HES'çi firma Kemalpaşa'ya giremedi

Ct, 23/07/2011 - 01:28
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Kemalpaşa halkı Metin öğretmenin mirasına sahip çıktı. AKP iktidarının tüm baskılarına, ayak oyunlarına rağmen toplantının yapılmasını engelledi.

Kemalpaşa'nın Akdere Köyü'nde Güngör Enerji tarafından yapılması planlanan Osmaniye Regülatörü ve HES'i için 22 Temmuz'da yapılmak istenen ÇED toplantısı köylüler tarafından engellendi. Daha önce 22 Temmuz'da Liva Düğün Salonu'nda yapılacağı duyurulan toplantı Osmaniye İlköğretim okuluna alındı. Toplantı öncesi geçtiğimiz hafta 16 temmuz'da Akdere köyünde ön toplantı alan Halkevciler gözaltına alındı, Bölge Temsilcisi Taylan Kaya tutuklandı.

Hopa Kaymakamlığı ve Emniyet Müdürlüğü'nün tüm ayak oyunları, baskılarına rağmen toplantının yapılacağı 22 Temmuz günü Kemalpaşa halkı sabah erken saatlerden itibaren Belediye Parkı önünde toplandı. Buradan davul ve zurna eşliğinde Osmaniye köyüne yürüyüşe geçildi. Kemalpaşa Dereleri Koruma Platformu’nun ‘Satılık deremiz yok, HES’çi şirket, Kemalpaşa’yı terk et’ pankartı eşliğinde yürüyen köylüler, ellerinde de ‘HES’lere hayır’, ‘Canımızı veririz, deremizi asla’, ‘Dere bizim evimiz, suyu alın terimiz’ yazılı dövizler de taşıdı.

Kaymakam, güvenlik gerekçesiyle firma yetkililerini salmadı

Kemalpaşa'dan gelenlerle Osmaniye ve Dereiçi köyünden gelen köylüler toplantının yapılacağı okulun önünde buluştu. Kemalpaşa halkı horonlarla toplantıyı düzenleyecek firma yetkililerini ve Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile diğer kamu görevlilerini beklemeye başladı. Toplantının yapılacağı saat 13.00'de firma yekilileri gelmedi. Bu esnada Osmaniye İlköğretim okulu önüne gelen Hopa Jandarma komutanı firma yetkililerinin Kaymakamlık'ta olduklarını, güvenlik gerekçesiyle gelemeyeceklerini bildirdi. Kemalpaşalılar yeni bir alicengiz oyununa gelmemek için mesai saati bitimine kadar bekleyişlerini sürdürdüler.

Toplantı yapılamadı tutanağını tutmak muhtarlara kaldı

Aynı saatlerde Hopa Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada güvenlik gerekçesiyle toplantının ertelendiği bildirildi. Kemalpaşalıların tutanak tutulması talebi ise, tutanağın bugün getirilemeyeceği, yarın Kaymakamlık'tan alınabileceği söylenerek rededildi. Bunun üzerine toplantıya katılmak için biraya gelen ve tebligatın yapıldığı Dereiçi Köyü Muhtarı Mete Lokumcu, Osmaniye Köyü Muhtarı Süleyman Üçüncü ve Karaosmaniye Köyü Muhtarı Mehmet Karahan ile birlikte Kemalpaşa Merkez Mahallesi Muhtarı ve DEKAP Yürütme Kurulu üyesi Şenol Çelik, 20’nin üzerinde köylünün de imzasıyla bir tutanak tuttu. Hazırlanan tutanakta, hiçbir yetkilinin toplantıya katılmadığı ve köylülerin HES projesi ile ÇED toplantısını protesto ettikleri belirtildi.

Metin öğretmenin mirasına sahip çıkıldı

Uzun bekleyişin ardından toplantının yapılamadığı, bu yönde bir tutanak tutulduğuna ilişkin köylüleri bilgilendirerek, kısa bir açıklama yapan DEKAP temsilcisi Şenol Çelik, Hopa Olaylarında ‘su ve yaşam hakkı’ mücadelesi veren emekli öğretmen Metin Lokumcu’yu kaybettiklerini belirterek, Metin öğretmenin köyüne şimdi HES yapmak istiyorlar. Metin öğretmen 5 yıldır köylüleriyle birlikte bu projeye karşı mücadele ediyordu. Bugüne kadar buraya gelemediler. Bundan sonra da gelemeyecekler. Bugün gelemedikleri gibi HES projelerinden vazgeçene kadar buna asla izin vermeyeceğiz” dedi.

Ardından tekrar Kemalpaşa Belediye Parkı'na yürüyen köylüler burada bir basın açıklaması yaparak zaferlerini ilan ettiler. Basın açıklmasının ardından eylem sona erdirildi.

 

Haber yapımında Gazete Viçe'nin haberinden yararlanılmıştır.