Kadınlar Türkiye'nin dört bir yanında sokağa çıktı: "İsyan bizim fıtratımızda var"

Per, 27/11/2014 - 18:51
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Ankara

Ankara’da haftalardır süren OHAL’in sonuncusu feministlerin gece yürüyüşünde uygulandı. Polis Yüksel Caddesi’nden başlayan yürüyüşü Konur Sokak’ta barikatlarla engelledi. Kadınlar açıklamalarını Yüksel Caddesi’nde gerçekleştirdi

Haftalardır Ankara’da her türlü eylemi engellemeye çalışan polis, Yüksel Caddesi’nden yürüyüşe başlayan kadınları Konur Sokak’ta kesti. Sloganlarla barikat önünde bir süre duran kadınlar eylemlerini Yüksel Caddesi’ndeki basın açıklaması ile sonlandırdı.

Erkek-devlet şiddetine ve savaşa karşı yapılan eylemde okunan basın açıklamasında kadınların özgürlükçü, eşitlikçi ve şiddetten uzak bir yaşam kurmak için mücadele ettiği vurgulandı. Açıklamada “Erkeklerin, kadınların bedeni ve emeği üzerindeki tahakkümüne; tüm ayrımcılık biçimlerine; erkek şiddetine, cinsiyetçiliğe, güvencesiz ve kötü çalışma koşullarına, iş cinayetlerine, militarizme ve savaşa karşı ses çıkarıyoruz! Biz feministler gecelerde, sokaklarda, meydanlarda vardık ve var olacağız” denildi.

Antakya

25 Kasım’da yapacakları eyleme duyuru yapmak için Saray Caddesi’nde bildiri dağıtan, tiyatro gösterimi yapan ve müzik dinletisi yapan Antakya Kadın Dayanışması’nı polis engellemeye çalıştı.

Polisler ilk olarak kadınların tiyatro gösterisi sırasında “Bu sokakta tiyatro yapmak yasaktır” diyerek müdahalede bulundu. Müdahaleye rağmen kadınlar çağrı eylemlerine müzik dinletisi yaparak devam edince sokakta müzik yapmanın, tiyatro yapmanın ve halay çekmenin yasak olduğunu söyleyen polisler bir kadını darp ederek gözaltına almaya çalıştı. Kadınlar bu saldırıyı engelledikten sonra 25 Kasım’da yapacakları eyleme çağrı yaparak etkinliği sonlandırdılar.

25 Kasım günü dayanışmanın çağrısıyla bir araya gelen kadınlar “Herşey yasak” diyerek bir gün önce yapılan bildiri dağıtımı, tiyatro gösterisi ve müzik dinletisine saldıran polislere meydan okumak için Saray Caddesi’nden yürüyerek geçtiler. Köprü duraklarında basın açıklaması yapan kadınlar, “Işid vahşetine, tacize, tecavüze, AKP döneminde %1400 oranında artış gösteren kadın katliamına, sınırımızdaki savaşa dur” dediler. Zılgıtlar, sloganlar, şarkılarla Saray Caddesi boyunca halkın desteğini de alarak yürüdüler.

Bursa

Bursa Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddeti protesto etmek için 25 Kasım’da Setbaşı’nda toplanıp Heykel Meydanı’na yürüyüş düzenlendi.

“Kadın, yaşam, özgürlük” sloganlarıyla yürüyen kadınlar, artık susmayacaklarını, erkek egemen anlaşıyla mücadele etmeye devam edeceklerini haykırdılar. Heykel Meydanı’nda açıklama yapan Aysun Torun sözlerine, “Biz ‘kadın, yaşam, özgürlük’ diyerek direndikçe; egemenler savaş, yok ediş ve ölümde ısrar ediyor” diyerek başladı.

Rojava’daki, kadınların tüm kuşatmaya ve saldırılara rağmen başka bir yaşam örgütlediklerini dile getiren Torun, Kobane’de kadınların, erkek egemen ve emperyalist saldırılara karşı geleceğe ışık tutacak bir mücadele verdiklerini ifade etti.

Torun, “Her gün 5 kadının eşi, babası, ağabeyi, sevgilisi gibi başta en yakınındaki erkeklerce katledildiği ülkemizde devlet, sanki bu cinayetlerin çoğu aile içinde cereyan etmiyormuş gibi kadını değil aileyi koruyan yasalarla katillere arka çıkıyor. Katiller “öldürme hakkımı kullandım” diyebilecek kadar ‘erkek devletlerine’ güveniyorlar! 2014 yılında Türkiye’de 2014 yılı içerisinde 235’ten fazla kadın öldürüldü, yüzlerce kadın tacize, tecavüze uğradı’ dedi.

Bu topraklarda farklılıklara karşı öfkenin, yok saymanın, şiddetin hüküm sürdüğünü, translara yönelik nefret cinayetleri artarak devam ettiğini hatırlatan Aysun Torun, LGBTİ’lerin ayrımcılığa maruz kaldığını, intihara sürüklendiğini ve cezaevlerinden okullara, iş yerlerinden sokaklara her yerde şiddetin çeşitli biçimleriyle karşılaştıklarını belirtti. Torun sözlerini “Bizlere dayatılan kadın düşmanı politikaları, kadına yönelik şiddeti, gericiliği ve savaşı kabul etmiyoruz. 25 Kasım kadına yönelik şiddetle uluslararası mücadele ve dayanışma gününde direnişimizi büyütüyor, sesimizi yükseltiyoruz’ diyerek sonlandırdı.

Çanakkale

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü etkinlikleri kapsamında Çanakkale’de Çanakkale Kadın Platformu adı altında bir araya gelen kadınlar, Golf Çay Bahçesinden iskeleye bir yürüyüş gerçekleştirdiler.  Yürüyüş boyunca “Kimsenin namusu olmayacağız”, “Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye son”, “Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor” sloganları atıldı. Golf Çay bahçesinden kordon boyunca yürüyüş yapan kadınlar, iskeleye gelerek 25 Kasım etkinlikleri çerçevesinde yapılan sokak röportajlarını izlediler. Yapılan basın açıklamasından sonra  eylem, şarkılar ve halaylar eşliğinde sonra erdi.

Eskişehir

Saat 18.30'da Espark önünde buluşan kadınlar doktorlar caddesi üzerinden Adalar Migros önüne yürüdü. Tramvay trafiğini kapatarak yapılan yürüyüşte kitlenin üstüne gitmek isteyen tramvay kadınlarca durduruldu. Kürtçe, arapça ve türkçe slogalanlar atıldı. AKP gericiliğine, şiddete, kadın cinayetlerine ve savaşa karşı döviz ve pankartlar taşındı. Migros önünde basın açıklaması okundu. Katılımın yoğun olduğu eylem halktan da yoğun ilgi gördü.

İzmir

İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla yüzlerce kadın 25 Kasım’da “İsyan kadınların fıtratında var” diyerek bir araya geldi. Alsancak Gar önünde toplanan kadınlar trans Azra Has’ın adı verilen Bornova Sokağı’ndan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadınların Öfkesi AKP’yi yakacak” sloganlarıyla eylemlerini sürdüren kadınlar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kadın erkek eşitliği ile ilgili yaptığı açıklamayı da “İsyan kadınların fıtratında var” diyerek protesto etti.  Kıbrış Şehitleri Caddesi Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde İzmir Müzisyenler Derneği üyesi kadın sanatçılar yürüyüşü şarkılarıyla selamladı.

Ortadoğu’da ve Kobane’de yaşanan savaşta kadınların daha çok etkilendiğini dile getiren Kökçe, tüm kadınları, IŞİD ve emperyalist güçlere karşı Ortadoğulu kadınlarla, ülkede ve bölgede yaşayan tüm kadınlarla şiddete, erkek egemenliğine, IŞİD vahşetine ve kadın katliamlarına karşı birlikte mücadeleye ve dayanışmaya davet ederek sözlerini sonlandırdı.

İstanbul

Kadınlar, her yıl olduğu gibi bu yıl da İstiklal Caddesi’ni mora boyadı. Şiddete, kadın cinayetlerine, IŞİD katliamına karşı isyan eden kadınlar 25 Kasım’da sokaklardaydı

Bu yıl 13.sü gerçekleşen 25 Kasım gece yürüyüşünde mahallelerden, kampuslardan ve işyerlerinden gelen kadınlar şiddete karşı isyanlarını ve öfkelerini Taksim’e taşıdı. Kadınlar her yıl olduğu gibi bu yıl da kadına yönelik şiddete karşı sokaktaydı. Rojava’da, Kobane’de cihatçı IŞİD çetelerine karşı direnen kadınlara selam göndermeyi unutmayan kadınlar, savaşa ve gericiliğe karşı direnişi Rojava’dan İstanbul’un sokaklarına, “Mirabellerden Arin’lere” sürdüreceklerini ilan etti.

Kadın katliamına dönüşen kadına yönelik şiddete karşı mücadeleyi yükselten kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kadın cinayetlerine karşı Meclis’in olağanüstü toplanması talebiyle örgütledi. 25 Kasım Kadın Platformu’nun çağrısıyla Taksim Tünel Meydanı’nında bir araya gelen yüzlerce kadın, ellerinde erkekler ve devlet tarafından katledilen kadınların isimleri ve resimleriyle Galatasaray Meydanı’na yürüdü.

Yoğun yağmura rağmen coşkularıyla, şiddete karşı mücadeleyi büyütme direnciyle İstiklal Caddesi’ni mora boyayan kadınları Galatasaray Meydanı’nında “yine” polis barikatı bekliyordu. Ellerindeki öldürülen kadınların resimlerini ve isimlerini TOMA’ya ve polislere doğru daha da yükselten kadınlar, Arin’in, Kader’in, Özge’nin, Ayşe’nin hesabını soracaklarının, erkek egemen sistemi yıkacaklarının sözünü verdi.

Galatasaray Meydanı’nda polis barikatının karşısında basın açıklamasını okuyan kadınlar, AKP ile derinleşen muhafazakar erkek devlet zihniyetinin kadın kazanımlarını yok etmek üzerinden kendini var etmesine karşı öfkelerini dile getirdi. Kadınlar, güvencesiz çalışmaya mecbur bırakılan kadın işçiler için, en temel yaşam hakları dahi ellerinden alınan kadınlar için, katilleri cezalandırmayan, IŞİD’e verdiği destekle Ortadoğu’daki kadınların dahi hayatlarına kasteden AKP iktidarına karşı direnişte olduklarını ilan etti.

Erdoğan’ın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın düzenlediği 25 Kasım etkinliğinde yaptığı konuşmada yine kadınları hedef almasını unutmayan kadınlar, erkek egemenliğini meşrulaştıran kadın düşmanı söyleme karşı kendi hazırladıkları “Bizim fıtratımızda cadılık var” döviziyle yanıt verdi.

Özgür, savaşsız, sömürüsüz, cinsiyetçi olmayan bir dünya talebini dile getiren kadınlar, “1960’da iktidarın politikalarına karşı direnen, işkenceye uğrayıp, tecavüz edilerek katledilen Mirabel kardeşlerin, mücadeleleri, biz kadınların mücadelesi olmaya, direnişimize ışık tutmaya devam edecektir. Biz kadınlar alanlarda var olduğumuzu, var olacağımızı ve isyanımız haykırıyoruz”  dedi.

Kadınların eylemi horonlar, halaylar ve türkülerle sona erdi.

Kocaeli

Kocaeli Kadın Platformu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında yürüyüş düzenledi.Ellerindeki davullar, tefler ve düdüklerle tacize, tecavüze kadın düşmanlarına ve savaşa ses cıkaran kadınlar, Validebağ'da, Kobane'de, Tonya'da direnişlerine devam ettiklerini haykırarak  "İsyan, Sokak, Dayanışma" sloganlarıyla Cumhuriyet Parkı’na yürüdü.

Kadın Platformu adına yapılan açıklamada "Bugün burada savaşa,  kadın bedenine yönelik saldırılara, kadın düşmanı politikalara ve LGBT’lere yönelik baskılara karşı topyekûn bir direniş ve ses çıkarma zorunluluğunu bilerek 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde biz kadınlar tecavüze uğrayan kız çocuklar, şiddete maruz kalan, katilleri yargı tarafından korunan kadınlar, katlettiğiniz kızkardeşlerimiz için eşitlik, özgürlük ve barış için mücadele etmeye devam edeceğiz" denildi.

Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı "Fıtratımızda kadın erkek eşit değildir" açıklamasına da değinen kadınlar "Fıtratımız sizin patriyarkanızı kabul etmiyor, bizler fıtratında direniş olanlarız bizler fıtratını mücadele ile değiştirenleriz . Sizler eşit olamayacağımızı söyleyrek siddeti ve ataerkiyi meşrulaştırırken biz kadınlar fıtartımız gereği sokaklardayız ve direnişimizi büyütüyoruz"  diyerek eylemlerini bitirdi.

Samsun

Samsun’da kadınlar “Savaşa, gericiliğe, kadın katliamlarına, tecavüze, şiddete karşı isyandayız” diyerek yürüyüş yaptılar.

Konak sineması önünde saat 17:00’da toplanan kadınlar 18:30’da başlayacak yürüyüşe kadar oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi sırasında skeç oynandı. 18:30’da Konak Sineması önünde başlayan yürüyüş Çiftlik Akbank önünde son buldu. Yürüyüş esnasında “AKP’den hesabı kadınlar soracak”, “Rojava’da direnen kadınlara bin selam”, “Şiddete tacize tecavüze son, kadınlar yürüyor mücadele büyüyor” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından okunan basın açıklamasında şunlar söylendi: “Bastığı her köyde, girdiği her evde kadınlara sistematik taciz,  tecavüz ve şiddet uygulayan kan emici IŞİD'e karşı savaşan tüm kadınlara selam olsun. Hükümet ve devlet politikaları ile birlikte erkek egemen sistem kadınların yaşam alanlarına saldırmaya ve daraltmaya devam ediyor. Yaşadığımız topraklarda kadını ötekileştiren, değersizleştiren sistem gün geçtikçe şirazeyi aşağıya çekmektedir.  Gericilik ilkokula kadar inmiş durumda.  İlkokullara gelen başörtüsü serbestliğinden sonra şimdi de karma eğitimin zararlarını tartışır oldu bakan ve milletvekilleri. Bedenlerimiz üzerinde oluşturulmaya çalışılan tahakküme karşı çıkmak için, barış söylemini yaymak için, kadın cinayetlerine dur demek için sokaklarda olmaya devam edeceğiz” Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi.

Trabzon

Trabzon Demokratik Kadın Platformu 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddet ile Mücadele ve Dayanışma” günü kapsamında 25 Kasım’da saat 17.30'da Merkez Postanesi önünde toplandı. Yaklaşık 250 kadın mor şemsiyeler, düdükler eşliğinde tacize, tecavüze kadın düşmanlarına ve savaşa karşı Meydan Parkı’na yürüdü. ''AKP savaş, kadınlar barış istiyor'',''Yaşasın kadın dayanışması'',''Erkek vuruyor, AKP koruyor'' sloganlarının eşlik ettiği yürüyüş her yaştan kadının katılımıyla gerçekleşti. Meydan Parkı'nda yapılan basın açıklamasının ardından Türkiye'de kadın olmak temalı skeç gösterimi yapıldı. Kadınlar son olarak ''Tecavüzü, tacizi,  şiddeti, gericiliği, savaşı kadınlar durduracak'' diyerek eylemlerini sona erdirdiler.