Kadın düşmanı EGO şoförüne kadınların yanıtı yine kart basmama oldu

Per, 19/02/2015 - 17:42
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

EGO şoförü Barış Sedat Akgül, Özgecan Aslan eyleminden sonra kart basmadan otobüse binen kadınlar hakkında ağız dolusu küfür etti, açık açık cinsel saldırı tehdidi savurdu. Belediyenin şoförü hakkında işlem yapmaması üzerine Halkevci Kadınlar otobüse bir kez daha kart basmadan bindi

Özgecan Aslan’ın üç erkek tarafından katledilmesinin ardından kadınların öfkesi sokaklara taşmış, Ankara’da ‘yasaklı’ ilan edilen Güvenpark’ı ve Kızılay Meydanı’nı özgürleştiren kadınlar, mahallelerine de otobüslere ve metrolara kart basmama eylemleriyle geri dönmüştü. Kadınların kart basmama eylemi, Melih Gökçek’in başında olduğu Ankara Büyükşehir Belediyesi’ndeki kadın düşmanlığını da açık etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü’nde otobüs şoförü olarak çalışan Barış Sedat Akgül, parasız ulaşım hakkını kullanan kadınlar ile ilgili Facebook sayfasında ağız dolusu küfürler etti, açıkça cinsel saldırı tehdidinde bulundu.

Mesaj ortada, Mavi Masa araştırıyor

Akgül’ün Facebook sayfasındaki mesajların ortaya çıkmasının ardından Halkevci Kadınlar harekete geçti. EGO Mavi Masa’yı arayayarak şoför Akgül’ü şikayet eden kadınlar, kadın düşmanı şoförün işine derhal son verilmesini ve kadınlardan özür dilenmesini talep etti.

Mavi Masa’dan ise kadınlara “İlgili mesajı araştırıyoruz” yanıtı verilmekle yetinildi.

‘Kadın düşmanlarına inat kart basmıyoruz’

Halkevci Kadınlar, belediyenin personeli ile ilgili bir işlem yapmaması üzerine Ege Mahallesi duraklarında bir araya geldi. Durakta bekleyenlere ve otobüsün içindekilere belediye şoförünün mesajlarını gösteren kadınlar, taleplerini bir kez daha dillendirdi ve belediyenin işlem yapmamasını protesto ederek otobüse kart basmadan bindi.

Kadınların eylemi üzerine otobüs şoförü telefonla EGO amirini aradı. Araçtaki EGO yetkilisi ve şoför kart basılmadığı takdirde aracı hareket ettirmeyeceğini söylerken, otobüsteki yolcular da alkışlarla Halkevci Kadınlar’a destek verdi.

Yaklaşık 10 dakika durakta bekleyen şoför, kadınların kararlı duruşu sonucunda otobüsü hareket ettirmek zorunda kaldı.