Halkevci Kadınlar Zülfü Öztürk için sokaktaydı

Per, 20/09/2012 - 16:51
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mamaklı kadınlar sokak ortasından kocası tarafından öldürülen Zülfü Öztürk için sokağa çıktı. Kadınlar bu davanın takipçisi olacaklarını ve erkek şiddeti karşısında mücadele edeceklerini söylediler 

17 Eylül akşamı Ankara’nın Mamak İlçesinde sokak ortasında kosacı tarafından öldürülen Zülfü Öztürk’ü için Mamaklı kadınlar sokağa döküldü. Açıkalın İlkokulu önünde bir araya gelerek “Zülfü Öztürk’ün katilini biliyoruz. Kadın düşmanlarından hesap soracağız” pankartı açan kadınlar buradan Öztürk’ün evine kadar sloganlarla yürüdü. Yürüyüş boyunca “Kadın cinayetleri politiktir”, “Katillerden hesabı kadınlar soracak” sloganları atan kadınlar yürüyüş boyunca çevredeki halk tarafından alkışlarla desteklendiler. 

Evin önüne gelindiğindeyse kadınlar adına açıklamayı Halkevci Kadınlardan Sıla Uzunpınar okudu. Uzunpınar, bu olayın ne ilk ne de son olduğunu belirterek bu yaşananların AKP iktidarının kadın düşmanı politikalarının bir sonucu olduğunu söyledi. Kadınların tacize ya da tecavüze uğradığında suçlu olarak yine kadınların gösterildiğini belirten Uzunpınar, bir kadının öldürülmesi durumunda verilen tahrik indirimini haksız olduğunu söyleyerek bunun aslında bir mükâfat olduğunu ifade etti.

Zülfü Öztürk’ün defalarca boşanmak isteyip her seferinde evine geri dönmek zorunda bırakıldığına dikkat çeken Uzunpınar, “Kadın cinayetlerinin yüzde 1400 arttığı ülkemizde Zülfü Öztürk’ün ölümü asla münferit bir olay olarak kabul edilemez. Başbakan, Fatma Şahin ve yargı bu olayda birinci muhattaptlardır. Daha fazla kadının öldürülmesine, tacize, tecavüze uğramamasını istiyorsanız kadın düşmanlarının değil, kadınların yanında saf tutun. Mevcut yasal düzenlemeleri buna göre uygulayın, uygulatın” diye konuştu. 

Kadınlar sürecin takipçisi olacak 
Uzunpınar, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Her kim ki bu davada erkeği korumaya kollamaya kalkışsın, Halkevci Kadınlar buna izin vermeyecektir. Biz bu sürecin takipçisi olacağız”. 

Evin önünde yapılan açıklamanın ardından kadınlar toplu bir şekilde Zülfü Öztürk’ün kız kardeşinin evine giderek kadınların kendilerinin yanında olduğunu söylediler.