İşçi filmleri Mersin'de gösterime girdi

Pa, 25/12/2011 - 10:38
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İşçi Filmleri Festivali Mersin'de başladı. 24 Aralık Cumartesi günü Mersin Belediyesi önünden, Büyükşehir Kongre ve Sergi Sarayı'na kadar yapılan yürüyüşle başlayan Festival, Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılan etkinliklerle devam etti. Mersin'deki festivale bu sene konuk olarak Sudaki Suretler Belgeseli Yönetmeni Erkal Tulek ile Halepçe Sonsuz Umut Belgeseli Yönetmeni Fatin Kanat katıldı. Ahmet Şık'ın resim sergisi açılışta sergilendi.


Festivalin açılışında ilk konuşmayı Festival Düzenleme Komitesi adına 68’liler Başkanı ve festival emektarı olan Hasan Kapıkıran yaptı.Kapıkıran festivalin temasını anlatarak festivale katılan herkese teşekkür etti. Kapkıran'ın ardından sırasıyla KESK Dönem Sözcüsü Selman Günbat,  Mersin Halkevi Başkanı Şamil Işıkcevahir birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından festivalde her sene geleneksel olarak yapılan Hayalicinas tiyatrosu tarafından Karagöz Hacivat oyunu sergilendi.


Açılış programının ardından ilk olarak Sudaki Suretler Belgeseli sergilendi.  Belgeselin ardından gerçekleştirilen programda Kent Sanatçıları adına Adil Okay bir konuşma yaptı. Serdar Türkmen İşçi ve Devrim Şarkıları'nı seslendirdi. Program Halepçe Sonsuz Umut belgesel filminin gösterimi ve yönetmeni Fatin Kanat ile yapılan söyleşiyle devam etti.


Festival açılışında Ahmet Şık Sergisi ve Halkevleri Van Çocuk Evi ile ilgili açılan stand oldukça ilgi gördü.