Halkevleri TRT önündeydi: “Vergimizle bize yalan söyleyemezsiniz”

Per, 31/05/2018 - 00:28
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri, TRT’nin Şişli Harbiye’de bulunan İstanbul Müdürlüğü önüne giderek “Vergimizle bize yalan söyleyemezsiniz, katkı paylarını geri ödeyin” dedi

Halkevleri, TRT’nin Şişli Harbiye’de bulunan İstanbul Müdürlüğü önüne giderek “Vergimizle bize yalan söyleyemezsiniz, katkı paylarını geri ödeyin” dedi. Kamu yayıncılığı yapmakla sorumlu olan TRT’nin yayın politikasını iktidar çıkarının belirlediğini söyleyerek TRT İstanbul Müdürlüğü’ne giden Halkevciler, elektrik faturalarından yapılan kesintilerle alınan katkı paylarının geri ödenmesi talebiyle dilekçeler verdi.

Dilekçelerin teslim edilmesinin ardından dışarıda bir basın açıklaması yapıldı. “Paramızı geri ver TRT” pankartının açıldığı eylemde, “Vergimizle bize yalan söyleyemezsin”, “Vergimizle kadın düşmanlığı yapamazsın”, “Vergimizle bize hakaret edemezsin”, “Vergimizle bize Tek Adam dinletemezsin” yazılı dövizler taşındı. Eyleme çevreden geçen yurttaşlar da alkışlarla destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan Halkevleri Genel Sekreteri Özge Ozan, TRT’nin kamu hizmeti yayıncılığı yapmakla sorumlu bir kurum olduğunu söyleyerek kamu yayıncılığının da ne olduğunu şöyle açıkladı: “Nedir kamu yayıncılığı? Halk tarafından finanse edilirsin, mevcut siyasal iktidardan ve kar-çıkar hedefinden bağımsız, kamu çıkarını öngören bir yayın politikası izlemekle yükümlüsündür, halk tarafından denetlenirsin.”

Bugün ise TRT’nin halk tarafından finanse edildiğini ancak yayın politikasını kamu çıkarının değil AKP’nin çıkarlarının belirlediğini söyleyen Ozan şöyle devam etti: “Denetim mekanizması ise hak getire. AKP’nin yaptığı düzenleme ile toplantıları ve alınan kararlar adli ve idari makamların denetiminden dahi kaçırılmış durumda.”

“TRT’yi nasıl mı finanse ediyoruz?”

Bir AKP düzenlemesi ile TRT’nin sanayi işletmeleri dışında bırakıldığını ama her bir yurttaşın elektrik faturasından yüzde 2 oranında TRT payı kesildiğini aktaran Ozan, “Bu yetmiyor cep telefonlarından yüzde 10, bilgisayar ve tabletlerden yüzde 2 TRT bandrol vergisi alınıyor. 2017 yılında elektrik faturalarımızla birlikte TRT’ye tam 690 milyon TL ödedik. Bandrollerden ise 1 milyar 472 milyon TL” dedi.

“Bizim vergilerimizle bize, halka, yalan söyleyemezsiniz!”

“Bu paralarla TRT kamu hizmeti yayıncılığı değil, ‘AKP’ye hizmet yayıncılığı yapıyor’. ‘Dışarıdan hizmet alımı’ bahanesi ile iktidar yandaşı şirketlere milyarlar akıtılıyor” diyen Ozan haber, yorum ve tartışma programlarında muhalefetin sansürlendiği gibi AKP iktidarı ve Tayyip Erdoğan lehine açık propaganda yapıldığını da vurguladı. Ozan şöyle devam etti: “TRT ekranlarında iktidarın yalanları, kadın düşmanları, dinsel gericiliğin propagandası halka izlettiriliyor, durmaksızın tek adamın sesi dinlettiriliyor. 24 Haziran baskın seçimlerine ilişkin yayınlarda TRT yayınları ile adil, özgür seçim ilkesi bir kez daha ihlal ediliyor. TRT kendi yasasında yer alan “tarafsızlık” ve “doğruluk” ilkelerini ihlal ediyor. TRT kendi yasasında yer alan “Tek yönlü, taraf tutan yayın yapmamak ve bir siyasi partinin, grubun, çıkar çevresinin, inanç ve düşüncenin menfaatlerine alet olmamak”ilkesini ihlal ediyor. TRT her birimizin elektrik faturasından kesine katkı paylarını kötüye kullanıyor.Bizim vergilerimizle bize, halka, yalan söyleyemezsiniz, hakaret edemezsiniz, tek ses dinletemezsiniz, sansür yapamazsınız. Halkevleri halkın haber alma hakkını savunmaya, gerçekleri haykırmaya devam edecek. Ekranların tek adamla, iktidar yandaşlarının kasalarının halktan alınan vergilerle doldurulmasına izin vermeyeceğiz.

 “Katkı payımızı geri istiyoruz!”

Ozan açıklamanın sonunda “Tüm yurttaşların elektrik faturalarından kesilen katkı paylarının geri iade edilmesi ve TRT’nin kuruluş kanunlarına uygun yayın yapmasına yönelik dilekçelerimizi tüm Türkiye’de yaygınlaştırmaya başlıyoruz. TRT genel müdürlüklerine, il müdürlüklerine, PTT yoluyla ya da doğrudan giderek  dilekçe vermeye çağırıyoruz. Tüm yurttaşları, TRT’nin göstermediği çok sesliliği sokakta, eylemde mücadele ederek, kendi gerçeklerini kendi kanallarından yayımlayarak göstermeye çağırıyoruz” dedi.

Halkevleri’nin, elektrik faturalarımızdan kesilen TRT katkı paylarını geri isteyen ve tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması için açtığı imza kampanyası için tıklayınız

TRT'ye verilebilecek dilekçe örnekleri:

Tüketici Hakem Heyeti:
https://yadi.sk/i/qe2-m1XW3Wguk6

TRT Genel Müdürlüğü:
https://yadi.sk/d/V81c8-_e3Wgum3