Hırsızlara karşı Mersin halkı sokağa çıktı

Per, 18/12/2014 - 14:28
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mersin Emek ve Demokrasi Platformunun çağrısıyla bir araya gelen Mersinliler, 17 Aralık yolsuzluklarını protesto etmek üzere AKP ilçe binasına yürüdü.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformunun çağrısıyla Forum AVM önündeki havuzbaşında toplanan Mersin emek güçleri hükümet yolsuzluklarını protesto etmek üzere AKP Yenişehir İlçe binasına yürüdü. GMK Bulvarını trafiğe kapatarak yürüyüşe başlayan eylemciler “AKP’nin Yalanına, Soygununa ve Hırsızlığına Karşı Alanlardayız” yazılı bir pankart taşıdılar.

Yürüyüşe halk balkonlarda ve pencerelerden sloganlara eşlik ederek destek verdi. Kağıt 'gemicik'lerle ayakkabı kutularıyla ve esprili dövizlerle oldukça renkli görüntülerin yer aldığı eylemde üniversiteli öğrencilerin hırsız maskesi takarak hükümet hırsızlıklarını tiye almaları yoğun ilgiyle karşılandı.

“Hırsız var” , “Hırsız AKP, hırsız Erdoğan” , “Saraylar sizin sokaklar bizim” sloganlarıyla AKP ilçe binası önüne gelen eylemciler burada polis barikatı ile karşılaştı. Bir süre oturma eylemi yapılmasının ardından topluluk adına konuşan Emek ve Demokrasi Platformu sözcüsü Yılmaz Bozkurt, "Bugün dört bakanın yanı sıra iktidara yakın pek çok kişinin adının karıştığı 17 Aralık operasyonunun üzerinden bir yıl geçti. AKP iktidarı kamu kaynaklarının kimlere ve nasıl talan ettirildiğini tüm çıplaklığı ile ortaya çıktığı operasyonların üzerini örtmek için elinden geleni yaptı. Yolsuzlukların üzerinin örtülmesi için devlet kurumları, kadroları ve yasalar adeta hallaç pamuğuna çevrildi. Kısa süre önce kargalar güler diyerek reddettikleri cemaat yapılanmasının tasfiyesi adı altında on binlerce polis, yargıç, savcı ve bürokratın yerleri değiştirildi’’ dedi.

Basın açıklamasının ardından ellerindeki ayakkabı kutularını TOMA önüne koymak isteyen üniversiteli gençlere polis engel oldu. Üniversiteliler hırsızlıklara karşı sokağa çıkanlara değil saraylarda oturan hırsızlara müdahale edin onları yakalayın diyerek “Halka değil hırsızlara barikat” sloganlarıyla polisin tavrına tepki gösterdi.

Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.