Kadın cinayetlerine karşı Mersinli kadınlar sokakta

Per, 31/10/2013 - 00:49
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mersin’de kadınlar, cumartesi günü  balıkçı barınağının arka kısmında 'dalgakıran' olarak adlandırılan deniz fenerinin bulunduğu kayalıklarda nişanlısı R.K. tarafından önce yüzüne bıçak darbesi vurulan, sonra da başı defalarca kayalıklara vurularak vahşice katledilen N.K. için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Mersin İl Müdürlüğü önünde biraraya gelen kadınlar “Öldüren sevgi istemiyoruz”, “Erkek vuruyor devlet onu koruyor”, “AKP elini bedeninden çek” sloganlarıyla her geçen gün sayısı artan kadın cinayetlerini ve şiddet olaylarını protesto ettiler.

Mersinli Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Ayşegül Başar, hemen hemen her gün kadına yönelik saldırının olduğunu belirterek, “Gün geçmesin ki bir güne kadın cinayetleri, taciz, tecavüz ve şiddet haberlerini duyarak başlamayalım. İşte onlardan yalnızca bir tanesi geçtiğimiz Cumartesi günü yaşadığımız kentte, yani yanıbaşımızda oldu. Kız kardeşimiz N.K., balıkçı barınağı yakınında bulunan dalgakıran kayalığına birlikte gittiği nişanlısı R.K. tarafından önce yüzüne bıçak darbesi almış daha sonra ise başı defalarca kayalıklara vurularak vahşice katledilmiştir. Katledilme nedeni ise her gün duymaya alıştığımız erkeğin suçunu meşrulaştıran nedenlerden yalnızca biri; aldatılma şüphesi. Birçok cinayette arkasına sığınılan erkeğin suçunu meşrulaştırma aracı olan bu şüphe yüzünden her gün en az 5 kadın öldürülüyor ya da şiddete maruz kalıyor. Elbette ki bu cinayetlerin ya da şiddet olaylarının hiçbiri tesadüf ya da münferit değildir " dedi.

2013 yılında şu ana kadar 146 kadının öldürüldüğünü ve sadece 24 kadın cinayetinin geçtiğimiz Eylül ayında meydana geldiğini söyleyen Başar, kadın düşmanlığını her gün alenen ilan eden AKP iktidarının polisiyle, yargısıyla katil olan erkeği akladığını hatta adeta ödüllendirir şekilde serbest bıraktığını vurgulayarak şöyle devam etti: “Her gün artan cinayetlerin sorumlusu AKP iktidarı ve onun kadın bakanlığı olmasına tahammül gösteremeyip ismini değiştirdiği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Bizler her gün onlarca kızkardeşimizin şiddet görmesine, tacize ya da tecavüze maruz kalmasına ve öldürülmesine karşı AKP iktidarından, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan her gün ama her gün hesap sormaya devam edeceğiz, gittikleri her yerde karşılarına çıkıp gittikleri yerleri onlara zindan edeceğiz. AKP’nin en büyük düşmanı olan biz kadınlar, senelerdir verdiğimiz mücadeleleri kadın dayanışmasıyla daha da yükselterek AKP iktidarından hesap sormaya devam edeceğiz. Bu yüzdendir ki kızkardeşimizin katili RK’nin davasının takipçisi olarak mahkeme günü biz de orada olmaya tüm kızkardeşlerimizi çağırıyoruz. Her zamanki gibi yineliyoruz; AKP’den hesabı kadınlar soracak!”