Halkevleri'nden Sivas Katliamı davasına çağrı

Çar, 07/03/2012 - 11:49
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Sivas Katliamı davası 13 Mart'ta Ankara Adliyesi'nde görülecek. Bilindiği üzere davanın savcısı sanıklar hakkında zaman aşımı talep etmişti. Sivas Katliamı'nın insanlık suçu olduğunu ve insanlık suçunun zaman aşımına uğratılamayacağını söyleyen Alevi Bektaşi Fedarasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nin yanısıra Ankara Halkevleri de görülecek dava için adliye önüne katılım çağrısı yaptı.

13 Mart Salı günü Ankara Adliyesi'nde görülecek olan Sivas Katliamı ve Hopa davası için adliye önünde olacaklarını açıklayan Halkevleri, mahallelerde de konuya ilişkin kitlesel yürüyüşler yapacak. " Sivas Davası zaman aşımına uğratılacak, katilleri affedilecek. Sessiz kalma" diyen Halkevleri' nin mahallelerdeki yürüyüş programı şöyle;

Yer: Dikmen Halkevi

Tarih:  10 Mart Cumartesi

Saat: 18.00

Toplanma: Mahsuni Şerif Parkı ( Mahsuni Şerif Parkı'ndan Ahmet Arif Parkı'na yürünecek)

 

Yer: Mamak

Tarih: 10 Mart Cumartesi

Saat: 18.30

Toplanma: Tek Mezar Durağı ( Tek Mezar Durağı'ndan Tuzluçayır Meydanı'na yürünecek )

 

Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut'un konuyla ilgili açıklaması şöyle;

Sivas Katliamı’nda yakılan 35 canımızın katillerinden 7’sinin yargılandığı dava zaman aşımına uğratılacak. Bunun tek bir anlamı var AKP iktidarı katilleri affediyor.

Hükümet yetkilileri her zaman olduğu gibi işlerine geldiği gibi davranıyorlar ve anlaşılan o ki öyle davranmaya devam edecekler. Bağımsız yargı diyecekler, elimizden geleni yaptık diyecekler ama kimseyi kandıramayacaklar.

Kanmayacağız, çünkü 19 yıldır bu katillerin nasıl korunup kollandığını biliyoruz. Yapılan geçiştirmelik yargılamalardan 59 kişi ceza aldı. Ancak büyük bölümü ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ ve ‘yangın çıkarmak suretiyle 35 kişinin ölümüne sebebiyet vermek’ gibi suçlarla cezalandırıldı. Mahkemeler katliamın örgütlü, planlı olduğunu görmediler, kabul etmek istemediler. Maşaları tutan ellere hiç dokunulmadı.

Dava sürerken aralarında geçtiğimiz aylarda kırmızı bültenle aranırken Sivas’taki evinde ölen ve yıllardır Sivas’ta yaşadığı ortaya çıkan Cafer Erçakmak’ında bulunduğu 7 sanığın dosyaları ayrıldı. Erçakmak dışında yakalanan diğer altı kişi 2008 yılında mahkeme önüne çıktığında ise ölenlerin yakınlarının ve avukatlarının haberi dahi yoktu.

21 Haziranda görülen davada savcı bu defa “anayasal düzeni yıkmak” gibi “ağır” bir suçlamayı sanıklara yöneltti. Ancak savcı arkasından hemen ekledi: “Zamanaşımı süresinin 15 yıl olduğu, suç tarihinin 2 Temmuz 1993 olduğu dikkate alındığında 2 Temmuz 2008’de zamanaşımı süresinin dolduğu anlaşılmakla sanıklar hakkındaki açılan kamu davasının zamanaşımı nedeniyle düşmesi talep olunur.”

Sivas davası adeta hepimizin kandırılmaya çalışıldığı bir oyuna dönüştürüldü. Yıllardır devam eden bu oyun tabiri caizse katillerin zaferiyle sonuçlandırılmak isteniyor. Adalet Bakanı Sadullah Ergin “yürütme üzerine düşen bütün gayreti göstertmiştir” diyor. Bakan doğru söylemiyor hükümet bu konuda en küçük bir gayret göstermemiştir.

Katledilen aydınlarımızın aileleri yıllar boyunca AKP iktidarı döneminde de defalarca girişimlerde bulundular. Bundan önce defalarca hükümete zaman aşımı kaldırılsın talebi iletildi. En son 26 Şubatta aileler yine meclisteydi. İnsanlık suçlarının zamanaşımı kapsamına alınmamasını içeren kanun teklifleri AKP tarafından 17 kez reddedildi. Hâlbuki katillerin hak ettikleri cezayı almaları hükümetin elindeydi.

AKP onca girişime rağmen nefret suçlarına ilişkin bir yasa çıkartmak için hiç bir şey yapmadı. Aksine bu girişimlerin önünü kesti. Oysa bu yasa insanlığa karşı suç işleyenlerin zaman aşımı gibi gerekçelerle affedilmesini engelleyecekti. Ancak iktidar bırakın bunu yapmayı bizzat kendisi nefret mitinglerinin organizasyonunu yapabilmekte İç İşleri Bakanı yaptığı konuşmayla nefret kusabilmektedir. Diğer yandan hükümetin Sivas sanıklarını kollayan tutumu, kurduğu duygusal bağ ortadadır.

Bu yeni katliamlara, cinayetlere davetiye çıkartmaktır. Daha geçtiğimiz günlerde Adıyaman’da Alevi yurttaşların evlerine çarpı işaretleri kondu. Hükümet yetkililerine bu bir yerden tanıdık geliyor mudur acaba?

Halkevleri olarak insanlığın affetmeyeceği katliamlarını affetmeye yeltenen siyasi iktidarı uyarıyoruz. Bu yanlıştan derhal dönün. Anlaşılan o ki zaman aşımı vicdanları da aşındırmaktadır. Ancak insanlığın vicdanı ne katilleri, ne onları aklayanları, ne de affedenleri affetmeyecektir.

Halkevleri olarak Sivas katillerinin affedilmesini önleyecek her türlü çabanın içerinde olacağız. Tüm kamuoyunu duyarlı davranmaya davet ediyoruz.

 

Samut Karabulut

Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı