Eğitim Hakkı Anasayfa

İzmit Hızır Reis İlköğretim Okulu’nda önce zorunlu "bağış" sonra zorunlu nakil

Çar, 10/09/2014 - 17:43
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İzmit’te Hızır Reis İlköğretim Okulu’nda önce velilerden “bağış” adı altında yüklü miktarda kayıt parası alınırken daha sonra ilkokul bölümünün kapatılması kararı veliler tarafından tepkiyle karşılandı. Veliler bu durum karşısında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüdü

İzmit'in önemli okullarından biri olan Hızır Reis’te de 2014-2015 eğitim öğretim dönemi öncesinde okula başlayan yeni öğrencilerin adaptasyonunu artırmak için bir hafta öncesinde kapılarını açtı. Pazartesi günü kapılarını açan ve minik öğrencileri ağırlayan okulla ilgili veliler çok ciddi iddialar ortaya attı. Hızır Reis’in bulunduğu bölgede olmayan velilerden kayıt parası istendiği iddialarını okulun ilkokul bölümünü kapatma kararı izledi.

KAYIT 2 BİN LİRA ÖĞRETMEN 2 BİN 500
İddialara göre Hızır Reis okul yönetimi, okulun eğitim alanında ikamet etmeyen velilerden kayıt için 2 bin lira talep etti. Okula kayıt yaptırmak isteyen kimi velilerin öğrencilerine eğitim verecek öğretmenle ilgili seçim yapmak istemesi ise fiyatları yükseltti. Okul yönetimi öğretmen seçmek isteyen velilerden “bağış” adı altında 2 bin 500 lira para istedi. Ulugazi okulunun alanı içerisinde yer alan kimi veliler de iyi eğitim verdiği gerekçesiyle 2 bin ile 2 bin 500 lira arasında bir bağışla çocuklarını Hızır Reis’e yerleştirdi.

ULUGAZİ’YE NAKİL
Veliler çocukları için sadece bir kaç yerde satışı yapılan özel üniformaları satın aldı. Okul için gerekli bütün malzemeleri, istenen bütün materyalleri temin eden veliler bugün aldıkları haberle sarsıldı. Okul idaresi velilere Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yetkililerin gelerek ilkokul bölümünün kapatılmasıyla ilgili görüşme yaptığını anlattı. Velilere çocukların kayıtlarının Ulugazi İlkokulu’na aldırılacağını söyledi. Okula yüksek miktarda bağış yapan veliler haberi alır almaz ayaklandı.

BEKLİYORUZ
Okul bahçesinde bir araya gelen veliler, okul yöneticilerinin kendilerine net bir açıklama yapmaması üzerine toplu halde İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürüdü. Burada velileri temsilen 3 kişi müdürlük binasına girerek yetkililerle görüştü. Öte yandan iddiaları sorduğumuz okulun müdür vekili Ersin Üzmez, kapatma konusu doğrulayarak, “Henüz net bir şey yok. Bekliyoruz” dedi.

DİLEKÇE VERDİLER

Milli Eğitim Müdürlüğü’ne giden ve yetkililerle görüşen 3 temsilci görüşme sonrasında kısa bir açıklama yaptı. Veliler adına konuşan Pınar Çolak, “Milli Eğitimden Sorumlu Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set ile görüştük. Kendisine ilkokulun kapatılmaması yönünde bir dilekçe verdik. Mağdur olmak istemediğimizi belirttik. Dilekçemizi teslim aldılar ve ilgileneceklerini söylediler” dedi. Hızır Reis velileri şimdi 5 gün sonra başlayacak olan 2014-2015 eğitim öğretim döneminde çocuklarının ne olacağını merak ediyor.


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: [email protected]
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap