Kadınlar sokakları özgürleştirdi

Cu, 09/03/2012 - 01:29
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İZMİR

İzmirli kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde gün boyu süren etkinliklerle alanlardaydı
8 Mart için yapılan ilk eylem KESK’li kadınlarındı. Saat 12.00-15.00 arasında eylemde olan KESKli kadınlar yürüyüş ve basın açıklaması ile KESKli tutuklu kadınlara dikkat çekti. YKM önünden bir yürüyüşle eski Sümerbank’a gelen kadınlar burada basın açıklaması gerçekleştirdiler. Türkçe ve Kürtçe okunan basın açıklamasından sonra etkinlik, müzik dinletisi ile sona erdi.
KESK’in eyleminin ardından akşam saatinde 8 Mart yürüyüşü yapıldı.

 

Amargi, BKi, ÇEKEV, İKDD, SFK, Siyah Üçgen, Üniversiteli Kadın Kolektifi, Gençlik Muhalefeti, Halkevci Kadınlar, ÖDP, DİP, Kadın Emeği Kolektifi, Liseli Genç Umutçu Kadınlar tarafından düzenlenen yürüyüş ve basın açıklaması saat 17.30’da Konak Bahribaba duraklarında başladı. Sloganlar eşliğinde yürüyüşe başlayan kadınlar, özgürlük ve eşitlik taleplerini taşıdıkları dövizlere yansıttılar. Yürüyüşe Konak sergi alanında yapılan basın açıklamasıyla ara verildi.
Kurumlar adına basın açıklamasını Didem Tosun yaptı. Kadın emeğinin güvencesiz-esnek bir hale getirilmesine ve görünmez kılınmasına vurgu yapan Tosun “Mezar değil sığınak istiyoruz” diyerek Türkiye’de az sayıda bulunan sığınma evlerinin durumuna dikkat çekti. ‘Aileyi koruyan’ yasaya da değinen Tosun, “Bu yasaya itiraz ediyoruz” dedi.

 Basın açıklamasından sonra, kadınlar Konak’tan Alsancak’a yürüdü. Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişine kurulan platformda Amargi’nin kadın müzik grubu sahne aldı. Yaklaşık iki saat süren etkinlikte kadınlar, kadın şarkıları eşliğinde eğlendi.

Halkevci Kadınlar “Kadın düşmanlığına karşı ayağa kalkıyoruz” pankartıyla katıldı 8 Mart yürüyüşüne. ‘Kadınlara sosyal güvence’ hakkının yazılı olduğu dövizler ve AKP’nin kadın düşmanı politikalarını teşhir eden dövizler taşıyan Halkevci Kadınlar, renkli kortejleriyle büyük ilgi topladı.

MERSİN

Mersinde 1 aydır yaşatılan özel hal ile, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, “polis gününe” çevrilmeye çalışıldı. 800 den fazla polisin bulunduğu eylemde onlarca toma ve polis aracı da eylem alanına yığıldı

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için miting yapmak isteyen kadınlara izin vermeyen Mersin Valiliği, miting yapmaları için hayvan pazarı ve şehir merkezinden uzak yerleri önermişti. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü üzerine yürüyüş yapmak isteyen kadın örgütlerinden toplanma yerine ilk gelen Üniversiteli Kadın Kolektifi ve Halkevci Kadınlar, Kadın Platformu’nun toplanma yeri olarak belirledikleri Metropol binası önüne geldiler. Burada çevik kuvvet ve sivil polis ekipleri tarafından, taciz edici bir şekilde zorla Akdeniz Belediyesi’nin önüne doğru yönelttiler. Anneleri ile birlikte eyleme gelen çocuklarda bundan etkilendiler. Akdeniz Belediyesi önünde kadınlar saat 12.00’da toplanmaya başladı.

DÖKH’lü kadınların kitlesel katıldığı eylemde polis yürüyüşe izin vermedi. BDP Milletvekillerinden Pervin Buldan ve tertip komitesinin emniyet ekipleri ile uzun tartışmaları sonucunda yürüyüş güzergâhı değişerek yürüyüşe başlandı. Zeytinli Bahçe Caddesi ve 111. Caddenin kesiştiği noktada kadınların önü tekrar kesildi.  Metropol miting alanına yürümeleri söylendi. Taş Bina önüne yürümek isteyen kadınlar bunun üzerine caddelerin kesiştiği noktada oturma eylemi yaptılar. Yaklaşık 1 saat oturan kadınlar açıklamayı o noktada yapıp dağıldılar.  Açıklama sonrası evlerine dönmeye çalışan kadınların Hastane Caddesi önünde yolları kesildi ve sokak aralarına yönlendirildi. Eylem sonrası bile bitmeyen polis baskısı kadınların evlerine, kurumlarına ve Taş Bina önünde 8 Mart için yapılan soğuk heykel sergisine kadar devam etti. 4 DÖKH’lü kadın evlerine giderken gözaltına alındı. Taş Bina önünde soğuk heykel sergisi yapıldı. Etkinlikleri polis gölgelemeye çalıştı.

ANTALYA

Şiddete, kadın cinayetlerine, yoksulluğa güvencesizliğe savaşa karşı Dev Sağlık- İş üyesi kadınlar, Halkevci Kadınlar ve ÖDP’den kadınlar eşitlik özgürlük adalet için yürüdüler.

Üç kapılarda toplanan kadınlar saat 18.30'da Kışlahan Oteli’nin önüne kadar yürüyüş düzenlediler. Yürüyüş boyunca “yaşasın örgütlü kadın mücadelemiz, KESK’li kadınlar yalnız değildir, AKP kadın düşmanıdır, yasta değil isyandayız” sloganları atıldı.

Burada kurumlar adına Gülcan Şahin basın açıklamasını okudu. Gülcan Şahin konuşmasında; “AKP’nin gerici politikalarıyla kadınların eve hapsedildiği, çalışan kadınların ise emeğinin değersizleştirildiği, güvencesizlikle kuşatıldığı tarihsel bir süreçten geçiyoruz. Kadınlar şiddet, taciz, tecavüz ve eşitsizlikle mücadele ederken eğitim, sağlık, barınma, ulaşım gibi kamusal haklardan da yoksun bırakılmaktadır. 4+4+4 gibi yasalarla kız çocukları erken yaşta evlenmeye ve ucuz emek piyasasına savrulmaya zorlanmaktadır” dedi. Gülcan Şahin açıklamanın devamında 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesi ve çalışan kadınların çocuklarını bırakabilecekleri parasız kreşlerin açılması gerektiğini belirtti.

Kadınlar emeğimize kimliğimize bedenimize sahip çıkmak insanca yaşam güvenceli bir gelecek için mücadele etmeye devam edeceklerini söyleyerek basın açıklamasını sonlandırdılar.

ÇANAKKALE

8 Mart Dünya Kadınlar günü Çanakkale'de bütün kadın örgütlerinin Adliye önünde tacize karşı yaptıkları ortak basın açıklamasıyla başladı. Ardından Üniversiteli Kadın Kolektifi'nin ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi'nde saat 11.30'da yaptığı basın açıklaması ve sokak tiyatrosuyla devam etti. Halkevci Kadınlar'ın ve Üniversiteli Kadın Kolektifi'nin akşam saat 18:00'de Bankalar Caddesi'nden Saat Kulesi'ne yürüşünün ardından, oynanan sokak tiyatrosu ve basın açıklamasıyla sona erdi.

Polis yürüyüşe müdahale etmek istedi fakat kadınların kararlı tutumu karşısında yürüyüşü engelleyemedi. Saat Kulesi'nde kadınların maruz kaldıkları erkek egemen zihniyetin basında ve hayatımızda yer alışını anlatan bir sokak tiyatrosu sergilendi. Sokak tiyatrosunun ardından okunan basın açıklamasından sonra sloganlar eşliğinde Halkevi'ne geri dönüldü.8 Mart Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında son olarak 13 Mart Salı Günü saat 20.00 de Mehmet Akif Ersoy Tiyatro Salonunda Halkevci Kadınlar'ın ve Üniversiteli Kadın Kolektifi'nin sahneleyeceği 'Alice Harikaları Olmayan Diyarda' adlı tiyatro oyunuyla son bulacaktır. TRABZON

Trabzon’da 8 Mart 2 ayrı etkinlikle kutlandı. Günün ilk etkinliğinde Üniversiteli Kadın Kolektifi KTÜ’de bir eylem yaptı. Akşamüstü ise KESK’li kadınların çağrısıyla toplanan kadınlar Meydan Park’tan Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’ne kadar yürüyüş yaptı

KESK’li kadınların çağrısıyla Meydan Park’ta toplanan kadınlar yapılan açıklamanın ardından meşalelerle 8 Mart için özel gösterimi yapılan “Bize Masal Anlatmayın” isimli tiyatro oyununu izlemek üzere yürüyüş yaptı. Uzun Sokak üzerinden Ortahisar’da bulunan Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’ne kadar sloganlar ve şarkılarla yürüyen kadınlar çevreden de alkışlarla desteklendiler.Kadınlar sık sık “AKP’den hesabı kadınlar soracak”, “Tacize, tecavüze, dayağa karşı isyanı büyüt”, “Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor” gibi sloganlar attılar. Yaklaşık 100 kadının katıldığı yürüyüşte KTÜ Üniversiteli Kadın Kolektifi kitleselliği ve yaratıcı sloganlarıyla dikkat çekti. Halkevci Kadınlar’ında destek verdiği yürüyüş, hem bir ilk olması hem de çoşkusuyla göz doldurdu.

ESKİŞEHİR

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Eskişehirli kadınlar şiddete, tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine, erkek egemen kültüre, gericiliğe, baskı ve tutuklamalara karşı yürüdü.

Eskişehir Halkevi'nde buluşan Halkevci Kadınlar 17.30'da Sağlık İl Müdürlüğü önüne geçerek Hamamyolu'na doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş sokakta bulunan kadınlardan da alkış aldı. Yürüyüşte sık sık 'Kadınlar Yürüyor Mücadele Büyüyor', 'Derenin Başında Panzerin Üstünde Kadınlar Her Yerde', 'AKP'den Hesabı Kadınlar Soracak' sloganları atıldı.

Hamamyolu Yediler Parkı'na gelindiğinde Halkevci Kadınlar'ın da yer aldığı  Eskişehir Demokratik Kadın Platformu tarafından düzenlenen yürüyüş için toplanılmaya başlandı. 18.00'da başlayan yürüyüş kitlesel ve coşkulu geçti. Eskişehir halkı tarafından da ilgiyle izlenen yürüyüşe yediden yetmişe katılım sağlandı. Adalar Migros önünde sona eren yürüyüşün ardından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasından sonra halaylarla ve kadın şarkılarıyla eylem sona erdi. 

HOPA

8 mart dünya kadınlar günü Hopalı kadınların hazırladığı çeşitli etkinliklerle kutlandı.8 mart öncesi Hopa ve Kemalpaşa köylerinde ev toplantıları örgütleyen halkevci kadınlar 8 martta sokağa çağrısı yaptı. ev toplantılarında kadın sorunları, Hopa’ya özgü çay sorunu ve sağlıkla ilgili tartışmalar yapıldı ve yaşanan sorunlara müdahale yöntemleri konuşuldu.

Ev toplantılarının yapıldığı günler içerisinde yine Hopa da ve Kemalpaşa’da kadına yönelik şiddetin işlendiği bir resim sergisi düzenlendi. sergi bir hafta boyunca tüm Hopa ve Kemalpaşa sokaklarını, mahalle aralarını dolaştı. resim sergisi esnasında mahallelerde kapı kapı bildiri dağıtımı yapıldı.

8 mart gecesi Kemalpaşa sokakları kadınlar tarafından özgürleştirildi. sprey boyaları ile gece yarısı sokağa çıkan kadınlar Kemalpaşa’nın tüm mahallelerinde ve sokak aralarında yazılama eylemi gerçekleştirdi. duvarlara halkevci kadınlar tarafından; eylemliliklere çağrı içeren ve yaşasın 8 mart gibi çeşitli sloganlar yazıldı.

8 mart günü ise Hopa belediye parkında toplanan kadınlar tulum ve sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. yürüyüş fuhuş’un yaygın olduğu teksas caddesi üzerinde yapılan basın açıklaması ile son buldu. işsizlik ve yoksulluk düzenine karşı şimdi kadınlar konuşuyor pankartı ile yürüyen kadınlar yaptıkları basın açıklamasında namus cinayetleri, sağlık alanındaki yıkım politikaları ve yakın dönemin en çok tartışılan konusu olan eğitim alanında ki 4+4+4 sistemine değinildi.

Yapılan basın açıklamasının ardından tüm kadınlar Kemalpaşa beldesi düğün salonunda halkevci kadınlar tarafından örgütlenen  “herkes sussun kadınlar konuşacak” şenliğine davet edildi. saat 18.00 da başlayan şenliğe köy ve mahalle toplantıları sonucunda kitlesel ve coşkulu bir kadın katılımı oldu.

Şenlik;8 mart dünya kadınlar günü tarihi ve bu günkü kadın sorunlarının işlendiği bir slayt gösterimi ile başladı. slaydın ardından açık kürsü yapılarak mikrofon katılımcı kadınlara uzatıldı. Şenliğe katılan tüm kadınların söz almasına dikkat edilen açık kürsüde bölgede yaşayan kadınların sorunları üzerine tartışmalar yürütüldü. doktor ve eğitmen kadınlar tarafından sunumlar da yapıldı. tartışma ve sunumların ardından Kemalpaşa halkevi müzik ekibi sahne aldı. gece boyunca şiirler okundu, şarkılar söylendi atma türkü eşliğinde halaylar çekildi.