Katliamda yitirdiklerimiz dört bir yanda anıldı: ‘Unutmadık, unutturmayacağız’

Per, 12/11/2015 - 18:26
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

İstanbul

“Ankara Katliamı’nı unutmayacağız, affetmeyeceğiz” diyenler Galatasaray Meydanı’ndaydı. Eylemde katillere inat sokakta olma, halkın örgütlü gücüyle direnme ve çocuklar ölmesin diye barışı dillendirme sözü verildi.

Birinci ayında Ankara Katliamı için “Unutmayacağız, affetmeyeceğiz” diyenler Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla İstanbul Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Basın açıklaması öncesi devrimciler tarafından zincir kurularak ve üst araması yapılarak güvenlik önlemi alındı, “Katili tanıyoruz” yazılı dövizler taşındı.

Açıklama öncesi yapılan konuşmalarda da “Bizi öldürerek bitiremezler, asıl sağ kalanlardan korksunlar. İşte yine buradayız, sokaktayız” denildi.

Kitlenin hep birlikte oturma eylemine başlamasıyla birlikte basın açıklamasının okumasına geçildi. Açıklamayı Sema Barbaros okudu. Katliamdan bu yana geçen 30 günde devletin bu alçak saldırının failleriyle ilgili hedef saptırdığını, gerçek sorumluyu gizlemeye çalıştığını söyleyen Barbaros, Diyarbakır’da, Suruç’ta, Ankara’da, Cizre’de, Silvan’da katili tanıdıklarını ifade etti.

Örgütlenmiş alçaklığa, dizginsiz zulme karşı tek güvencemiz halktır, halkın örgütlü gücüdür. Bize düşen direnmek, direnmek ve yine direnmektir” diyen Barbaros, hiçbir zalimin ilelebet iktidarda kalamayacağını hatırlattı, insanlık tarihinin iyi ile kötünün, ilerici ve gerici güçlerin, karanlık ile aydınlığın savaşı olduğunun altını çizdi.

Bu toprakların barış ve kardeşliğe olan inancına dikkat çeken ve katliamda yaşamını yitirenlerin soluk bir fotoğrafa dönüşmesine izin vermeyeceklerini kaydeden Barbaros “Susmayacağız, unutmayacağız, affetmeyeceğiz” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Açıklamanın ardından Gökmen Dalmaç’ın eşi Firdevs Dalmaç söz aldı. “Biz öldük, bizden sonrakiler çocuklarımız ölmesin diye barış mücadelesi ediyoruz” diyen Dalmaç, seçimlerden sonra umudunu yitirenlere inat mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

Konuşmalar sonrasında katliamda yaşamını yitirenlerin adları sayıldı ve hep bir ağızdan “Burada” denildi.

Basın açıklaması günlerdir asker-polis saldırısı altındaki Silvan’a “Diren Silvan, İstanbul seninle” sloganlarıyla selam gönderilmesinin ardından son buldu.

Ankara

Ankara Katliamı’nın birinci ayında Ankara Garı önünde anma gerçekleştiren emek ve demokrasi güçleri katliamın hesabının sorulması için tarihi nitelikte bir hukuki ve siyasi mücadele yürüteceklerini belirterek, ‘Yılmayacağız, sinmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz’ dedi.

Ankara Katliamı’nın birinci ayında Ankara Garı önünde bir araya gelen emek ve demokrasi güçleri, katliamda hayatını kaybeden yoldaşları için anma gerçekleştirdi. Katliamın yaşandığı saat 10.04’te yapılan saygı duruşunun ardından, meydanda bulunan anıta karanfiller bırakıldı.

Antakya

Ankara Katliamı’nın birinci ayında yitirilenleri anmak için Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri Eğitimsen önünde toplandı. Eğitimsen önünden yürüyüşe başlayacak olan kitleye polis barikat kurdu. Kitle polis barikatını aşıp Köprübaşı’na geldiğin de ise polis basın açıklamasının yapılacağı yere kitleyi beşerli gruplar halinde aldı. Kitle polisin tüm baskılarına rağmen oturma eylemi gerçekleştirdi ve basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması “Ne pahasına olursa olsun, unutmayacağız affetmeyeceğiz” sözleriyle sona erdi.

İzmir

İzmir Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla İzmirliler Ankara Katliamının birinci ayında “Onlara sözümüz barış olacak” diyerek yan yana geldi. Alsancak Sevinç Pastanesi önünde toplanan İzmirliler Katliam’da hayatını kaybedenler için denize karanfiller bıraktı. Anma “Sandık aklamadı, defter kapanmadı, görülecek hesabımız var” diyerek sonlandırıldı.

Mersin

Ankara katliamının birinci ayında Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Akdeniz Belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi, ardından belediyenin konferans salonunda anma etkinliği düzenlendi.  Basın açıklamasının okunmasının ardından şehit Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tetik konuşma yaptı. Barış emek ve demokrasi için mücadele veren herkesi şehit aileleri adına davalarına sahip çıkmaya çağıran Tetik:  “Biz bu senaryoyu ilk kez görmüyoruz. Suruç’ta, Diyarbakır’da, Reyhanlı’da bir çok katliamlar gerçekleştirdiler. Bugüne kadar hiçbir diktatör ayakta kalmadı onların hiçbirinin isimleri anılmayacak. Ama biz katledilen şehitlerimiz her zaman anmaya devam edeceğiz. Onları unutmamak için yan yana durarak barış mücadelemizi onların anısına sürdüreceğiz” dedi.

Kocaeli

Ankara Katliamı’nın birinci ayında Kocaeli’nde KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla İnsan Hakları Parkı’nda bir araya gelindi. 10 Ekim’de hayatını kaybedenler anıldıktan sonra basın açıklaması yapıldı. Açıklama “Yılmayacağız, sinmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz” sözleriyle bitirildi.