Gökçek trafikte de öldürdü, Mamaklılar eyleme geçti

Çar, 06/11/2013 - 14:57
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mamak Tepe Durağı’nda ölümle sonuçlanan trafik kazalarına bir yenisi eklendi. Büyükşehir Belediyesi’nin önlem almayarak ölümlere davetiye çıkarmasını protesto eden mahalleliler yol kesme eylemi yaptı, denetim çalışmalarına başladı

Mamak’ta daha önce de ölümle sonuçlanan trafik kazaları yaşanan, bölge halkının eylemleri sonucunda Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nden trafik lambası ve refüj yerleştirme kararı alınan fakat herhangi bir düzenleme yapılmayan Tepe Durağı’nda 4 Kasım’da bir trafik kazası daha yaşandı. Kazada iki kişinin bulunduğu motosiklet CHP’ye ait seçim aracının altında kaldı. Kazada gençlerden birisi hayatını kaybederken, diğer genç ise ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alındı.

Halkevcilerden yol denetimi

Kazanın ardından bölgeye gelerek incelemelerde bulunan Halkevleri üyeleri, ölümden Melih Gökçek’in sorumlu olduğunu, herhangi bir önlem alınmayarak ölümlere davetiye çıkarıldığını söyleyerek yol denetimi çalışmalarına başladı. Tepe Durağı’nın okullarına giden öğrencilerin de geçiş güzergahında bulunduğuna dikkat çeken Halkevciler, öğrencilerin caddeden güvenli geçişlerini sağlamaya başladı.

Sorun çözülene kadar trafik eylemi

Halkevcilerin çağrısıyla bir araya gelen mahalleliler de akşam saatlerinde kısa süreli yol kapama eylemi gerçekleştirdi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni görevini yapmaya çağırdı.

Eylemin ardından mahallelilerin katılımıyla bir de forum gerçekleştirildi. Forumda 10 Kasım Pazar saat 16.00′da büyük bir trafik eylemi yapılmasına ve pazar gününe kadar her akşam 19.30′da Tercih mağazasının önünde buluşulması kararı alındı.

Cengizhan Mahalle Meclisi de Yusuf Aksun’un ailesine taziye ziyareti yapmak üzere bir komisyon oluşturdu. Mahalleliler, sorunun çözümüne yönelik TBMM ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’ne başvurular yapma kararı aldı.

Kaynak: Sendika.Org