Kemalpaşa’da seçim heyecanı büyüyor: Artık yeter, biz varız!

Sa, 18/03/2014 - 16:07
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Hopa Kemalpaşa’da Halkçı Yerel Yönetim Meclisi üretenlerin yöneten olacağı bir Kemalpaşa için çalışıyor. Kemalpaşalı kadınların aktif katıldığı seçim çalışmalarında Kemalpaşa’da belki de ilk defa kimlerin aday olduğu değil halkın nasıl bir yerel yönetim istediği tartışılıyor, daha seçim kazanılmadan yerel yönetim programı halkla birlikte oluşturuluyor, halkın mühendisleri projeler için ön hazırlık yapıyor

Hopa Kemalpaşa’da ilk defa yerel yönetim programının tartışıldığı bir seçim yapılıyor. Yaklaşık iki ay önce Kemalpaşa Meydanı’nda “Artık yeter! Biz varız” diyerek seçim çalışmasına başlayan Kemalpaşa Halkçı Yerel Yönetim Meclisi köy köy, mahalle mahalle, sokak sokak çalışarak seçimlere hazırlanıyor. Eviyle çay tarlası arasına hapsedilmeye çalışılan Kemalpaşalı kadınlar seçim çalışmasının en önemli öznesi. Çünkü kadınların sokaklarında özgürce dolaşabildiği, söz sahibi olduğu bir Kemalpaşa istiyorlar.

Kemalpaşa Halkçı Yerel Yönetim Meclisi’nin adayı Halkevleri üyesi ve uzun yıllardır Cumhuriyet Mahallesi muhtarlığını yapan Şenol Çelik. Meclis adayı seçime ÖDP’den giriyor.

Hırsıza, gericiye, halka sormadan yönetene oy yok

Kemalpaşalılar ülke halkının alın terini çalıp ayakkabı kutularında, evlerinde saklayan hırsızlara, yolsuzlara, gericilere öfkeli. Bu nedenle AKP’nin Kemalpaşalıları kendine inandırabilmesi mümkün değil. Beldeyi uzun yıllardır yöneten CHP’nin ise “Bunca yıl Kemalpaşa için ne yaptın?” sorusuna verecek cevabı yok. “Ne parada pulda, ne makam mevkide gözümüz var, hak ettiğimiz Kemalpaşa’yı hep birlikte kurmak için yola çıktık” diyen Yerel Yönetim Meclisi ise Kemalpaşa’da bugüne kadar olmayan bir seçim atmosferi yaratmış durumda. Beldede ilk defa adayların isimleri değil belediye programı ve belediyenin nasıl yönetileceği tartışılıyor.

Yerel yönetim programı tartışılıyor  

Politeknik’ten mühendis, mimar ve plancıları 15-16 Şubat’ta Kemalpaşa’yı ziyaret etmiş kadınlarla yaptıkları toplantının ardından beldenin sorunlu alanlarını gezmiş, halk toplantısında halkın taleplerini not etmişti. Halkın mühendislerinin ziyareti ile yoğunlaşan tartışmalar Kemalpaşa’ya ilişkin taleplerin belirginleşmesi ile sürüyor. Seçim bürosunda yapılan kahvaltılarda, Belediye Başkan Adayı Şenol Çelik’le birlikte yapılan mahalle gezilerinde beldenin sahilinin, meydanlarının, nasıl düzenleneceği, kadınlar için ortak sosyal alanların nasıl yaratılacağı, belediye binasının atıl katlarının nasıl değerlendirileceği, atık sorununun nasıl çözüleceği, kontörlü su sayaçlarının nasıl kaldırılacağı, bugüne kadar beldede sadece Halkevi’nin düzenlediği kültür sanat çalışmaları ve kursların belediyenin gücüyle nasıl yaygınlaştırılacağı ve geliştirileceği tartışılıyor.

Halkın  mühendisleri 15-16 Mart’ta bir kez daha beldeye gitti. Bu defa ellerinde Kemalpaşa halkının taleplerine ilişkin hazırladıkları projeler ve çizimler vardı. Yönetim alındığında neler yapılabileceği halkın doğrudan katkısı ile hangi konularda adım atılabileceği halkla beraber tartıştılar.

Bu çalışma aynı zamanda yıllarca Halkevleri Halk Festivali’nde birçok bilim insanını, aydını, sanatçıyı, uzmanı ağırlayan Kemalpaşalıların birlikte kuracağı halkçı bir belediyeye ülkenin dört yanından nasıl destek alacağının da göstergesi.

Kadın muhtar ve azalar seçim çalışmasında

Kemalpaşalı kadınlar yerel yönetim meclisi çalışmalarında etkin. Kadınların belde seçimleri dışında da çok önemli bir gündemleri var. Şenol Çelik’in yürüttüğü Cumhuriyet Mahallesi muhtarlığına kadınlar aday olmuş durumda. Üstelik sadece kadın olan muhtar adayı Nurcan Altunkaya değil 9 aza da kadınlardan oluşuyor. Kadınlar “Yaşadığımız Kemalpaşa’yı biz yöneteceğiz” diyorlar.