Halkevleri üyesi Tayfun Yıldırım tutuklandı

Ct, 02/07/2016 - 14:32
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevleri Üyesi Tayfun Yıldırım tutuklandı. TEM Polisi olduğunu gizleyen ve tipleri IŞİD militanlarını andıran şüpheli 2 kişiye mahallelerinde ne aradıklarını soran Yıldırım çıkarıldığı mahkemece “Terör örgüt propagandası yapmak, polise direnmek ve yağma” iddialarıyla tutuklandı.

30 Haziran gecesi Ankara Mamak’ta bulunan Feyzullah Çınar Parkı’na çember sakallı ve hareketleriyle şüphe uyandıran iki kişi geldi. O esnada Feyzullah Çınar Parkı’nda bulunan Ethem Sarısülük Kütüphanesi’nde oturmakta olan mahallenin gençleri, parka gelen şüpheli kişilere kim olduklarını ve ne aradıklarını sordu. İstanbul Atatürk Havaalanı patlamaları sonrası IŞİD terör örgütünün büyükşehirlerde eylemelerini sürdüreceği bilgilerinin ortalıkta gezdiği bir dönemde mahallelerinde gördükleri şüpheli kişilere soru sormaları karşısında ise şüpheli kişiler zabıta olduklarını ve izinsiz afişleri sökeceklerini belirttiler. Bunun üzerine mahallenin gençleri zabıta kimliklerini sordular. Şüpheli kişiler yeni zabıta olduklarından dolayı zabıta kimliklerinin de henüz olmadığını söylediler. Şüpheli durumlarını iyice artıran iki kişiye mahallenin gençlerinin müdahale etmesi üzerine şüpheli kişiler silahlarını çekerek havaya ateş açmak suretiyle parktan uzaklaştılar.

1 Temmuz günü ise Halkevleri üyesi Tayfun Yıldırım Konur Sokak’ta gözaltına alındı. Tayfun Yıldırım’ın gözaltına alınmasının ardından ise Feyzullah Çınar Parkı’nda çember sakallı olan ve hareketleriyle şüphe uyandıran şahısların Terörle Mücadeleye (TEM) bağlı polisler olduğu ortaya çıktı.Yıldırım gözaltı aracında ve gözaltı esnasında kendisine yapılan suçlamaları kabul etmesi için baskı altına alındı.

Tayfun Yıldırım’ın gözaltına alınması ve tutuklanmasıyla ilgili ilginç noktalar ise; mağdur olduğunu ifade edenler TEM polisi, soruşturmayı yürüten TEM polisi, İfade alan ve tutuklamaya sevk eden TEM polisi ile ortak çalışma yürüten savcı Anayasal Düzene Karşı Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı.

Gözaltı işlemlerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Yıldırım “Terör örgüt propagandası yapmak, polise direnmek ve yağma” iddialarıyla tutuklandı.

Yıldırım’ın tutuklandığı dosyaya ilişkin ise hiçbir kamera kaydı veya delil olmamasına rağmen polislerin Yıldırım’ı teşhisi üzerine Yıldırım tutuklandı. Gözaltı süresince ise Yıldırım onur kırıcı sözlerle ve işkence edilerek ifade vermeye zorlandı.

Tayfun Yıldırım tutuklanmasının ardından avukatları aracılığıyla Halkevcilere bir de not gönderdi: “Onları sevindirmeyeceğiz, emin olun!”