Hopa halkı: Biz de oradaydık

Cu, 29/07/2011 - 16:02
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Hopa halkı tutuklama ve gözlatı terörüne karşı tek yürek olup, 31 Mayıs'ta yaşanan faşist baskının tanığı olduğunu haykırdı31 Mayıs tarihinde yaşanan ve Metin Lokumcu'nun öldürülmesiyle sonuçlanan olayların ardından başlayan operasyonlara karşı Hopa halkı tek ses oldu. Hopa parkı önünde bir araya gelen Hopalılar “31 Mayıs'ta bizde oradaydık” pankartıyla AKP ilçe binasının öne kadar yürüdü. Sık sık “Gözltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Metin Lokumcu onurumuzdur”, “Zam zülum işkence halk düşmanı AKP” ve “AKP Hopa'dan elini çek” sloganlarının atıldığı dikkat çekti.AKP il binasının ardından Hopa kaymakamlığı önüne geçen Hopalılar burada bir açıklamada bulundu. 31 Mayıs günü gözaltına alınıp Erzurum özel yetkili savcılığı tarfından serbest bırakılan Şefik Kalkan tarafından yapılan açıklamada “AKP iktidarı, kendine muhalefet eden herkesten korkuyor, bu korkusundan kaynaklı en küçük hak alma eylemlerine, copuyla ,gazıyla saldırıyor; olmadı, dünün Devlet Güvenlik Mahkelerini, Özel olarak yetkilendirilen mahkemeleri ile, yaşamı, doğayı ve dolaysıyla insanı savunan herkesi tutukluyor.AKP'nin ileri faşizmi, kendine dikensiz gül bahçesi yaratmaya çalışıyor. Eğer Hopa AKP için dikensiz bir gül bahçesi olacaksa, AKP'nin tüm Hopa'yı insandan arındırması gerekir” dedi.

Bu uygulamalar ancak “safları sıklaştırır”
Günlerdir süren sıkı yönetim uygulamalarıyla Hopa halkının korkutularak sindirilmek istendiğini belirten Kalkan, bunu yapmaya çalışanların yanıldıklarını söyledi.kalkan, “Bu uygulamaların sonucunda Hopalılar mücadele saflarını daha da sıklaştırmıştır” dedi.

Hopalılara, radyasyonla öldürülen Kazım Koyuncu'nun ve gaz bombalarıyla öldürülen Metin Lokumcu'nun yol gösterdiğini söyleyen Kalkan talepleri olduğunu ve talepleri gerçekleşene kadar AKP'nin peşini bırakmayacaklarını belirtti. Kalkan taleplerini şu şekilde sıraladı;

Gözaltılar derhal durdurulsun, Hopa'da bulunan Çevik Kuvvet geri gönderilsin, aylardır tutuklu olan Hopa tutsaklarının mahkeme tarihi belirlensin, tutuklular biran önce serbest bırakılsın, 31 Mayıs günü “kolluk kuvvetlerine saldırı emrini ben verdim, vicdanım rahat” diyen Hopa Kaymakamı Hopa halkından özür dileyerek, derhal istifa etsin ve son olarak da Metin Lokumcu'nun katilleri derhal yargı önüne çıkarıltılsın.Halkevleri Genel Başkan Yardımcısı Samut Karabulut'ta yaptığı konuşmada onurları ile çaylarına ve sularına sahip çıkmaya devam edeceklerini belirterek, Hopalılar’ın tutuklular ile onur ve gurur duymaları gerektiğini söyledi.