Hopa’da Halkevleri’nin 80. Yıl coşkusu

Pt, 20/02/2012 - 13:50
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevlerinin 80. Yıl ı Hopa ve Kemalpaşa Halkevleri tarafından düzenlenen bir şenlik ile kutlandı. 18 Şubat cumartesi günü saat 18.00’da Hopa Yeni Emre Düğün Salonu’nda oldukça coşkulu bir etkinlik düzenlendi. Hopa ve Kemalpaşa Halkevleri’nin kol faaliyetlerinin sunumunun yapıldığı şenlikte Halkevleri Belgeseli, halkoyunları, şiir sunumları, müzik sunumları gibi etkinlikler yer aldı.

İlk olarak şenlik sunumu; çayımıza, suyumuza, deremize göz dikenlere karşı “tek yol sokak tek yol devrim” diyen, doğanın ve çevrenin rant için talan edilmesine karşı isyan bayrağı açan, sözü ve eylemiyle dimdik ayakta duran tüm Hopa Halkı 80. Yıl kutlamalarımıza hoş geldiniz sözleri ile başladı. Bu selamlamanın ardından; bölge Halkevleri’nin çalışmalarını kısa notlar halinde aktarıldıktan sonra şenlik programına geçildi.

Açılış konuşmasını Hopa Halkevi Başkanı Ve Derelerin Kardeşliği Platformu Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Kamil Ustabaş yaptı. Ustabaş; “Tayyip Erdoğan’ın dindar gençlik yetiştirmeyelim’de tinerci mi olsunlar sözlerine değinerek, sizin dindarlarınızı çok iyi biliyoruz, onları deniz feneri vurgunlarından, Bosna Hersek’e toplanan paraların iç edilmesinden tanıyoruz” dedi. Ustabaş konuşmasına AKP Hopa halkından öç almaya çalışıyor, ilçe olmamasına rağmen Hopa’nın Kemalpaşa beldesinde kurulmak istenen polis merkezinin çeviği ile sivili ile bölgeye yerleştirilerek neyin amaçlandığını anlattı.

Ustabaş konuşmasına;”Çevremizde sıkça duyuyoruz Halkevleri hakkında yapılan karalama çalışmalarını, bunların kimler tarafından ortaya atıldığını da çok iyi biliyoruz. Hiç bir şey söylemeyeceğim birazdan Halkevleri’nde nelerin yapıldığını göreceksiniz, çocuklar, gençler sahneye çıktıklarında” şeklinde devam etti. Ustabaş aynı zamanda Halkevleri’ne neden sahip çıkılması gerektiğini neden üye olunması gerektiğini aktardı.

 

Ustabaş’ın yaptığı konuşmanın ardından Fındıklı Aslandere Köyü Halkoyunları Ekibi sahne aldı. Yaklaşık yarım saatlik sunum yapan halkoyunları ekibinin gösterisi ilgi çekiciydi. 12 kişiden oluşan ekibe Hopa haklıda eşlik edince halkoyunları ekibinin sayısı 300 ü aştı.

Hopa Halkevi’nde eğitimleri devam eden gitar ve bağlama kursu öğrencileri sahne aldı. Gitar ve bağlamaları ile sunumlarını gerçekleştiren öğrenciler şenliğin en çok alkış toplayan ekibi oldu. Solo, koro ve enstrümental parçalardan oluşan sunumlarda kursiyer Irmak Kaya solo yaptığı şarkılarda sesi ile dinleyenleri kendine hayran bıraktı.

Kursiyerlerin ardından Kemalpaşa Halkevi Çocuk Korosu sahne aldı. Metin Lokumcu anısına Halkevleri 8. Kemalpaşa Halk Festivali için oluşturulan çocuk korosu çalışmalarına hiç ara vermeden yoluna devam ediyordu. Şenlikte şarkılarını pandomim yaparak seslendiren çocuk korosu da ilgi odağıydı.

Hopa Halkevi video arşivleme ve işleme birimi tarafından hazırlanan belgesel filmin sunumu gerçekleştirildi. Sunumda halkın hakları mücadelesi deneyimleri ve 31 Mayıs gerçekleri aktarıldı.

Belgesel filmin ardından Hopa ve Kemalpaşa Halkevleri’nde oluşturulan şiir ekibi sahne aldı. Şiir ekibi şiirlerini oratoryo yaparak sundular.

Daha sonra, Hopa halkevi tiyatro ekibi “özel hastane, güzel hastane” adlı oyunlarını sergilediler. Sağlık alanında AKP’nin yıkım politikalarının işlendiği ve bu talana karşı mücadele örnekleri aktarıldığı oyun dikkat çekti.

Hopa ve Kemalpaşa Halkevleri çalışmalarının sunumları sonrası Borçka Halkevi müzik ekibi Grup Üç Kuşak sahne aldı. Üç kuşak şarkıları ile etkinlik sonlandırıldı.