İzmit'te depremzede prefabriklerine sahip çıkıyor

Pa, 10/10/2004 - 01:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

8 Ekim Cuma günü Derince Çınarlı prefabriklerinde, prefabrikleri boşaltmaya gelen polisler, buna engel olmaya çalışan prefabrik sakinleri ne saldırdı.

 

Saat 10:00 civarında yıkım ekipleriyle prefabriklere gelen çevik kuvvet, bir barikat kurarak yıkımların başlamasını sağladı. Prefabrik sakinlerinin büyük tepkisini çeken bu olay polisle halk arasında büyük bir gerginliğin başlamasına neden oldu.

 

Saat 14:00 civarında yıkıma engel olmak isteyen 80 kişilik bir kitleye saldıran polis, biber gazı ve cop kullanarak halkı dağıttı ve 10 kişiyi gözaltına aldı. Bunun üzerine halk polisleri taşlamaya başladı ve yıkıma iki günlüğüne ara verildi. Tüm bu olaylar nedeniyle bugün prefabrik halkı çeşitli demokratik kitle örgütleriyle birlikte saat 15:00’te prefabriklerde bir basın açıklaması yapıldı.

 

Prefabrik halkı adına basın açıklamasını yapan Leyla Tonguç "Biz büyük bir depremi yaşamış yoksul insanlarız. Barınabileceğimiz bir konut, çalışabileceğimiz bir iş istiyoruz. Biz insanca yaşamak istiyoruz, taleplerimiz yerine getirilmedi taktirde, sonuna kadar direneceğiz ve prefabrikleri terk etmeyeceğiz" dedi. ‘

 

Halkız halklıyız kazanacağız’, ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’, ‘Kalıcı çözüm istiyoruz’ sloganlarının ardından 100 kişilik grup kurulan bir çadırın altında saz çalıp türkü söyleyip halaylar çekmeye başladı.