerisinde kalan veliler, çocuklarının eğitim hakkının düpedüz ellerinden alındığını ve okulsuz kaldıklarını dile getirdi.

Sendika.Org’a konuşan bir veli, “Evimize 10 dakika mesafedeki okulumuzu yazdan beri değiştirip durdular. Yakınlardaki diğer okulların kapasitesi dolunca da ortada kaldık. 8-10 kilometre uzaklıktaki okulların boş olduğunu söylüyorlar bize. Ya çocuklarımızı yeniden okula alsınlar ve bu rezalete son versinler ya da servis versinler, uzaktaki okula gönderelim. Biz sadece çocuklarımızın okumasını istiyoruz” dedi.

Okulun bahçesinde okul kuracaklar
Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi ile hareket eden veliler, görüşmelerinden bir sonuç çıkmaması üzerine yarın (20 Eylül Perşembe) sabah erken saatlerde okulda yeniden buluşmak üzere sözleşti. Okulsuz bırakılmalarına karşı kendi okullarını kuracaklarını belirten veliler, bahçeye sıralarını ve tahtalarını koyacaklarını, çocuklarıyla birlikte ders yapacaklarını açıkladı.

Kaynak: Sendika.orgHalkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: [email protected]
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap