Karadeniz Uşağı Çay Yasasına karşı

Per, 24/06/2010 - 11:35
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Rize Ticaret Borsası öncülüğünde hazırlanan “Yeni Çay Kanun Taslağı”nın geri püskürtülmesinin ardından Halkevleri Hopa/Kemalpaşa’da bir eylem yaparak çay üretiminde sorunların devam ettiğini ve mücadeleye devam edeceklerini duyurdu. Çay Kanun Tasarısı’na yönelik halktan gelen tepkiler üzerine, bir süredir hazırlık içinde olan Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan bir açıklama yaparak, Çay Kanunu Taslağını, “sektörle ilgili düzenleme ihtiyacı hasıl olana kadar” gündemlerinden çıkardıklarını söylemişti.

Bu açıklamaların ardından Halkevciler, Kemalpaşa’da yaptıkları eylemde, yayınlanan kanun taslağının geri çekilmesinden dolayı amaçlarına ulaştıklarını ve bu nedenle 23-24 Haziran'da yapmayı planladıkları Kemalpaşa-Rize yürüyüşün iptal edildiğini Kemalpaşa halkına duyurdular.

“Biz Halkevciler olarak; Çay üreticilerin her sorununda, her talebinde hak mücadeleleri ekseninde haklarımızı sokaklarda aramaya devam edeceğiz” diyen Halkevciler, çay üreticilerinin sorunlarının yasa tasarılarıyla başlamadığını hatırlattılar. Halkevciler açıklamalarında “Çayda kota ve de kontenjan uygulamaları devam ettikçe, çay üreticileri özel çay fabrikalarına mecbur bırakıldığı sürece hak arama eylemlerimiz sürecek. Eğer üreticinin insanca yaşam taleplerini içeren çay yasa tasarısı ortaya çıkarılmaz ise Kemalpaşa –Rize yürüyüşümüz tekrar yapılacaktır” dediler.

Eylemde yapılan açıklamanın tam metni için tıklayınız...