Hopalılar Metin öğretmenlerine sahip çıkıyor

Ct, 11/05/2013 - 08:05
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Hopa Direnişi’nin ve Metin Lokumcu’nun katledilişinin 2. Yılında bir araya gelecek olan kurumlar anma, eylem ve çeşitli etkinlikler düzenleyecekler. Hopa ve Kemalpaşa halkları direnişlerine ve Metin öğretmenlerine sahip çıkacaklar. 

31 Mayıs 2011 yılında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Hopa’ya gelmesini istemeyen Hopalıların direnişi olmuş, polisin yoğun gazla müdahalesiyle emekli öğretmen Metin Lokumcu öldürülmüştü. 31 Mayıs’ın 2. Yılında da Hopalılar direnişlerini ve Metin öğretmenlerini unutmuyor. 31 Mayıs’ta Hopa ve Kemalpaşa’da çeşitli etkinlikleri organize etmek için Hopa’da bir araya gelecek kurum ve kuruluşlar anma etkinliklerinin hazırlıklarını başlatacaklar. 

Anma etkinlikleriyle ilgili yapılacak toplantıya; Halkevleri, ESP, Derelerin Kardeşliği Platformu, Eğitim-Sen Artvin Şubesi, Artvin 78’liler, Hopa Esnaf ve Kefalet Kooperatifi, Hopa Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Yeşil Artvin Derneği, Hopa Çay Ekiciler Kooperatifi, Hopa Başköy Muhtarlığı, Hopa Dereiçi Köyü Muhtarlığı (Metin Lokumcu’nun kardeşi Mete Lokumcu), Kemalpaşa Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı, Hopa Yoldere Köyü Muhtarlığı, Kemalpaşa Karaosmaniye Köyü Muhtarlığı, Kemalpaşa Kaya Köyü Muhtarlığı, Kemalpaşa Selimiye Mahallesi Muhtarlığı katılacak. Çalışmaları başlatma kararı alan kurumlar Metin Lokumcu Anıt Mezar açılışının da olacağı bu yıl; anma, eylem ve etkinlik takvimi oluşturacaklar.