Haziran isyanının yıldönümünde halk sokakta - İl il eylemler

Pa, 01/06/2014 - 13:36
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Haziran İsyanı’nın birinci yıldönümünde halk birçok kentte sokağa çıkarak kitlesek eylemler düzelnedi. İstanbul ve Ankara dışında İzmir, Adana, Samsun, Mersin, Eskişehir, Antakya, Bursa, Çanakkale, Kocaeli, Zonguldak ve Sivas başta olmak üzere pek çok kentte sokağa çıkıldı. Kitlesel ve renkli yürüyüşler ve forumlar düzenlendi, çadırlar kuruldu. İzmir, Adana ve Antakya’da polis saldırısı ve direniş sahneleri vardı.

SİVAS

Sendika, dernek, vakıf, gençlik grupları ve siyasi partilerden oluşan Sivas Demokrasi Platformu öncülüğünde saat 17.00'de Eğitim Sen binası önünde toplanılarak kent meydanına yürüyüşe geçildi. Yürüyüş esnasında "Her Yer Taksim Her Yer Direniş" "Analarin Öfkesi Katilleri Boğacak", "Soma’nın Ateşi AKP'yi Yakacak" sloganlari atıldı.

Kent meydanına ulaşan grubu meydanda bekleyen başka bir grup alkışlar ve sloganlarla karşıladı. Ardından Demokrasi Platformu adına KESK Dönem Sözcüsü Önder Doğan basın açıklamasını okudu. Açıklama başlarken Gezi başta olmak üzere tüm devrim şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

“Roboski'den Gezi'ye Soma'dan Okmeydanı'na zulüm devam ediyor” başlıklı basın açıklamasında Gezi’nin başlangıcından itibaren yaşananlar anlatıldı. Eylem, oturma eylemi ile sonlandırıldı.

SAMSUN

Samsun halkı Gezi İsyanının yıldönümünde saygı, özgürlük, adalet için mücadeleye devam çağrısıyla 17.30'da Samsun Süleymaniye Geçidi’nde buluşarak Merkez DSİ önüne oradan da Uğur Mumcu Parkı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Yüzlerce insan yürüyüş esnasında “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş”, “Metin Lokumcu Ölümsüzdür”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” sloganları atıldı. Uğur Mumcu Parkı’nda gelindiğinde hayatını kaybeden insanlarımız için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Soma'da hayatını kaybeden insanlarımız için hazırlanmış kısa film gösteriminin ardından şarkılar söylenerek Taksim'e selam gönderildi. Yoğun olarak dolu yağışından kaynaklı etkinliğe son verildi. Yarın saat 17.00'da Merkez DSİ önüne çağrı yapılarak bitirildi.

HATAY

Haziran isyanında üç evladını şehit veren Antakya halkı isyanın yıl dönümünde “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganı ile saat 20:00’da Uğur Mumcu Meydanı’nda toplandı. 

Saat 21:00’da Armutlu BP önüne doğru yürüyüşe geçen binlerce kişi Ahmet Atakan sokağında yapılan anmanın ardından, semt pazarı, Yeloğlu Köprüsü, Sümerler güzergahını kullanarak, Türkiye'nin en uzun soluklu direniş parkı olan Sevgi Parkına yürümek istedi. Ancak polis TOMA ile saldırıya geçti.

Polisin saldırısına karşı Armutlu BP, Semt pazarı ve Gazi mahallesinde barikatlar kuruldu. Yaklaşık 3 saat süren çatışmalarda bir Halkevi üyesi, bacağına isabet eden ses bombası ile yaralandı. Bir kadın direnişçi ise astım krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı.

Haziran isyanın yıl dönümünde Armutlu sokaklarını yine havai fişekler aydınlattı. Atılan gaz bombaları tekrar polise iade edildi. Antakyalı kadınlar ise yine barikatın en önündeydi. Ahmet, Abdullah, Ali ve Berkin için yapılan turuncu kalkanlar da polisin plastik mermisine geçit vermedi. 

MERSİN

Mersin'de halk Gezinin yıldönümünde sokağa çıktı. Özgür Çocuk Parkı’nda toplanan kitle Mersin Forum AVM'ye yürüyüş gerçekleştirdi. Buradan GMK Bulvarı’nı kapatarak Barış Meydanı’na geçildi. Müzik eşliğinde halaylarla devam eden etkinlik gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Alanda çadır kuran eylemciler sabaha kadar meydanda durdular.

İZMİR

Gezi Direnişi’nin yıldönümünde Geziyle birlikte doğrudan demokrasinin uygulandığı forumların katıldığı ve İzmir Halk Forumlarının çağrısıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinde Gezi Direnişinin yıldönümü etkinlikleri yapıldı. Demokratik kitle örgütlerinin de destek verdiği etkinlikte direniş hatırasına yazılamalar yapıldı. Halk forumlarına destek çağrısı yapıldı. 

Saat: 18.00'da emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla binlerce kişi Basmane Meydanı'nda bir araya gelerek Gündoğdu Meydanı'na Gezi Direnişinin ilk başladığı yere yürüyüş yaptı. Ruşen Alkar ve Praksis'in ezgileriyle, Duvara Karşı Tiyatro Topluluğunun sahnelediği oyunla direnişi selamladı. 
Taksim ve Kızılay'daki polis saldırıları haberleri üzerine “Her yer Taksim her yer direniş” diyerek Gündoğdu Meydanından yasaklı Konak Meydanına yapılan yürüyüşe polis tazyikli su ve gaz bombasıyla saldırdı. Polis saldırısı sonucu pek çok direnişçi ciddi oranda yaralandı. Çapul Tv muhabirinin de polis saldırısına maruz kaldı. Kitle Alsancak'ın ara sokaklarında direnişe devam etti. 50 kişi gözaltına alındı. Direniş sabahın erken saatlerine kadar devam etti.

ADANA

Adana halkı akşam saatlerinde Atatürk Parkı’nda toplandı. Sular Meydanı’na yürüyüşe geçen halka polis saldırısı gerçekleşti. Polisin yoğun saldırı ve gözaltı işlemine rağmen direniş saatlerce sürdü. Adana’da bir kişi TOMA’nın üstüne çıkarak polisi dakikalarca oyaladı.

ZONGULDAK

Zonguldak halkı Haziran İsyanı’nın 1. Yıldönümünde Valilik yanında bulunan İnönü Parkı’na gelerek çadırlar kurdu. Geç saatlere kadar parkta kalan Zonguldaklılar forum yaptı.

ÇANAKKALE

Çanakkale’de demokratik kitle örgütleri ve sendikaların çağrısıyla İskele Meydanı’nda toplanan halk, Elif Çermik için basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından AKP il binası önüne yürüyüşe geçti. AKP önünde bir süre sloganlarla bekleyen halk, İskele Meydanı’nda oturma eylemine geçti.

ANTALYA

Antalya’da halkı, Cumhuriyet Meydanı’nda çadırlar, ses düzeni ve platform kurdu. Ardından binlerce Aydın Kanza Parkı’nda buluştuktan sonra Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu.

ORDU

Ordu’da KESK’in çağrısıyla 12.30′da KESK önünde toplanan kitle Fidangör Caddesi üzerinden “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş”,”Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”,”Faşizme Karşı Omuz Omuza”,”Gezi Şehitleri Onurumuzdur” sloganları atarak yürüdü. Tahıl Pazarı’na kadar devam eden yürüyüş, KESK şubeleri adına Eğitim Sen Başkanı Ahmet İncedere tarafından yapılan basın açıklaması ile sona erdi.

KOCAELİ

Kocaeli halkı ilk olarak Cumhuriyet Parkı’nda buluştu. Saat 19.00’a kadar süren toplanma boyunca “Hükümet İstifa” sloganları sık sık yükseldi. Buluşmanın ardından AKP İl Başkanlığı Binası önüne yürüyüşe geçildi. AKP önünde kurulan barikatın karşısında oturma eylemine geçen Kocaeli Halkı uzun bir süre eylemine devam etti.

EDİRNE

Edirne’de akşam saatlerinde Zübeyde Hanım Parkı’nda toplanan Edirne halkı, “Ali: Düşlerinde Özgür Dünya” belgeselini izledi. Filmin sonunda “Katil devlet hesap verecek” diyen halk, Taksim’de, Kızılay’da, Türkiye’nin dört bir yanında direnenleri selamlayarak mücadeleye devam sözü verdiler.

ÇORUM

Çorum Demokrasi Platformu, saat 17.30′da Pir Baba Çamlığı’nda buluşarak Saat Kulesi’ne yürüdü. Saat Kulesi’nde Gezi ve Soma’da katledilenler için saygı duruşunda bulunan kitle, basın açıklaması yaptı. Basın metnini Platform adına Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Öztürk okudu. Basın açıklamasından sonra sloganlarla Pir Baba Çamlığı’na dönüldü, burada oturma eylemi yapıldı.

SİNOP

Sinop’ta KESK ve DİSK’in çağrısıyla bir araya gelen Sinop halkı 18.00′da Uğur Mumcu Meydanı’nda toplandı. Sinoplular Çapulcu müzikleri eşliğinde sloganlarla bir saat boyunca toparlandı. “Her yer Taksim her yer direniş”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gerici faşist halk düşmanı AKP”, “Katil hükümet istifa et”, “Katil var” sloganları eşliğinde saat 19′da yürüyüşe geçildi. İskele Caddesi’nden ana caddeye (Sakarya) doğru yolu trafiğe kapatarak yürüyen Sinoplular, AKP il binasının önüne gitti. AKP il binası önünde eylemciler bir süre durarak “İşte burası katil yuvası” sloganları attı. Yürüyüş, Sakarya Caddesi üzerinden devam etti ve tekrar Uğur Mumcu’da eylem sonlandırıldı.

BURSA

Bursa halkı yolu kapatarak bir yıl önce Haziran İsyanı’nın başında kazandıkları Heykel Meydanı’na yürüdü.

ESKİŞEHİR

Haziran İsyanı'nın yıldönümünde Ali İsmail Korkmaz parkında toplanan Eskişehirliler Espark direniş meydanına yürüyüş yaptı. Yürüyüş boyunca "Hükümet istifa", "Onbeşinde bir fidan Berkin Elvan" sloganları sık sık atıldı. Karakol önünden geçerken binlerce kişi "Ali'nin katili, AKP'nin polisi" sloganlarıyla katillerden hesap sormaya devam edeceklerini gösterdi. Direniş meydanına gelen binlerce kişi Can Dündar'ın gezi belgeselini izledi.